V dresu Válcoven plechu Ivan Kopecký si na setkání bývalých frýdecko-místeckých...

V dresu Válcoven plechu Ivan Kopecký si na setkání bývalých frýdecko-místeckých fotbalistů oblékl dres klubu. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

K srdci mi přirostli zdejší lidé, ti mě získali, říká jubilant Kopecký

  • 2
70 - 40 - 30. Rok plný jubileí prožívá někdejší fotbalový obránce a trenér Ivan Kopecký. Ač rodilý Pražan, po přestupu do Válcoven plechu Frýdek-Místek se usadil v Moravskoslezském kraji.

Ivan Kopecký ještě jako hráč před 40 roky slavil s fotbalisty Válcoven plechu Frýdek-Místek postup do první ligy. A deset let nato, v roce 1986, už v roli trenéra spolu s Oldřichem Sedláčkem dovedl fotbalisty TJ Vítkovice k mistrovskému titulu.

„Jsou to krásné vzpomínky. Hlavně jsem rád, že jsem zase mohl vidět ty známé tváře, které do Frýdku-Místku i do Vítkovic dorazily, abychom se setkali a společně si ty úspěchy připomněli,“ řekl Ivan Kopecký, který měl letos ještě jedno jubileum - v lednu oslavil sedmdesátiny.

Kromě Vítkovic trénoval Slavii Praha, Baník Ostrava a Drnovice. Vedl i československý olympijský výběr a českou reprezentaci do 21 let.

Co před čtyřiceti roky přivedlo Frýdek-Místek do ligy?
Především tady bylo dobré zabezpečení, fabrika, Válcovny plechu, tehdejší ředitel, pan Brychlec, nám ohromně fandil. Když máte takové sponzorské zajištění, dá se dobře pracovat. Snáze se získávají hráči, rádi chodí do takového klubu, jako jsem já přišel z Prahy. Další kluci dorazili ze Slovenska. Dala se dohromady dobrá parta a postupovali jsme z krajského přeboru až do ligy.

Proč jste však mezi elitou vydrželi jenom jeden rok?
Pan Brychlec už nebyl ředitelem Válcoven, ale nebylo to jen tím. Každé mužstvo, které má určitou tradici, má nějaké zázemí. Tady ten postup byl strašně rychlý a mládežnická základna nestačila. Frýdek-Místek na postup nebyl připravený. Jsou kluby, které vyrazí nahoru a pak zase klesnou, což byl třeba příklad Drnovic a Blšan. Ve Frýdku-Místku se ale fotbal přece jen drží na nějaké úrovni. Profesionální fotbal tam naštěstí pokračuje.

Také frýdecko-místeckému fotbalu ale na přelomu tisíciletí hrozil krach, když Válcovny plechu vypověděly klubu sponzorskou smlouvu.
Tehdy ale nakonec znovu pomohly Válcovny plechu (tehdejší vedení společnosti v roce 2004 vyvolalo jednání mezi městem a firmou JMB, přičemž výsledkem byl vznik Fotbalu Frýdek-Místek - pozn. red.). Šéfové Válcoven záchraně věnovali nějaký čas, dali nějaké peníze a je jen dobře, že se fotbal ve Frýdku-Místku zachoval.

S vítkovickým titulem to tehdy bylo podobné? Měl klub za sebou silnou podporu firmy?
Ano, ano, vždycky musí být nějaký movitý sponzor. Stejné to je i dnes. Musíte mít peníze na chod klubu, na kvalitní hráče.

Jaké to bylo, slavit postup do ligy jako hráč a později titul v roli trenéra?
Jako hráč jsem věděl, že svým výkonem i přístupem ovlivním hru, dělal jsem i kapitána. Trenér to má trochu horší, je v jiné pozici, musí pracovat s jiným nadhledem, musí si získat hráče, kapitána na svou stranu. Ve Vítkovicích jsem měl Milana Lišaníka, který mi hodně pomohl. Za ním šli nejen ti starší, ale i mladší hráči.

Vy jste se narodil v Praze...
... na Žižkově.

Do Frýdku-Místku jste přišel potom, co jste hrál první ligu ve Slavii Praha, a ve zdejším kraji jste zůstal. Čím si vás získal?
K srdci mi přirostli zdejší lidé. Ti mě tady získali. Jsem navíc velký milovník přírody, takže jsem tu chodil na pstruhy, po horách. Zůstali jsme tu společně s manželkou, která je také z Prahy.

Pořád se ještě pohybujete kolem fotbalu?
Jsem ve správní radě Nadace internacionálů. Staráme se o staré hráče, snažíme se je zabezpečit. Ak tomu pracuji coby mládežnický agent pro Ondru Chovance (šéf společnosti Chovanec Sport Agency - pozn. red.).