Janáčkova filharmonie na červencovém mimořádném koncertu s korejskou sólistkou

Janáčkova filharmonie na červencovém mimořádném koncertu s korejskou sólistkou Mihyng Cho. | foto: Petr Grimm

Janáčkova filharmonie se skvělými dirigenty zahraje Dvořáka i Rejchu

  • 0
Koncerty Svatováclavského hudebního festivalu se neobejdou bez jednoho z nejlepších orchestrů v republice. Janáčkova filharmonie Ostrava patří mezi přední česká symfonická tělesa už šedesát let. Vzájemnou spolupráci festivalu s filharmonií si její současný ředitel Jan Žemla velmi pochvaluje.

Co podle vás pro Janáčkovu filharmonii znamená dlouhodobá spolupráce se Svatováclavským hudebním festivalem?
Svatováclavský hudební festival je pro nás jedním z nejzásadnějších partnerů nejen v našem domácím městě, ale i v České republice. Jedná se o festival se skvělou reputací, programem na velmi vysoké úrovni, který na rozdíl od spousty jiných nepřináší kompromisy. Pro všechny tyto aspekty je pro nás velkou ctí se pravidelně tohoto festivalu účastnit.

Janáčkova filharmonie Ostrava bude součástí zahajovacího i závěrečného koncertu Svatováclavského hudebního festivalu, v jejím provedení zazní Dvořákovo Requiem, Rejchovo Requiem a Dvořákovo Te Deum. Jak se na tuto událost filharmonie připravuje?
V tuto chvíli (29. července - poznámka redakce) se po extrémně náročné sezoně hudebníci zotavují na dovolené. Zahajovací koncert Svatováclavského hudebního festivalu je pak prvním projektem právě po návratu. Jsem moc rád, že dirigentem tohoto koncertu je Jakub Hrůša, jeden z nejvýraznějších českých dirigentů současnosti. Bude to pro nás krásný vstup do nové sezony. 

Janáčkova filharmonie Ostrava

Janáčkova filharmonie Ostrava se Svatováclavským hudebním festivalem pracuje dlouhodobě.

Od svého vzniku v roce 1954 se ve velmi krátké době zařadila mezi přední česká symfonická tělesa.

Od roku 1958, kdy uskutečnila své první zahraniční turné, navštívila opakovaně téměř celou Evropu, Japonsko, Jižní Koreu, Tchaj-wan a v roce 2006 se JFO stala po České filharmonii, jež do Austrálie zavítala na turné v roce 1959, teprve druhým tuzemským symfonickým tělesem, které mělo příležitost se u protinožců prezentovat.

V roce 2009 podnikl ostravský orchestr úspěšné turné po USA, kdy odehrál 19 koncertů v 19 městech.

Na podzim loňského roku Janáčkova filharmonie poprvé navštívila Čínu.

V čem spočívá výjimečnost uvedení trojice těchto skladeb a čím by tedy mohly zaujmout současného posluchače?
Dvořákovy skladby, zejména jeho Requiem, patří k notoricky známým. Samozřejmě zaslouženě. Jsou to skladby prověřené časem, patří k nejlepším svého druhu v celé světové hudební literatuře, a proto si zaslouží být hrány. Zejména v nastudování skvělých dirigentů, se kterými máme tu čest vystoupit. Pevně doufám, že i Janáčkova filharmonie Ostrava vnese do interpretace svou osobitost, energii a nadšení. Rejchovo Requiem pak samozřejmě koresponduje tematicky, neuvádí se příliš často navzdory tomu, že Rejcha, Beethovenův současník, patří k nejzajímavějším českým skladatelům. 

Jak se těšíte na spolupráci s dirigentem Jakubem Hrůšou a Philippe Bernoldem, v čem je jejich účast na koncertech pro vás významná?
Jak jsem již řekl, Jakub Hrůša je vynikající a seriózní umělec a na spolupráci s ním se prostě těšíme. Philippe Bernold se s Janáčkovou filharmonií Ostrava před nedávnem již také setkal, a to za velkého ohlasu snad všech členů orchestru. Pro mě osobně to bude první zkušenost s tímto umělcem a jsem si jist, že bude mimořádně zajímavá.

Budete mít možnost se účastnit festivalu také jako divák? Pokud ano, máte nějaký festivalový tip?
Určitě navštívím oba koncerty „svého“ orchestru. Mezi těmi ostatními je velmi těžké si vybrat, proto je má volba spíše osobní - nerad bych vynechal koncert Pavel Haas Quartet. Jedná se snad o nejvýraznější mladý kvartet u nás, který dosahuje světových úspěchů a kvalit. Návštěvu tohoto koncertu mohu jen doporučit.