Festival přijde o genius loci hradu, hrad zase přijde o festival.

Festival přijde o genius loci hradu, hrad zase přijde o festival. | foto: Soňa Šintajová

Janáčkovy Hukvaldy se nejspíš budou přesouvat. Z hradu dostaly výpověď

  • 2
Oslavy 160. výročí narození skladatele Leoše Janáčka se pro členy fondu Janáčkovy Hukvaldy, který pořádá stejnojmenný mezinárodní festival, nesou ve smutném duchu. Od správce hukvaldského hradu, jímž je Muzeum Beskyd, totiž dostali výpověď z nájmu. Hrozí tak, že známý festival na hradě skončí.

„Bez jakéhokoliv varování, bez jediného upozornění jsme dostali k 1. lednu příštího roku výpověď z nájmu hradu,“ popisuje Pavla Zichová, předsedkyně fondu Janáčkovy Hukvaldy.

„V praxi to znamená, že se festival už na hradě nejspíš nebude konat a kraj tak přijde o jedinečné propojení hudby a historie. A to nemluvím o dalších akcích, které jsme na hradě pořádali - od rytířských slavností, přes další koncerty až po například noční prohlídky,“ dodává.

Fond měl totiž na starost nejen organizaci samotného festivalu, ale také kompletní provoz hradu. O památku se staral patnáct let. To nyní skončí.

Zaslání výpovědi potvrdil také Stanislav Hrabovský, ředitel frýdeckomísteckého Muzea Beskyd, které pro krajský úřad hrad spravuje. „Šlo o běžný obchodní vztah. Fond musel počítat s tím, že může výpověď dostat, podle zákona nebylo třeba nic předem oznamovat,“ míní.

Muzeum si hrad dokáže spravovat efektivněji

K ukončení smlouvy jej vedla hlavně finanční stránka. „Udělali jsme si ekonomickou analýzu a vyšlo nám, že dokážeme hrad spravovat efektivněji. Hlavním důvodem ale byl fakt, že pokud bychom zvýšili nájem, dostali bychom se jako muzeum do situace, kdy bychom se museli stát plátci DPH, a tomu se chceme vyhnout. Výtěžek z prodeje vstupenek se totiž nezapočítává do základu pro výpočet hranice, po jejímž překročení musí organizace začít DPH platit,“ vysvětluje Hrabovský.

Podle ředitele navíc nic nebrání další spolupráci mezi Muzeem Beskyd a fondem Janáčkovy Hukvaldy, ani konání dalších ročníků festivalu v prostorách hradu. „Jsme ochotni fondu bezplatně hrad na dobu konání festivalu pronajmout, museli bychom se jen dohodnout na energiích a podobně,“ popisuje ředitel.

To je ale podle Pavly Zichové nepravděpodobné. „To, co se stalo, je velice nestandardní chování a jelikož se festival i další akce musí plánovat s dlouhodobým předstihem, nemůžeme sázet na nespolehlivé partnery. Proto nyní zvažujeme možnost, že se festival uskuteční především v prostorách obory a amfiteátru, kde víme, že všechno bude fungovat, jak jsme se dohodli. Je to škoda. Festival přijde o genius loci hradu, hrad zase přijde o festival,“ dodává.

Zkrátka mohou přijít i běžní návštěvníci, kteří na hrad míří díky dalším akcím. „Už si nějaký program chystáme, mám něco v hlavě,“ odmítá Stanislav Hrabovský obavy, že by na Hukvaldech příští rok chyběly akce typu dobývání hradu.

„Navíc jsou tady také agentury, které dokáží obdobný program zajistit,“ dodal ředitel muzea placeného z veřejných prostředků. Zatímco současný program však připravuje v rámci svého platu současný kastelán sám, nákup obdobných akcí od agentur by vyšel podstatně dráž.