(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Jarní úklid začal, čekáte na velký kontejner? V Ostravě možná zbytečně

  • 2
Lidé se pustili do jarního úklidu a čekají na velkokapacitní kontejnery. Hlučín rozmístil první už minulý týden, Český Těšín začal tento týden. Další města budou následovat. Naopak Nový Jičín či Krnov to neplánují a jinde službu omezují. Rušno je teď kvůli tomu v Ostravě. Obvodům se nelíbí, že jim chce letos magistrát poslat o stovky kontejnerů méně.

„Loni nám město přidělilo 900 kontejnerů, pro letošní rok jen 675,“ říká mluvčí Ostravy-Jihu Michael Kutty. Poruba dřív mívala okolo 600 kontejnerů na rok. „Loni jich bylo 700, ale letos máme zatím přislíbeno 470,“ uvádí mluvčí obvodu Martin Otipka.

Ostrava každý rok platila asi deset milionů korun za likvidaci odpadu z asi tři tisíce velkých kontejnerů. Staré vedení města loni nechalo nad rámec rozpočtu rozmístit dalších 300 kontejnerů. Nové vedení ale šetří. „V letošním rozpočtu byly kráceny všechny výdaje města. Pro letošek je na rozmisťování velkých kontejnerů 7,5 milionu korun,“ konstatuje mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská s tím, že když to situace dovolí, částka se zvýší.

To se ale nelíbí radním Moravské Ostravy a Přívozu. „Letos nám město přidělilo jen 293 velkoobjemových kontejnerů, což je o 106 méně než loni. Nesouhlasíme. Je to šetření na nesprávném místě. Budeme žádat nápravu,“ vysvětluje místostarosta Dalibor Mouka (Ostravak).

Nový Jičín nerozmisťuje kontejnery už tři roky

Ten tvrdí, že velké kontejnery jsou pro centrální obvod nepostradatelné. „Zvlášť v centru města, kde lidé nemají k dispozici běžné kontejnery jako na sídlištích, jen popelnice ve dvorech či vchodech. Čekají na velký kontejner,“ líčí Mouka.

Podle Vojkovské mohou Ostravané kdykoli zdarma odevzdat objemný odpad ve dvanácti sběrných dvorech. A pokud nemají auto, mohou si odvoz objednat v OZO. Za přepravu zaplatí od 50 do 400 korun podle objemu odpadu.

 Stejně argumentují zástupci měst, která už velké kontejnery vůbec nerozmisťují. „Neděláme to asi tři roky. Bylo to drahé a neefektivní. Lidé tam házeli vše včetně stavební suti a nebezpečného odpadu. Buď jsme museli kontejner hlídat nebo odpad třídit, protože netříděný nechtěla firma odebírat,“ vysvětluje mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Některá města kontejnery neschovávají

Podle ní mohou lidé bezplatně odevzdat objemný odpad ve dvou sběrných dvorech, případně požádat o odvoz za zvýhodněnou cenu 100 až 200 korun podle velikosti kontejneru. Stejné je to v Krnově, který má tři sběrné dvory. A třeba Havířov loni snížil počet kontejnerů ze 45 na 35.

Zástupci Karviné, Frýdku-Místku, Hlučína i dalších obcí ale tvrdí, že se jim vyplácí zachovat službu ve stejném rozsahu. „Po Orlové putuje osmnáct kontejnerů. Kromě toho přistavujeme další u příležitosti akcí, jako je třeba Ukliďme Česko, nebo je posílám do problémových lokalit, když tam organizují hromadný úklid. Praxe potvrdila, že je to dobrý krok. Díky velkokapacitním kontejnerům ubylo ve městě černých skládek,“ líčí mluvčí Orlové Nataša Cibulková.