Petr Klečka, farmář z Bartošovic na Novojičínsku, se byl podívat i na pole s...

Petr Klečka, farmář z Bartošovic na Novojičínsku, se byl podívat i na pole s ozimým ječmenem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Teplo, mráz, teplo. Jen ať teď nepřijdou holomrazy, bojí se zemědělci

  • 1
Letošní atypická zima trápí zemědělce, sadaře i včelaře. Po "jarní" lednové dekádě uhodily mrazy, vinou čehož zmrzly pupeny.A teď, když je zase teplo, tak se třeba rozmnožili krtci. Co bude dál? Snad ne holomrazy, doufají zemědělci.

"Tahle zima je opravdu naruby. Nejdřív teplo, pak mrazy, kdy teploty klesly až k minus patnácti stupňům, a teď zase jaro," přemítá zemědělec Petr Klečka, který má farmu v Bartošovicích na Novojičínsku.

Netají obavy: "Reálně hrozí, že letos bude neúroda. Záleží to na dalším vývoji počasí. Pokud přijdou holomrazy, bude problém." Nejvíc v ohrožení by v případě náhlého poklesu teplot podle něj byla pšenice, ozimý ječmen a částečně i řepka.

Podobně to vidí i Zdeněk Šimeček, ředitel Agrární komory okresu Nový Jičín. "Letošní zimu zatím příroda zvládla, ale vyhráno není."

Petr Klečka, farmář z Bartošovic na Novojičínsku.

Škůdci jako různí paraziti polních plodin zatím neútočí. Jiné je to ale na některých zahradách. "Hodně se rozmnožují hraboši, krtci. Když je teplo, nemají populační klid. Je to hrozné, zahrada samý krtinec," zmiňuje předseda územního sdružení Českého zahrádkářského svazu ve Frýdku-Místku Václav Kolek.

Jak podotýká, na zahradě už mu letos pomrzly například květy kdoule nebo zlatice. Pomrzl i česnek, na kterém vlivem tepla vyrašily zelené výhonky. "A sýkorky v hnízdě už dokonce mají mladé," sděluje Václav Kolek.

Sadaři si volají a vyměňují informace o počasí

Relativně v klidu zatím zůstává pěstitel ovocných stromů Roman Ignác z Opavy. "Dokud bude půda zmrzlá a v noci se udrží minusové teploty, tak by stromy napučet neměly. Hrozí jen praskliny na kmenech v případě, že nejsou ošetřeny v místech, kde na ně dopadají sluneční paprsky," zmiňuje pěstitel, který se zaměřuje hlavně na hrušně a slivoně. Jak vysvětluje, kmeny ovocných stromů je nutné chránit kvůli tomu, že ve dne je může slunce rozehřát třeba i na dvacet stupňů Celsia.

"Momentálně si všichni pěstitelé navzájem voláme a informujeme se o vývoji počasí, ale to je podobné jako každou zimu," říká Roman Ignác. Ani on ale netají, že má obavy z holomrazů, které by ještě mohly přijít.

A jejich riziko tíží i včelaře Pavla Košce z Neplachovic. "Včely teď plodují. Kdyby přišly velké mrazy, tak hrozí, že se od plodu utrhnou a uhynou."