Jednatel společnosti Chov ryb Jistebník Antonín Madzia u jednoho ze zařízení, jež dodává do vody potřebný kyslík. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ještě týden a ryby v rybnících budou mít velké problémy, varuje odborník

  • 3
Je to na hraně. Vody je málo a kyslíku v ní možná ještě méně. Už jen pár dnů veder podle rybníkářů v kraji schází k tomu, aby nastaly velké problémy.

„Nejvíce ohrožené jsou ryby v řekách a potocích, které rychle vysychají, v rybnících jsou na tom o něco, ale jen o málo lépe,“ vysvětluje jednatel Českého rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

Ale ani rybníkáři nejsou úplně klidní. „Když je teplota vody okolo 26 stupňů, je to výborné, ryby nejlépe rostou. Ale 28 stupňů už je problém, voda se neokysličuje,“ vysvětluje Antonín Madzia, jednatel společnosti Chov ryb Jistebník.

A právě kyslík je to, co v posledních dnech chybí rybám nejvíce. „Odpařuje se zhruba jeden až dva centimetry denně, v některých rybnících klesla hladina ze sedmdesáti na třicet centimetrů. A to je hodně, voda se neokysličuje. Proto musíme kyslík dodávat, jak jen to jde, sami,“ dodává jednatel.

Obdobné problémy mají i správci dalších rybníků v kraji, třeba ti z Rybářství Rychvald.

„Vody v rybnících je výrazně méně, než je obvyklé, přítoky jsou minimální, voda se rychle ohřívá a úroveň okysličení stejně rychle klesá,“ popisuje situaci v kraji Jan Ležatka z Rybářství Rychvald.

„Snažíme se v celé rybniční soustavě regulovat přítoky a odtoky s ohledem na prakticky každou kapku vody. Bohužel musím dodat, že na několika místech už není co regulovat.“

Jestli vedra do týdne nepoleví, situace bude kritická

A rybáři hledí s obavami na předpověď počasí na další dny.

„Teď je situace ještě celkem zvládnutelná, ale jestli budou vedra a nedostatek vody pokračovat ještě týden, stane se situace kritickou, rybám bude scházet nejen voda, ale také kyslík,“ vysvětluje Antonín Madzia. A letní vedra se mohou projevit i na vánočních stolech. Ryby mohou být menší.

„Ještě je brzo odhadovat, jak bude vypadat situace na konci léta nebo na podzim, ale už teď mohu říct, že u ryb bude značný váhový úbytek a budou o dost menší,“ konstatuje Přemysl Jaroň.

„V horkém počasí se nedají ryby přikrmovat obilovinami, protože je ve vodě málo kyslíku a více nakrmení jedinci ho mají větší spotřebu. Rybáři proto musí omezit krmení a dokysličovat vodu.“

Zda ale budou vánoční kapři menší než jindy, podle Jana Ležatky ještě rozhodnuto není.

„Je možné, že se současný ráz počasí projeví na takzvaných přírůstcích, ale čekají nás ještě zhruba dva měsíce, kdy ryby můžou rychle růst,“ doufá rybář.

Meteorologové rybářům ale moc šancí nedávají, větší deště, které by zvýšily hladinu vod, jsou zatím v nedohlednu.