Jiří Dědeček poznal v Ostravě i nevábná místa, kam nevkročil leckterý Ostravák. | foto: Indies MG

Ostravské stopy: Dědeček si občas připadal jako v Cestě do pravěku

  • 0
Sedm let - týden co týden - vznikal v polovině 90. let v ostravské televizi seriál Cizí slovo poezie. Jeho duchovním otcem i realizátorem byl známý písničkář a překladatel Jiří Dědeček. A v moravskoslezské metropoli našel zákoutí, jaká by jinde objevil jen stěží.

Byl to jeho jediný vztah k městu? "Je jich určitě mnohem víc. Cizí slovo poezie je takový řekněme druhý nejžhavější. Úplně nejmladší je ten, který začal jako součást předloňské kampaně za Ostravu Evropské město kultury," popisuje básník Dědeček své ostravské peripetie v Domě knihy Librex, kde byl i kmotrem básnické sbírky.

Profil: Jiří Dědeček

* Písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček se narodil v Karlových Varech 13. února 1953. Od roku 1964 žije v Praze, vystudoval FAMU (obor scenáristika a dramaturgie). Jeho manželkou je spisovatelka a novinářka Tereza Brdečková.

* Do Ostravy nejprve jezdil v 70. letech s Janem Burianem na folkové koncerty. V 90. letech v Ostravě natáčel televizní seriál Cizí slovo poezie a posléze se sem vrátil během kandidatury Ostravy na Evropské město kultury 2015.

* Do Ostravy se rád vrací, i když dokument pro francouzskou televizi by si o ní netroufl natočit. V současnosti působí také jako předseda českého PEN klubu.

Trávil celý měsíc v hotelu Imperial a ve Staré Aréně. "Navíc v krásné práci s francouzskými autory a do toho ještě přišly Colours of Ostrava, takže jsem viděl mnoho lidí, které bych normálně nespatřil. Moc krásný pouto musím říct, užil jsem si to se všímvšudy. Dopoledne jsem chodil plavat na Čapkárnu a odpoledne jsem tlumočil, krásná práce a krásný město k tomu," vzpomíná téměř zasněně Dědeček.

Hrával na Vysoké škole báňské

Když si ale potom šel zaběhat a doběhl někam podél řeky, která najednou vtékala do areálu nějaké továrny, tak už to bylo horší. "Moje žena říká, že mám báječný instinkt, jak z krásných míst dojít rovnou na smetiště. Místo abych vyjel někam do Beskyd, tak jsem přijel na skládku nebo vybagrované místo," dodává písničkář.

Jeho vztah k Ostravě, říkejme tomu klidně i láska, jak si přeje Dědeček, se prohlubovala. "První, ten úplně první impul, to byla nějaká 70. a 80. léta. Tehdy jsme tady byli poprvé s Burianem. Především a pravidelně jsme hrávali na Vysoké škole báňské, tam byl klub. Přijížděli jsme poměrně často, několikrát do roka. Pak přišly i ty kluby městské," osvětluje básník.

Večírek rozpadlých dvojic 1989 - Jiří Dědeček a Jan Vodňanský.

Jiří Dědeček na jaře 1990.

Jenže pak, sedm let, měsíc co měsíc, týden až čtrnáct dní se Zdeňkem Tycem bydleli na Šmeralce v ubytovně. Natáčeli významný seriál Cizí slovo poezie. "To jsme sem jezdili jako domů, pomalu jsme si už ani neuklízeli. Díky kameramanovi Patriku Hoznauerovi jsme poznali zákoutí, které bychom jako Pražáci nikdy neobjevili," líčí zaujatě Jiří Dědeček.

Ostravské stopy

Mnoho osobností se na Ostravsku narodilo, hodně tady začínalo svou kariéru, nebo na severovýchod země je prostě jen zavál osud. Žádná z nich ale na tento region nezapomíná a váže k němu řada historek.

Ve čtvrtek a v neděli se těšte na zajímavá povídání lidí, o kterých často ani nebylo dosud příliš známo, že by s Ostravou měli cokoliv společného.

Už vyšlo: zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško
V neděli vyjde: rocker, moderátor a textař Petr Šiška
 

Co všechno svýma poetickýma očima dokázali v Ostravě objevit? "Už ani nevím přesně, jak to lokalizovat, ale našli jsme takové močály. Zelená voda, popadaný stromy obrostlé mechem. Vypadalo to jak pravěká krajina, jasně, že to způsobila těžební činnost. Opuštěná místa. Ta voda asi nebyla moc dobrá, ale tak to tam všechno zvláštně rostlo a pučelo, že jsme si připadali jak v Cestě do pravěku," líčí napjatě.

Dehet dodával buřtům lepší chuť

Další vzpomínky se vážou na nedalekou Karolinu. "Potom, když se začala rekultivovat ta koksovna, tak taky tehdy Patrik říkal, kluci, to už nám nevydrží dlouho, musíme tam něco natočit. Skamarádili jsme se tam s partičkou bezdomovců, kteří si opékali buřty na dehtovým papíru. Říkali, že je to daleko lepší, že to má grády," směje se písničkář.

Cizí slovo poezie nevzniklo náhodou. "Moje manželka Tereza Brdečková vymyslela název Poezie o lásce a smrti, co jinýho. Tak z toho vzniklo Cizí slovo poezie. Ostravu jsme si nevybrali, ale pak jsme si uvědomili, jaká je to paráda," dodává Dědeček.