Jiřina Bohdalová na svou předhereckou Ostravu ráda vzpomíná.

Jiřina Bohdalová na svou předhereckou Ostravu ráda vzpomíná. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostravské stopy: Jiřina Bohdalová stavěla železnici, pak učila

  • 9
Leckoho to jistě překvapí, ale první dáma českého filmu Jiřina Bohdalová v Ostravě začínala jako učitelka. A to ještě dříve, než odstartovala její úspěšná filmová kariéra. A nechyběla na tehdy povinné Stavbě mládeže, na které stavěla železniční trať.

A jaké bylo její seznámení s Ostravou? "Měla jsem tady lásku, takže jsem se zajímala, jak se do Ostravy dostat, poněvadž byl Ostravák. A zjistila jsem, že na Matiční v Ostravě na tehdejším národním výboru se dělají zkoušky na pedagogický ústav. Nebyly těžké, tak jsem se přihlásila a kupodivu jsem je udělala a začala učit. Nic jiného mě nenapadlo, protože jsem měla dva sny: v prvé řadě stát se herečkou, a pro případ kdyby to nevyšlo, stát se učitelkou," říká Jiřina Bohdalová.

Profil: Jiřina Bohdalová

  • První dáma českého filmu Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. Po maturitě v roce 1949 nějakou dobu působila v Ostravě, kde se seznámila se svým budoucím manželem Břetislavem Stašem.
  • Jiřina Bohdalová v Ostravě učila v letech 1949 až 1952. Nejprve na Základní škole Matiční a posléze přešla na moderní devítiletku, která byla nově otevřena v hornické kolonii na Šalamouně a v duchu dobové budovatelské ideologie se jmenovala Škola Míru. Obě školy dodnes stojí a slouží původnímu účelu.
  • K jejím nejznámějším filmům patří například slavné Ucho z roku 1969, které bylo až do sametové revoluce v trezoru. Muzikál Dáma na kolejích (1966), satira Bílá paní (1965), komedie Světáci (1969), komiksový krvák Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1972) a desítky dalších.
  • Svůj charakteristický hlas propůjčila postavám vynikajících českých večerníčků jako Pohádky ovčí babičky (1966), Broučci (1967), Pohádky z mechu a kapradí (1971, 1999), Rákosníček a hvězdy (1979).

Své sny si tak postupně plnila. Původně se ucházela o studium na DAMU, ale nebyla přijata. "Odmítli mě pro netalent. Tak jsem si řekla, že pojedu do Ostravy a tam si splním druhý sen, současně se svou láskou," dodává slavná herečka.

Dětem četla Káju Maříka

Která ostravská škola měla to štěstí, že na ní učila pozdější legenda filmu a divadla? "Začala jsem učit na Matiční. Tehdy jsem byla, jak jsem říkala, takový Komenský v sukních. Učila jsem hrou, protože jsem měla vždycky ráda malé děti. Tak jsem jim četla pohádky. Zvláště Káju Maříka. Nikoho jsem se nezeptala, jestli je to možné, nebo ne. Vždycky jsem dětem na začátku vyučování řekla, že jim přečtu polovinu pohádky, a když se budou dobře učit a budou hodné, tak na konci jim pohádku dočtu," vzpomíná herečka.

Tady na základní škole v Matiční ulici díky předčítání pohádek mohla Jiřina Bohdalová poprvé uplatnit své herecké schopnosti. "Tam už bylo zaděláno, když se to tak vezme, na Křemílky a Vochomůrky, na ty pajduláky, poněvadž jsem jim to četla různými hlasy," potvrzuje herečka.

Jiřina Bohdalová v 80. letech

Jiřina Bohdalová s vnukem Vojtou

Jiřina Bohdalová s dcerou Simonou Stašovou.

Školní předčítání se paní Jiřině záhy vyplatilo. "Musím se pochlubit, že jsem tehdy byla dána jako vzorová učitelka na první pokusnou devítiletku na Šalamouně. Děti na této škole byly tak vyspělé, až jsem se mezi nimi málem ztrácela. Třeba při suplování tělocviku to byl malér. Nepřeskočila jsem kozu, na kruzích jsem vypadala jako pověšenec, a proto jsem s nimi hrála společenské hry, aby se na to nepřišlo," vzpomíná dnes.

Ostravské stopy

Dosud vyšlo: hudebník Radek Pastrňák, režisér Dušan Klein, herec Jiří Schwarz, kytarista Jaroslav Bartoň, herečka Jitka Smutná, herec a senátor Tomáš Töpfer, zpěvačka Věra Špinarová, režisér Jiří Krejčík, herečka Tereza Bebarová, spisovatel Jaromír Konečný, herec Svatopluk Matyáš, herec a režisér Jan Kačer, zpěvačka Marie Rottrová, skladatel Jaroslav Wykrent, herec Jan Fišar, herečka Eva Vejmělková, moderátor a textařPetr Šiška, hudebník, písničkář Jiří Dědeček, zpěvák a herec Richard Krajčo, režisérka Věra Chytilová, herec Alexej Pyško

V neděli čtěte: herečka Simona Stašová

Kromě začátků učitelské kariéry si s Jiřinou Bohdalovou povídáme o ostravských místech, která se jí nejvíce zapsala do paměti.

Krumpáčové vzpomínky

Herečka se spontánně rozpovídá: "Včera jsem přespala v Trojanovicích a pak jsem jela přes Ostravu na Havířov a najednou koukám: tady Kunčice, tam Vratimov a najednou se mi vrátilo… To už je let, bože můj… Já jsem tady vlastně stavěla trať. No jistě: Stavba mládeže mier! Práca, mier, to náž ciel!," směje se Jiřina Bohdalová.

Pamatuje si to dodneška, protože kdokoliv chtěl tehdy jít na vysokou školu, tak musel absolvovat stavbu mládeže.

"To bylo před šedesáti lety. Takže vidíte, jak se člověk vrací na místo činu. Ještě před tím, než jsem tady začala vyučovat, už jsem se učila zacházet s krumpáčem. Na Ostravsko mám moc krásné vzpomínky, je to krásný kraj," zdůrazňuje na závěr herečka.