Opravna letadel Job Air Technic na mošnovském letišti má opět plno práce, jak...

Opravna letadel Job Air Technic na mošnovském letišti má opět plno práce, jak ostatně dokládá i pohled do obřího hangáru. (1. listopadu 2016) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Letecká opravna ožívá, Job Air postaví v Mošnově další velký hangár

  • 2
Jen pár měsíců po doslovném zmrtvýchvstání v podobě ukončení insolvenčního řízení plánuje mošnovská letecká opravna Job Air Technic další růst. Chce postavit nový hangár, opravovat větší letadla a během několika let zdvojnásobit počet zaměstnanců.

„Chystáme se rozšířit naše prostory o nový hangár, kde by se mohla současně opravovat dvě letadla typu Boeing 737 nebo Airbus 321. K tomu plánujeme i získání oprávnění pro údržbu letadel Airbus A330,“ představil plány rozvoje firmy ředitel Daniel Barč. „Možnost oprav těchto letadel by nám rozšířila portfolio a pomohla vykrývat sezonní výkyvy v opravách menších letadel.“

Job Air Technic se v současnosti zaměřuje na opravy letadel se středním doletem, jež jsou například v letní sezoně téměř permanentně ve vzduchu. Nově získané oprávnění by firmě pomohlo získat zakázky na opravy letounů s dlouhým doletem, které se opravují průběžně po celý rok.

Vizualizace nového hangáru opraven Job Air Technic (vlevo) v sousedství stávajícího na mošnovském letišti.

„V našem dosahu v Evropě jde o zhruba tisíc letadel, jejichž majitele může naše nabídka oslovit,“ vysvětluje Barč. „Pro začátek - rok 2017 - počítáme s opravou zřejmě dvou letadel, abychom si vyzkoušeli potřebné postupy, teprve na rok 2018 zvažujeme agresivnější vstup na trh.“

Airbusy A330 by firma opravovala ve stávajícím hangáru, do něhož se vejde až šest letadel najednou, v novém hangáru by opravovala hlavně menší stroje.

„Začátek stavby plánujeme, pokud získáme potřebná stavební povolení, na květen příštího roku, dokončení na podzim. Vedle samotného hangáru by v budově vznikly i dílny, zázemí pro zaměstnance a kanceláře,“ vysvětlil ředitel.

Firma získala opravnu v insolvenčním řízení

Stavbu nového hangáru včetně jeho vybavení by měla společnost Job Air Technic hradit ze svého. „Primárně půjdou investice z vlastních zdrojů, teprve pokud by bylo potřeba, pomohl by holding,“ řekl Petr Rusek, předseda představenstva Czechoslovak Group.

Skupina Czechoslovak Group získala mošnovskou opravnu v okamžiku, kdy vstoupila do insolvenčního řízení. Job Air Technic totiž dlužila okolo tři čtvrtě miliardy korun bankám, které společnosti půjčily peníze na stavbu velkého hangáru.

Úvěry ale firma ani nezačala splácet a závazky se hromadily. Původní majitel Daneš Zátorský nakonec firmu převedl na manažery, v insolvenčním řízení pak opravnu ovládla skupina Czechoslovak Group Jaroslava Strnada.

Zátorský byl v souvislosti s obviněním z podvodu v polovině letošního roku zadržen na základě mezinárodního zatykače v Polsku, odkud byl vydán do České republiky. Z vazby byl podle informací České televize propuštěn na konci minulého týdne po složení osmimilionové kauce.

S rozšířením opravárenských prostor plánuje Job Air Technic rovněž zvýšení počtu zaměstnanců. V současnosti jich ve firmě pracují přibližně dvě stovky. „Chceme každý rok přibrat zhruba padesát nových zaměstnanců a postupovat tak každý další rok až do doby, kdy jich bude 400,“ přibližuje plány Barč. „Není to ale jednoduché, letečtí mechanici už na trhu práce v podstatě nejsou, proto se chceme poohlédnout i po zaměstnancích ze zemí mimo Evropskou unii.“

S Tatrou chtějí vlastní učiliště

A spolupracovat chce mošnovská opravna i s kopřivnickou Tatrou, která patří stejnému majiteli. „Plánujeme vznik vlastního učiliště, kde bychom mohli ovlivňovat výchovu budoucích zaměstnanců podle potřeb trhu,“ řekl Rusek. „Už plánujeme setkání s lidmi z ministerstva školství.“

A do vzdělávacího systému chce vstoupit i Job Air Technic. „Usilujeme o oprávnění od Úřadu civilního letectví, abychom si mohli sami vychovávat kvalifikované zaměstnance,“ vysvětlil ředitel opravny. „To by nám otevřelo možnosti například v případě rekvalifikací a podobně.“

Ukončení insolvenčního řízení se projevilo na tržbách mošnovské firmy. Zatímco v roce 2015 dosáhly 218 milionů korun, letos by se měly pohybovat kolem 450 milionů.