Kořeny Johna Kerryho jsou i na Bruntálsku. Snad se k čestnému občanství Horního Benešova někdy přihlásí. | foto: Reuters

Horní Benešov vyčkává. Ministra Kerryho by do městečka pozvali

  • 1
Jméno John Kerry u mnoha lidí z Horního Benešova na Bruntálsku vyvolá vzpomínky na nedávnou dobu. Když v roce 2004 kandidoval na prezidenta USA, v Horním Benešově mu fandili mnohem více než jinde v Česku. V městečku s bezmála dvěma a půl tisíci obyvateli totiž žili Kerryho předci. Nyní se Kerry může stát ministrem zahraničí USA.

Jeho dědeček Fritz Kohn, německy mluvící Žid, se v Horním Benešově, tehdy ještě Bennischi, narodil v roce 1873.

John Kerry

Americký politik se narodil 11. prosince 1943. Přes dvacet let je senátorem za stát Massachusetts a dřív se neúspěšně ucházel o post prezidenta.

Jeho předci pocházeli mimo jiné z Horního Benešova na Bruntálsku. Dědeček Fritz Kohn se ve městě narodil v roce 1873 a žil v něm až do roku 1905, kdy odjel do USA.

Když před časem vyšla tato informace najevo, město se rázem ocitlo v pozornosti nejen českých, ale i zahraničních médií – a to hlavně v době Kerryho prezidentské kandidatury. Zastupitelé mu tehdy dokonce udělili čestné občanství. Politik ale o ně neprojevil zájem. Teď je pravděpodobné, že ho americký prezident Obama jmenuje na post ministra zahraničí (více zde). Co na to Benešovští? Zatím jsou v klidu.

Kerry čestné občanství nikdy nepřijal

"Tu informaci mám zatím jen krátce. Ještě jsem nepřemýšlel o tom, jestli budeme na případné jmenování pana Kerryho ministrem nějak reagovat. Určitě se k tomu ale postavíme čelem," řekl starosta Horního Benešova Michal Blažek.

Dodal však, že pokud by se Kerry skutečně ministrem zahraničí stal, určitě by v Horním Benešově znovu zvažovali jeho pozvání.

Kerryho přitom do města, kde žil jeho dědeček, zástupci radnice prostřednictvím pražské mediální agentury už dřív zvali. Chtěli ho informovat o tom, že mu dali čestné občanství – a v případě, že by o město projevil zájem, mu dokonce chtěli postavit památník.

Horní Benešov za časů Kerryho dědečka. Žil v domě vpravo zcela dole.

Komunikace ale uvázla na mrtvém bodě. Mediální agentura po neúspěchu Kerryho v prezidentských volbách zkrachovala a Kerry čestné občanství nikdy nepřijal. Čestným občanem ale formálně je dál, neboť usnesení zastupitelů o udělení tohoto ocenění platí.

Kerry? Máme jiné starosti

Snahy dřívějších představitelů města o poukazování na hornobenešovské kořeny Kerryho předků se přitom u některých místních nesetkaly s příznivou odezvou. Lidem vadil hlavně mediální humbuk, který Kerryho prezidentská kandidatura ve městě vyvolala.

Třeba Rudolf Grygar, jenž má na starosti Hornobenešovský zpravodaj, si myslí, že pokud se Kerry stane ministrem, mediální mumraj začne nanovo. Poukazuje na to, že spíš než Kerryho by město mělo ocenit své další významné osobnosti, třeba sportovce.

A loni navrhl, aby zastupitelé stáhli usnesení o udělení čestného občanství Kerrymu. To však neudělali. Starosta se nebrání spojování města s Kerrym, kdyby on sám o to měl zájem. A jak na jméno Kerry reagují místní? Dnes většinou bez emocí. Mají jiné starosti.