O kamna je stále větší zájem. Zatím se však nedostává odborníků, kteří je umějí...

O kamna je stále větší zájem. Zatím se však nedostává odborníků, kteří je umějí postavit nebo opravit. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kamnáři se vracejí, cech nabízí i rekvalifikace. Jen mladí nemají zájem

  • 0
Nová kamna chce ve svém domě více lidí. I proto je o práci kamnáře stále větší zájem. Za poslední rok prošlo rekvalifikací pořádanou na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě-Zábřehu dvaadvacet lidí.

„O kamnářství je stále větší zájem, lidé upouštějí od teplovzdušných obvodů a pořizují si kamna, a s tím roste i zájem o práci kamnáře,“ vysvětluje lektor kamnářského kurzu Mojmír Jauernig. „Tento kurz běží již podruhé, zájemci se zde naučí kachlová kamna navrhovat, určit, jakou velikost mají mít, aby objekt vytopila, i postavit.“

Kamnářem jen večerně

Učební obor kamnář se v kraji vyučuje pouze na Střední škole stavební a dřevozpracující v Ostravě-Zábřehu. V republice existují celkem čtyři školy, které obdobnou výuku nabízejí.

Přes perspektivu oboru, v němž působí na území celého státu zhruba dvě stovky lidí, se v Ostravě v rámci denního studia nevyučuje. Kvůli malému zájmu žáků devátých tříd musela škola denní studium kamnářů v roce 2004 zrušit.

Jedním z absolventů kurzu je i Rostislav Stošek, který se do ostravského Zábřehu dostal s pomocí úřadu práce. „Jsem tady na rekvalifikaci,“ vysvětluje.

„Pracoval jsem jako zedník, ale ve firmě, kde jsem byl, spadly platy z šestnácti tisíc na sedm, což nešlo. A obdobně to funguje i v jiných firmách. Zaplatí vám tři až čtyři měsíce a pak už ne. Situace zedníků je v současnosti doslova šílená, a je úplně jedno, jestli jde o malou, nebo velkou firmu,“ přibližuje důvody, proč se před půl rokem ocitl na úřadu práce.

Nechceš platit? Kamna nepotáhnou

Ale chce to změnit. A od rekvalifikačního kurzu na kamnáře si slibuje, že nejen najde lepší práci, ale že se také vyhne problémům s penězi.

„Podobné je to totiž u přímých zakázek pro lidi. Až moc často se stává, že vám nezaplatí poslední fakturu a pak se s nimi musíte hádat, byť svou práci odvedete dobře. U toho má práce kamnáře výhodu, protože víte, kam do těch kamen sáhnout, aby nefungovala, a pak je, v okamžiku, kdy zákazník zaplatí, snadno zprovozníte. I o tom jsme se tady totiž také bavili. Nemyslím, si, že bych se tím hned začal živit sám, dal bych přednost práci v nějaké menší firmě, ale kamna si určitě udělám v domě, který stavím. Už jsem kvůli tomu změnil dispozice a zrušil plynový kotel,“ říká Stošek.

Současný kurz není posledním, kamnáři se v nejbližších měsících mohou stát i vybraní obyvatelé ostravské Vesničky soužití.

Studenti devátých tříd neměli o učební obor kamnář zájem. O to více se hlásí lidé, kteří se tak chtějí rekvalifikovat.

„Připravuje se projekt, který by umožnil lidem z Vesničky soužití naučit se práci kamnáře, aby se mohli lépe uplatnit na trhu práce. Vše je ale zatím na začátku,“ řekl Jiří Doležal z pořádající střední školy.

V celé zemi jen čtyři školy

 „Současný kurz je unikátní i tím, že se jedná o nový způsob vzdělávání lidí, kteří tak mohou bez vyučení získat osvědčení o tom, že zvládnou kamnářské dovednosti. Poté mohou požádat i o výuční list, aniž by chodili tři roky do učebního oboru. Hlásí se ale i lidé s maturitou a podobně.“

V České republice existují v současnosti čtyři školy, které vzdělávají kamnáře, jednou z nich, jedinou v Moravskoslezském kraji, je právě ostravské učiliště.

Podle zástupců cechu kamnářů v současnosti působí na území republiky zhruba dvě stovky kvalitních kamnářů.