Kněz Miroslav Ševiola kapli opravenou městem zasvětil svatému Kříži | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kapličky na Vítkovsku ožívají, pro některé je ale na záchranu pozdě

  • 2
Jsou tak malé, že po nich v katastru nemovitostí není ani stopa. Desítky let k nim směřovaly kroky poutníků. Teď většina kaplí a křížků roztroušených v Moravskoslezském kraji chátrá. Na Vítkovsku však právě několik z nich ožilo a brzy se budou skvět novotou další.

Bez zásahu by kapličky dlouho nevydržely. "Zbyly z nich doslova jen holé obvodové zdi. Byly bez střechy, bez dveří, nedochovalo se žádné vnitřní vybavení," popsal starosta Vítkova Pavel Smolka, jak ještě nedávno vypadaly dvě kapličky ve vítkovské místní části Nové Těchanovice.

Které další drobné sakrální památky brzy ožijí

ČERVENEC
Na první den měsíce připadá svěcení poutní kaple 14 svatých pomocníků v nouzi mezi Zálužným a Starými Těchanovicemi. Zároveň bude obnovena tradičních pouť na kopec Nickelsberg. Sdružení Za Opavu v červenci začíná i s opravou Roderichovy kaple na pomezí Radkova a Dubové.

ZÁŘÍ
Členové sdružení plánují spravit střechu kaple v Raduni. Potom se chystají na kapličku za Radkovem.

Obě stojí u cesty, téměř naproti sobě. A teď září novotou. Vítkovský kněz Miroslav Ševiola čerstvě opravené stavby v sobotu vysvětil stejně jako zrestaurované kamenné křížky v osadách Nýtek a Veselka. Památky, které pocházejí z přelomu 18. a 19. století a sloužily jako zastavení při Božím těle, teď budou obdivovat turisté.

Vlastníci nemají peníze na opravu

"Rádi bychom v Těchanovicích nebo blízkém okolí našli někoho, kdo by se o ně staral. Dostal by klíče, pečoval o ně, zpřístupňoval zájemcům," doufá starosta Smolka. Městu patří jen jedna z kaplí, a to ji nechalo spravit. Druhá patří soukromníkovi a vrátila se do života díky dobrovolníkům.

"Jsou to malé stavby, v katastru není záznam o jejich vlastnictví. Takže kdo má pozemek pod nimi, má automaticky i kapličku. Někteří soukromí vlastníci ale nemají peníze na opravu těchto památek," vysvětlil Smolka.

Že by se opravené stavby mohly skutečně stát turistickým cílem, ukazuje osud další z kaplí na Vítkovsku. V místní části Zálužné stojí jedna na místě starého břidlicového dolu. Vznikla jako památník obětem těžby břidlice a je zasvěcená Pražskému Jezulátku. Vítkovská radnice jí zatím nechala opravit střechu a na obnově kaple se pracuje dál. Na starosti si ji vzalo občanské sdružení Zálužné. Právě dokončuje interiéry.

Naučná stezka vzpomene těžbu břidlice

"Je jediná svého druhu v širokém okolí. Na památku obětem těžby byla kdysi postavena kaple ve Zlatých Horách, tam šlo o těžbu zlata. Ta už ale vzala za své. Široko daleko jiná podobná není," popisuje člen sdružení Petr Zahnaš.

Hotový už je projekt naučné stezky, která bude mapovat historii těžby břidlice v regionu. "A právě kaplička bude jedním ze zastavení této naučné stezky," dodává Petr Zahnaš. Také podle občanského sdružení Za Opavu, které jednu z těchanovických kaplí opravilo, by památky neměly zůstat návštěvníkům zavřené.

Vnitřní výzdoba kaplí je zapůjčená. Původní se nezachovala.

Zrenovovaná kaplička ve vítkovské místní části Nové Těchanovice.

"Naší původní vizí bylo jednou za rok konat takovou minipouť. Mohly by se využívat i duchovně a jednou za čas tady sloužit mše," říká člen sdružení, sochař a restaurátor Tomáš Skalík.

Dodává, že právě tyto drobné sakrální památky jsou zrcadlem celé naší společnosti. "Když chřadne duchovní život a lidé se starají jen o své ekonomické potřeby, projeví se to právě na těchto památkách," uvádí Skalík.

Některé z nich už jsou v tak špatném stavu, že se je nepodaří zachránit. Například v osadě Javoří nedaleko Radkova. "Ta už je bohužel hodně rozpadlá. Řešíme, že bychom tam udělali pietní místo," dodává Skalík.