Hotel Džbán v Karlově Studánce má být stále domovem sedmatřiceti lidí.

Hotel Džbán v Karlově Studánce má být stále domovem sedmatřiceti lidí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ať žijí duchové. Karlovu Studánku tíží Zifčákovi „neviditelní“ lidé

  • 5
Je jich 37. Před komunálními volbami se přihlásili k pobytu v Karlově Studánce, aby tu, i dle soudu, podpořili sdružení bývalého agenta StB Ludvíka Zifčáka. Poté co "mise" nevyšla, pobyt nezměnili, už je ale nikdo neviděl. Obec za ně platí. Prý ale tak dávají najevo křivdu kvůli nepřipuštění k volbám.

Průměrně několik set korun ročně musí Karlova Studánka platit za každého z lidí, kteří si před posledními komunálními volbami přihlásili trvalý pobyt ve zdejším Hotelu Džbán.

Proč se volilo znovu

Výsledky voleb, které se v Karlově Studánce konaly v říjnu 2010, prohlásil soud za neplatné. Důvod? Těsně před hlasováním se do obce na adresu Hotelu Džbán přihlásilo přes čtyřicet lidí, kteří mohli hlasovat pro jedno ze sdružení.

Při nových, platných volbách o rok později už k urně připuštěni nebyli.

Většina ze současných sedmatřiceti osob si totiž neplní své občanské povinnosti a neplatí například za odvoz komunálního odpadu.

"Mohlo by se zdát, že pětistovka za každého z nich není pro obec velký výdaj, ale když to vynásobíte sedmatřiceti, vyjde částka, která pro náš rozpočet není zanedbatelná," říká starostka Karlovy Studánky Radka Chudová zvolená za nezávislé sdružení Spokojení občané.

Na lidi z hotelu se dotazují soudy i exekutor

V obci bylo podle ní před posledními, opakovanými komunálními volbami k trvalému pobytu v Hotelu Džbán přihlášeno jednačtyřicet lidí. Jak dal najevo i soud, ve volbách měli podpořit sdružení Prosperita, za nímž stál mimo jiné nájemce Džbánu, někdejší agent StB Ludvík Zifčák, který během sametové revoluce na Národní třídě sehrál roli "mrtvého studenta".

"Nedlouho po volbách si čtyři z lidí, kteří se přihlásili do Džbánu, znovu změnili bydliště. Dalších sedmatřicet tam ale má dál trvalý pobyt a neplní si své občanské povinnosti," sděluje starostka s tím, že obec opakovaně těmto lidem posílá písemná upozornění, ale nikdo z nich nereaguje.

Bývalý agent StB Ludvík Zifčák považuije vedení Karlovy Studánky za nelegitimně zvolené.

"S přítomností těchto občanů se pojí i další starosti. Na některé z nich jsme byli už dotazováni soudem, policií nebo třeba exekučním úřadem," dodává starostka. Ludvík Zifčák míní, že lidé, kteří zůstávají v hotelu přihlášeni k trvalému pobytu, jsou i dál věrni Karlově Studánce.

"Toto místo se jim stalo domovem, i když mnozí pracují mimo bruntálský okres, ale i Moravskoslezský kraj," tvrdí nájemce Džbánu a diví se tomu, že se vedení obce nyní zajímá o občany, kteří se přihlásili do Džbánu, a chce po nich, aby přispívali do obecní pokladny.

"Paní starostka již zapomněla na to, jak ty samé občany odmítla připustit k volbám," naráží Ludvík Zifčák na opakované volby ve Studánce, před nimiž byli ze seznamu voličů vyškrtnuti lidé podezřelí z účelové změny bydliště. Soud přitom později potvrdil, že postup během voleb byl správný.

Zifčák: Tito lidé jen dávají najevo nespokojenost se samosprávou

Podle Ludvíka Zifčáka většina z lidí s adresou ve Džbánu pojala své nepřipuštění k volbám jako křivdu a nyní svou občanskou neposlušností dává najevo, že neuznává místní samosprávu, která byla dle něj zvolena nelegitimně.

Starostka Radka Chudová nicméně říká, že lidé s bydlištěm ve Džbánu si povinnosti plnit musejí. Zároveň si přeje takovou změnu legislativy, aby účelové přihlašování lidí kvůli volbám už příště nebylo možné. Zatím to ale na změnu nevypadá. Jak říká mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka, státní volební komise problematiku řešila, na základě rozhodnutí soudů i ústavy ale dospěla k názoru, že není možné člověku zakázat změnu trvalého pobytu kdykoli.

Karlova Studánka má velké problémy s lidmi, zřejmě účelově naverbovanými před volbami.

Karlova Studánka má velké problémy s lidmi, zřejmě účelově naverbovanými před volbami.