Plánovaná obří spalovna u Karviné stál vyvolává emoce. (ilustrační snímek)

Plánovaná obří spalovna u Karviné stál vyvolává emoce. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Obří spalovna se odkládá, Karviná ale dále bere „odškodňující“ dotace

  • 1
Průšvih to nejspíš není, absurdnost ano. Karviná obdrží další miliony korun za to, že by jednou na jejím území mohla stát spalovna. Město míní, že to má smysl. Starostové okolních měst si myslí opak. Stavba spalovny se totiž odložila.

Zbytky jídla, kusy starého oblečení, znečištěné ubrousky, papírové kapesníky, plasty, papír, konzervy, shnilé ovoce, zkrátka odpad všeho druhu, který doma házíme do smetí. To vše se mělo svážet z domácností v celém Moravskoslezském kraji do zařízení, které by komunální odpad pálilo. Zařízení by stálo pět miliard korun a vyrostlo by v areálu bývalého Dolu Barbora u Karviné.

Ovšem už je jasné, že minimálně do roku 2015 takové zařízení u Karviné nevznikne.

Akciová společnost KIC Odpady, která projekt spalovny odpadu připravuje, nemůže počítat s dotacemi z Evropské unie a bez nich zařízení nepostaví. Stavba spalovny se tedy odkládá. Vedení Karviné to však nebrání, aby požádalo o peníze, které jí slíbil krajský úřad.

Z krajského rozpočtu tedy dostane dalších dvacet milionů. Už o tom rozhodli krajští zastupitelé. Stejné peníze město získalo již loni a postavilo za ně třeba protihlukovou stěnu. Celkem má od kraje obdržet sto milionů korun během pěti let - na projekty, které souvisejí s ochranou životního prostředí ve městě. Právě to by se kvůli spalování odpadu pravděpodobně zhoršilo.

Karviná: Nevidíme na tom nic špatného

Karviná obdrží balík peněz ještě letos. Mluvčí města Šárka Swiderová zmínila, že to je vhodné a má to smysl. "Projekty, které realizujeme a na které získáváme peníze z krajského rozpočtu, mají okamžitý dopad na zlepšení životního prostředí ve městě. Lidem to pomáhá, nevidíme na tom nic špatného. Navíc projekt spalovny se nezastavil, pouze odsunul a kraj plní, co Karviné slíbil."

Jiný názor měli starostové okolních měst a obcí. Například starosta Českého Těšína Vít Slováček zmínil, že je nespravedlivé, aby Karviná měla všechno a ostatní vůbec nic.

Starosta Českého Těšína: Okolní obce ostrouhají

"Rozhodnutí kraje je nesprávné. Karviná už v minulosti dostala náplast dvacet milionů korun. Naopak sousední obce, jejichž obyvatelé jednou možná budou muset dýchat zplodiny ze spalování odpadů, ostrouhají a ani tu investici nemohou ovlivnit. Doufám, že Karviná ty peníze do rozpočtu kraje vrátí, pokud se bude projekt spalovny komunálního odpadu dále odkládat nebo bude zřejmé, že nikdy nevznikne."

Považujete za správné, aby Karviná dále dostávala dotace za plánovanou spalovnu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 22. října 2012. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 268
Ano
Ano 61

Obyvatelé Havířova byli o něco ráznější. "Není to fér. Berou peníze na něco, co ještě není. To je přece na hlavu postavené. Co když spalovna nikdy nevznikne?" rozčílila se Lada Peterková z občanského sdružení Občané proti spalovně.

Pokud spalovna v areálu bývalého dolu nevyroste, město slíbilo poskytnuté dotace vrátit. Nyní to však neřeší. Má v plánu, že za nových dvacet milionů revitalizuje lesopark Dubina i Rájeckou remízu. Upraví park Boženy Němcové, hřbitov v Karviné-Mizerově, Univerzitní park či investuje do několika městských částí najednou.