Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sucho pokračuje. Nedoporučuje se ani zapalování svíček na hřbitově

  • 2
V Moravskoslezském kraji platí zákaz vypalování trávy, kouření v lese a jeho blízkosti i rozdělávání ohně. Důvodem jsou časté požáry kvůli vedru a suchu. Karviná přidává radu: Nezapalujte ani svíčky na hřbitově. To vše kvůli stále se množícím požárům zeleně.

Zákaz vypalovat trávu, rozdělávat oheň v přírodě či kouřit v lese a jeho okolí platí už týden. Rozhodl tak krajský úřad. A magistrát Karviné k tomu teď přidal další výzvu: Nezapalujte svíce na hřbitově.

„Je to naše doporučení, které jsme vydali kvůli extrémnímu vedru a dlouhotrvajícímu suchu,“ řekla mluvčí města Šárka Swiderová.

Na první pohled se takové opatření může zdát trochu přehnané. Jenže není. Tropické počasí dává pořádně zabrat lidem, zvířatům, rostlinám i technice. A snad nejvíc se potí hasiči.

Našim hasičům pomáhají i polští kolegové

Denně totiž musí krotit oheň, který se snadno a rychle šíří především v lesích, na polích i vyschlých trávnících. Ve srovnání s loňským létem, kdy byl srpen deštivý, hoří letos zeleň na severní Moravě a ve Slezsku až pětkrát častěji. A napáchané škody už jdou do milionů korun.

Ve vedrech trpí i zvířata. Na snímku Jana Bartuschová z Dostihové stáje v Oticích na Opavsku chladí ryzku Tapdance.

„Požáry zemědělských, lesních, polních a travních ploch jsou letos v létě značně rozšířené v celém regionu, žádný okres ze statistiky nevyčnívá,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

„V červenci jsme hasili 69 takových požárů, v srpnu jen do čtvrtečního rána 83. Do konce měsíce je ještě daleko a oheň už zničil hodnoty za sedm milionů korun. Další v hodnotě přes milion se nám zatím podařilo uchránit,“ líčil mluvčí hasičů.

Loni přitom za oba prázdninové měsíce napočítali hasiči v Moravskoslezském kraji jen 34 požárů zeleně se škodou za 340 tisíc korun a uchráněnými hodnotami za 1,3 milionu. Předloni bylo sice takových požárů 111, ale stále je to mnohem méně než letos za měsíc a půl. A také škody byly tehdy nesrovnatelně nižší, asi 1,4 milionu korun.

Dokladem toho, jak snadno teď v extrémně suchém a horkém počasí vznikají požáry v přírodě, je například zkušenost hasičů z úterního odpoledne. V rozmezí necelých dvou hodin museli jen na Bruntálsku krotit čtyři požáry stromů a polí. Pomáhali jim dokonce i hasiči ze sousedního Polska. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Plovárny mají žně, na snímku koupaliště v Ostravě-Jihu.

K prvnímu požáru vyjelo pět jednotek hasičů o půl druhé odpoledne do Leskovce nad Moravicí. Kvůli technické závadě tam začal hořet zemědělský traktor s vlekem, od kterého se oheň rozšířil na strniště s několika balíky se slámou.

„Hasiči dostali oheň pod kontrolu a zabránili dalšímu rozšíření během necelé hodiny, další hodinu jim zabralo dohašování pole. Předběžná škoda na traktoru je odhadnuta na 250 tisíc korun, na vleku dalších 50 tisíc korun. Škoda na hektaru poškozeného strniště je nulová,“ uvedl Kůdela.

Další dva zásahy mezi druhou a třetí hodinou odpolední v Rýmařově a Staré Vsi byly podle něho rychlejší, protože šlo „pouze“ o dva hořící stromy po úderech blesků a oheň se díky rychlému zásahu hasičů nerozšířil. Po třetí hodině odpolední však vypukl rozsáhlejší požár pole a lesa ve Slezských Rudolticích, kam vyjelo pět českých jednotek hasičů z Krnovska a sedm jednotek jejich kolegů z Polska.

Zákaz vypalování krávy i kouření v lesích

„Celkem sedmdesát hasičů zasahovalo v místě, kde hořely asi čtyři hektary strniště a ohni se podařilo rychle se rozšířit i na téměř dva hektary listnatého lesa, plného suchého spadaného listí,“ uvedl Kůdela s tím, že hasiči dostali oheň pod kontrolu během necelé hodiny a za další hodinu ho uhasili. Příčinu vzniku požáru však zatím neznají.

Vzhledem k okolnostem vyhlásil krajský úřad už minulý týden dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požárů na území Moravskoslezského kraje - období sucha.

Ze zveřejněného rozhodnutí podepsaného ředitelem úřadu Tomášem Kotyzou vyplývá, že v období sucha je zakázáno především plošné vypalování porostů, včetně staré a suché trávy. Na místech se suchým porostem, v lesích a ve vzdálenosti menší než padesát metrů od okraje lesa platí zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.

Až do odvolání nařízení nesmí také jezdit parní lokomotivy. A speciální povinnosti platí i pro vlastníky lesů a právnické či podnikající fyzické osoby, které v nich hospodaří.

Pokuta pro fyzickou osobu až třicet tisíc korun

„V období sucha jsou povinni vyznačit na přístupových cestách do lesa zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování ohně, odhazování hořících a doutnajících předmětů, také musí udržovat lesní cesty (zejména ty, které vedou k požárem nejvíce ohroženým lokalitám) sjízdné a volné. A sami nesmí používat při činnostech souvisejících s hospodařením v lese otevřený oheň ani spalovat klestí a těžební odpad,“ vypočetl Kotyza. „Konec období sucha a zmíněných zákazů oznámíme na úřední desce.“

Pokud by někdo pravidla stanovená nařízením kraje porušil a byl při tom přistižen, draze za to zaplatí. Fyzická osoba riskuje pokutu až do výše 30 tisíc korun.

„Právnické nebo podnikající fyzické osobě lze za nedodržení stanovených podmínek požární bezpečnosti uložit sankci až do výše 200 tisíc korun,“ upozornil za hasiče Petr Kůdela.