OKD hodlá rozšířit těžbu do nových oblastí v Karviné. (ilustrační snímek)

OKD hodlá rozšířit těžbu do nových oblastí v Karviné. (ilustrační snímek) | foto: NWR

Karviná žádá změnu těžebního prostoru OKD, chce ochránit místní firmy

  • 2
Záruky pro budoucnost firem působících v karvinské průmyslové zóně Nová Pole byly stěžejním tématem pondělního setkání pracovní skupiny pro hospodářskou a sociální situaci v Moravskoslezském kraji.

V pracovní skupině se setkávají zástupci vlády, kraje i velkých firem v regionu a už několik měsíců jednají o tom, jakým způsobem pomoci s nezaměstnaností především v souvislosti s hospodářskými problémy těžební společnosti OKD.

Nyní se k nim přidali také zástupci firem působících právě v tamní průmyslové zóně. Cítí se totiž ohroženi chystanou těžbou pod nedalekým karvinským Starým Městem.

"Do konce roku bychom si měli vyjasnit, jak v tomto směru firmám pomoci," sdělil ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala.

Stoprocentní záruky dá jedině stát

Podle náměstka karvinského primátora Jana Wolfa by ale namísto smluv o podobě těžby pomohla podnikatelům v průmyslové zóně především změna dobývacího prostoru.

"Jediné trvalé a stoprocentní záruky může dát výhradně stát, a to tím, že vyřadí zónu Nové Pole z dosud platného a schváleného dobývacího prostoru," vysvětlil náměstek a dodal, že pouhé dohody mezi firmami by nemusely mít takovou účinnost. 

"Zatím je ten prostor určen státem k vytěžení uhlí jako celek a ani my ani dnešní vedení OKD neví, co bude v delším časovém horizontu," sdělil s tím, že jediným, kdo může dobývací prostor změnit, je právě stát.

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta ale nejsou k obavám důvody. "Původně se počítalo s maximalistickou verzí, která by se dotkla i průmyslové zóny, ta se ale přepracovala. V současnosti pracujeme na dokumentaci EIA, jejíž součástí je i poklesová mapa, na jejímž základě budeme vědět, kam až se dá těžit, aniž by to ovlivnilo průmyslovou zónu," dodal mluvčí OKD.