Dvoukoláků a různých podobných vozítek, kterými zloději kovů převáželi svůj lup, v Karviné zřejmě ubude. Ilustrační snímek

Dvoukoláků a různých podobných vozítek, kterými zloději kovů převáželi svůj lup, v Karviné zřejmě ubude. Ilustrační snímek | foto: Městská policie Ústí nad Labem

Karviné došla trpělivost, jako první velké město zakázala výkup kovů

  • 149
Zastupitelé Karviné v úterý schválili novou vyhlášku, která zakazuje občanům prodávat ve sběrnách šrot i starý papír. Vše budou moci jen bezplatně odevzdat v městských sběrných dvorech. Karviná je tak v zemi dosud největším městem, které se pro rázný krok v boji se zloději kovů rozhodlo. Provozovatelé sběren protestují.

Sotva rekonstruované náměstí přišlo dvakrát po sobě o všechny litinové kanály, nenechavci obrali i okapy z městského úřadu. To je jen střípek toho, co v Karviné takřka každodenně provádějí zloději kovů. Škody jdou do statisíců, možná do milionů korun.

„Řešili jsme i případ, kdy muž pobírající dávky v hmotné nouzi byl za dva měsíce schopen nakrást a do sběrny odevzdat kovy za téměř 150 tisíc korun,“ uvedla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

A právě Karviná se rozhodla po vzoru nedalekého Bohumína a dalších míst pro radikální řešení. Zastupitelé odhlasovali s platností od začátku příštího roku novou obecní vyhlášku, která fyzickým osobám zakazuje prodávat do komerčních sběren kovy, papír a další využitelné složky odpadu. To vše bezplatně přijmou jen městské sběrné dvory a Karviná pak vše do sběren prodá sama. Peníze pak investuje zpět do města. Výraznější prostředky z odevzdaného sběru a kovů však vedení magistrátu neočekává.

Vyhláška se pohybuje na hraně zákona

Karviná se tak stala se svými zhruba 57 tisíci obyvateli největším místem v zemi, které se pro podobnou vyhlášku rozhodlo.

Práce snů? Sběrač kovů

„Dnes nastavený kontrolní systém není účinný. Vyhláškou jdeme na hranu zákona, to víme, ale předpokládám, že se k nám připojí i další obce v okolí,“ poznamenal karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Za porušení vyhlášky hrozí lidem až třicetitisícová pokuta, sběrnám pak mnohem více. „S tímhle nešvarem se pereme denně a je potřeba to vyřešit rychle a razantně,“ dodal primátor. Doufá také, že pravidla pro výkup odpadu změní i stát.

Poradíme se s právníky, říká provozovatel sběren

To se může stát poměrně rychle, protože právě novelu zákona o odpadech řeší poslanci na právě zahájené schůzi.

Provozovatelé sběren se zákazem výkupu od lidí nesouhlasí a zvažují další kroky. „Vyhlášky jsou v rozporu se zákony o odpadech, jde o výrazné omezení podnikatelské činnosti. Poradíme se s právníky,“ řekl ČTK Zdeněk Trojek, který v celé zemi zaměstnává ve sběrnách zhruba 250 lidí. Odmítá, že by ve firmě Trojek vykupovali kradený kovový odpad.

Vyhlášku před několika měsíci schválil i Bohumín i další obce v okolí a její představitelé říkají, že vše konzultovali s Ministerstvem vnitra.

Problém má ale Ministerstvo životního prostředí. „Tímto opatřením se doslova rezignuje na schopnost odlišit zloděje od slušných lidí a paušálně potrestá všechny,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.