Neprojela ani sanitka. Majitel pozemku blokuje nájemníkům cestu k domu

  • 139
V místě, kudy byli lidé dlouhá léta zvyklí projíždět k bytovému domu v Dolejších Kunčicích u Fulneku, nyní stojí branka se zákazem vjezdu. O pár metrů dál navíc jedinou příjezdovou cestu zatarasily zemědělské stroje.

Ty na místo před časem postavil majitel pozemku, který je ve sporu s bytovým družstvem. Jediná cesta vede po starém schodišti, autem se ale k třípatrovému domu nikdo nedostane.

A to byl problém ve chvíli, kdy zde potřebovala projet záchranka.

„Pánovi, co má přes osmdesát, se udělalo špatně. Sanitka se zasekla hned u branky, která byla tehdy zamčená. Museli přijet na pomoc hasiči. Ti nejprve chtěli násilně odstranit branku, ale objevil se tam majitel pozemku a otevřel jim ji. Pak hasiči doktorce pomohli muže k sanitce odnést,“ popisuje dramatické chvíle obyvatelka domu, která si nepřála být jmenována.

Problémy s dojezdem k domu nastaly jeho obyvatelům poté, co pozemky s příjezdovou cestou odkoupil Kamil Cihlář. Ten je s družstvem ve sporu a tvrdí, že se mu kvůli družstevnímu septiku, který byl na jeho pozemku, dostal nepořádek do studny.

To sice obyvatelé domu popírají, družstvo však od té doby musí jímku za nemalé peníze vyvážet.

Cihlářovi dále vadí, že se na jeho pozemcích nacházejí údajné černé stavby. Podle svých slov je přesto připraven jednat.

„Nabízím jim jednu parcelu k odprodeji, nebo se můžeme bavit o tom, že by mi platili nějaký pronájem. Ale oni by chtěli všechno, jak to bylo dřív, zadarmo, když to ještě nikdo neřešil,“ uvedl Cihlář. Zemědělské stroje na místo postavil podle svých slov proto, aby je nemusel mít u svého domu. „Potřebuji je a je to můj pozemek,“ podotýká.

Do jednání se vložilo i město Fulnek. Jeho místostarosta považuje Kamila Cihláře za spekulanta. „Po revoluci, když se vracely restituční pozemky, tak se bytové družstvo nestaralo o pozemky kolem svého domu. Až to koupil vykuk, který z toho chce ždímat,“ uvedl místostarosta František Schindler.

Pracuje pro město. Místostarosta ho má za spekulanta

Podle něj chtěl Cihlář zhruba 12 tisíc měsíčně nájemného, což družstvo neakceptovalo. „My jsme k tomu přistupovali jako smírčí soudce, ale společná jednání na radnici k ničemu nevedla,“ dodal Schindler.

Paradoxem je, že Cihlář je zaměstnancem města. Pracuje totiž v tamních technický službách. Město Fulnek, které není majitelem budovy, ani pozemků, alespoň nabídlo lidem náhradní bydlení v městských bytech.

Seniorům, kteří v dotčeném domě převážně bydlí, se ale do stěhování nechce. „Manžel mi řekl, že se nikam stěhovat nebude. To víte, jsme tady už zvyklí. Navíc ve městě to je zase trochu jiný život,“ řekla místní obyvatelka.

Cihlář při dalších jednáních nechce slevit ze svých požadavků. Redakci iDNES.cz dal k dispozici právní stanovisko. V něm po bytovém družstvu mimo jiné požaduje odstranění staveb z jeho pozemku a zaplacení asanování pozemku a studny odbornou firmou.

„Po splnění těchto mých podmínek se můžeme začít bavit o odprodeji části pozemku,“ dodal.

Předseda představenstva Stavebního bytového družstva Venkov Aleš Slaný se k situaci příliš nechtěl vyjadřovat. „Chceme se s majitelem pozemků samozřejmě domluvit, aby nám tu cestu za nějakých podmínek zpřístupnil. Ale musí se najít takové řešení, aby s tím souhlasily všechny strany,“ nastínil.