Po nájezdu zlodějů čehokoliv se domy v Přednádraží změnily v ruiny. (10.

Po nájezdu zlodějů čehokoliv se domy v Přednádraží změnily v ruiny. (10. července 2013) | foto: ČTK

Kauza ostravského Přednádraží dál kvasí. Kvůli kanálům přibývá žalob

  • 22
Hlasy odezněly, teď se Přednádražím prohání jen vítr. Poslední lidé odešli před půlrokem. Ani teď ale není jasné, co bude s lokalitou dál. Pořád totiž pokračuje pře o vlastnictví zdejších nefunkčních kanálů.

Je tu pusto. Zloději už z domů v Přednádraží ukradli většinu kovů i množství dřeva.

Zdejší nemovitosti budou přitom brzy na prodej. Vyplývá to z insolvenčního řízení, jemuž čelí jejich vlastník, firma Domy Přednádraží. Jak uvedla Česká televize, prodej nemovitostí požaduje úvěrové družstvo, jemuž majitel dluží nejvíc peněz, přes čtyřiatřicet milionů.

"Předpokládám, že s ohledem na stav nemovitostí se bude prodávat velice rychle, protože tam samozřejmě hrozí devastace," sdělil televizi insolvenční správce Ivo Tichovský. MF DNES se jej snažila kontaktovat, ale neúspěšně.

Co se odehrálo v Přednádraží

Tristní stav domů na Přednádraží v Ostravě-Přívozu.

V historických domech v ulici Přednádraží žili až do loňského léta hlavně Romové.

Média se o lokalitu začala zajímat v roce 2011, kdy se zde šířila žloutenka. Souviselo to s nefunkční kanalizací. O její vlastnictví vede spor majitel domů a magistrát. Situace vygradovala v srpnu 2012, kdy Ostravské vodovody a kanalizace v lokalitě odpojily vodu.

Obvodní stavební úřad nařídil, aby se lidé vystěhovali jinam. Ti to nejdřív odmítali, nakonec ale loni v červenci oblast opustili poslední obyvatelé.

Jak ale míní majitel firmy Domy Přednádraží Oldřich Roztočil a třeba i šéf sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, potenciální investor v Přednádraží vždy natrefí na jeden zásadní problém - nefunkční kanalizaci. Ta přispěla k tomu, že se stav území zhoršil natolik, že je museli opustit i všichni obyvatelé, mezi nimiž byli hlavně Romové.

Roztočil žaluje primátora

Komu kanalizace patří? O to svádí Oldřich Roztočil boj s městem. V posledních dnech Roztočil přitvrdil. Podal dvě trestní oznámení: jedno na primátora Ostravy Petra Kajnara, druhé na šéfa magistrátního Odboru ochrany životního prostředí (OOŽP) Pavla Valeriána. Dal také podnět na krajský úřad kvůli údajné nečinnosti magistrátu.

"I když muselo být panu Kajnarovi nesporně jasné, že daná kanalizace patří městu, zcela účelově prohlašoval opak," uvádí Oldřich Roztočil v textu trestního oznámení, v němž primátora napadá z pomluvy.

Fakt, že kanály v Přednádraží vlastní město, které je mělo nechat opravit, je podle Roztočila dokazatelný více způsoby. Krom jiného i tím, že se před časem v zákonné lhůtě nikdo nepřihlásil na výzvu vodoprávního úřadu magistrátu spadajícího pod OOŽP, jenž pátral po vlastníkovi kanalizace, a kanály tak mělo automaticky převzít město jako věc nalezenou.

Zástupci Ostravy ale trvají na tom, že kanály patří firmě Domy Přednádraží. "Vodoprávní úřad má doklad o tom, že to patří k těm domům. Po jeho nalezení město stáhlo určovací žalobu na stát," říká Petr Kajnar.

České dráhy drží pozemky kvůli nové trati

A zatímco pře o vlastnictví kanálů pokračuje, rýsují se možné varianty budoucího využití Přednádraží. Je třeba přitom upozornit, že pokud se budou nemovitosti v Přednádraží prodávat, tak jen domy a pozemky pod nimi. Zbylá území patří Českým drahám.

Přednádraží bývalo železničářskou kolonií

Ty sem chtějí rozšířit nádraží a plánují i stavbu nové trati. "Na stavbu zkapacitnění železničního uzlu Ostrava se v současné době zadává studie proveditelnosti. Ta by měla být k dispozici v závěru letošního roku," sděluje Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

Studie má ukázat, jak by stavba, na níž by SŽDC ráda získala evropskou dotaci, měla vypadat. Začít stavět by se mohlo nejdřív v letech 2017 až 2018.

Rodiny se chtějí vrátit, říká Vishwanathan

Případných zájemců o koupi zpustlých domů a pozemků pod nimi asi moc nebude, zájem o nemovitosti už dříve ale dalo najevo třeba sdružení Vzájemné soužití.

"O Přednádraží máme stále zájem, a to z více důvodů. Cítíme, že rodiny, které v něm bydlely, by se chtěly vrátit. Jedná se o historické budovy, které by měly být zachovány. A v neposlední řadě je v Ostravě nedostatek sociálních bytů," říká Kumar Vishwanathan.

Majitel domů na Přednádraží Oldřich Roztočil.

V případě, že by Vzájemné soužití domy v Přednádraží koupilo, chtělo by z nich vytvořit podobnou čtvrť, jako je Vesnička soužití v Muglinově.

"Byli bychom ale rádi, kdyby se vyjasnilo, komu patří kanalizace v těch domech. Tu považujeme za zásadní," dodává Vishwanathan.

A jaká by mohla být budoucnost území podle zástupců města? Zde není pohled jednoznačný. "Nemovitosti jsou v držení soukromých subjektů. Je na nich, jak budou využity. Svou roli zde zřejmě sehrají také soudy a exekutor," vysvětluje vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti ostravského magistrátu Michal Bayer.

Lidé, kteří v Přednádraží, konkrétně v tamním domě číslo osm bydleli ještě na začátku loňského léta, dnes podle Kumara Vishwanathana žijí hlavně v soukromých bytech. Někteří se přitom obracejí na Vzájemné soužití s prosbami, zda by nebylo možné sehnat levnější sociální bydlení.