Podnikatel Radomír Prus. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kauza Prus míří k soudu, podle žalobce jde o velký dotační podvod

  • 2
Po téměř dvou letech od chvíle, kdy zakuklení policisté se samopaly vtrhli do firem Radomíra Pruse z Bohumína, podal státní zástupce Karel Kalda žalobu. Podnikatele viní z obřího podvodu s evropskými dotacemi. Prus oponuje, že jsou to nesmysly. Rozhodne soud.

Je šestatřicetiletý podnikatel z Karvinska Radomír Prus velký podvodník, jak ho vidí policejní vyšetřovatel i žalobce, nebo oběť spiknutí, jak tvrdí on sám?

Na to bude muset odpovědět soud, kterému těsně před Vánoci poslal obžalobu státní zástupce Karel Kalda. Kromě Pruse žaluje i dva jeho manažery z bohumínské firmy Exelsior Group a dalšího spolupracovníka. „Předal jsem soudu obžalobu v rozsahu původního obvinění. Čtyři lidé jsou obžalováni ze dvou trestných činů: dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ říká žalobce Kalda, podle kterého jde o největší dotační podvod s evropskými dotacemi v Moravskoslezském kraji.

Radomír Prus

Podnikatel Radomír Prus odmítá, že by jednal protizákonně a svou nevinu chce
  • Vlastní společnost na recyklaci plastového odpadu Exelsior Group v Bohumíně a její dceřiné společnosti. Jeho firmy v Česku, Polsku i na Slovensku do dubna 2013 zaměstnávaly asi 400 lidí a dosahovaly obratu kolem miliardy korun.
  • Prus se mohl stát evropskou jedničkou ve svém oboru. Obvinění z dotačních podvodů ale vše změnilo. Zůstal v zahraničí a zatím se nemůže vrátit.
  • Jeho firmy přežily, ale musely omezit výrobu. Podle Pruse šlo o cílený útok. Žalobce to vidí jinak.

Prus patřil před dvěma lety k úspěšným podnikatelům v oblasti recyklace plastového odpadu i žadatelům o evropské dotace. Mohl si sáhnout až na půl miliardy korun. Všechny schválené peníze nakonec nevyčerpal. A většinu těch, které dostal na budování moderních recyklačních linek, by měl podle žalobce vrátit.

„České republice způsobili obžalovaní škodu za 47,25 milionu korun a Evropské unii za 267, 75 milionu korun,“ tvrdí Kalda, podle kterého podváděli tím, že už v žádosti o datace uváděli nepravdivé údaje o finanční spoluúčasti.

Žalobce: Šlo o účelové finanční převody

„Dotační prostředky byly vázány na konkrétní projekty, především na budování nových linek. Z výsledků vyšetřování je zřejmé, že obžalovaní dokládali žádosti o vyplacení dotací platbami, které ve skutečnosti neproběhly. Šlo o účelové finanční převody mezi účty Prusových firem,“ tvrdí Kalda s tím, že firma si sice pořídila nové stroje, ale dřív, než požádala o dotace. „A získané dotační prostředky pak vydávala za vlastní finanční spoluúčast na dalších projektech.“

Pruse, který už téměř dva roky žije na Seychelách, obvinění rozpaluje do ruda. „Kalda dotacím vůbec nerozumí. Stále opakuje nesmysly, které nemá ničím podložené. Všichni svědci potvrdili, že jsme vybudovali nové linky za ceny obvyklé. Dokazují to i naše projekty a fotodokumentace. Důkazem je i to, že starou linku, kterou jsme odvezli z Bohumína, našli policisté v naší firmě v Doksech. A když moji právníci chtěli, ať policie ukáže konkrétní platby, které nebyly v pořádku, ničeho se dodnes nedočkali,“ zlobí se podnikatel.

Redakce MF DNES, která kauzu sleduje od předloňského dubna, kdy maskovaní a ozbrojení policisté vtrhli do Prusových firem, hovořila s řadou lidí včetně ministerských úředníků, kteří o dotacích rozhodovali. Shodli se, že po Prusovi nevymáhali ani korunu z přidělených dotací, a dodali, že nevědí o problémech, kvůli kterým by je měl vracet.

Podnikatel se chce zúčastnit soudu osobně

Navíc už uplynuly vázací lhůty po ukončení projektů, takže Prus je přesvědčený, že zpětně po něm nikdo peníze žádat nemůže. Podnikatel od začátku trvá na tom, že nepodváděl. A chce dokázat, že se naopak sám stal obětí spiknutí organizované skupiny, která vydírá podnikatele na Ostravsku.

„Postižených firem je víc, některé se nám už přihlásily. Máme důkazy, které předložíme soudu. Rád bych u toho byl osobně. Ale státní zástupce neměl zájem, abych se mohl vrátit do České republiky. Doufám, že soudce se k tomu postaví rozumněji,“ říká.

Padouch, nebo hrdina?

Prus se podle svých slov stal nedobrovolným emigrantem. Těsně před policejním zásahem ve svých firmách totiž odjel s přítelkyní na Seychely, kde má druhý domov. Chtěli tam původně strávit jen krátkou dovolenou, ale poté, co tři jeho spolupracovníci skončili na několik měsíců ve vazbě, se tam zdržel.

A propadl mu pas. „To je přece jasný důkaz, že jsem neměl v úmyslu zmizet. Jinak bych si včas nechal udělat nový pas,“ argumentuje Prus, na kterého mezitím policie vydala mezinárodní zatykač.

Prusovi právníci opakovaně žádali o jeho zrušení. Ale i když Prus nabízel záruky, neuspěl. „Bez platných dokladů nemohu nastoupit do žádného letadla. A dokud platí zatykač, nikdo mi tu nevystaví nový pas,“ vysvětluje Prus, kterému hrozí stejně jako jeho kolegům pět až deset let vězení.

„I když v Česku je možné všechno, nevěřím, že by nás soud odsoudil za něco, co se nestalo,“ dodal podnikatel, se kterým je redakce ve spojení. Jeho místo pobytu dobře zná i policie. Česko ale nemá se Seychelami dohodu o vydávání trestně stíhaných osob.