Lidé, kteří pobírají dávky a pracovat nechtějí, budou muset v Bohumíně, Karviné a Havířově začít dělat veřejně prospěšné práce. Jinak o dávky přijdou. (Ilustrační foto)

Lidé, kteří pobírají dávky a pracovat nechtějí, budou muset v Bohumíně, Karviné a Havířově začít dělat veřejně prospěšné práce. Jinak o dávky přijdou. (Ilustrační foto) | foto: Archiv MF DNES

Kdo odmítne práci, ztratí dávky, dohodla se trojice měst na Karvinsku

  • 17
Radní tří měst na Karvinsku si stanovili nesnadný úkol, chtějí totiž stovky dlouhodobých klientů pracovního úřadu dostat do ulic. Motivací by měla být především hrozba vyřazení z evidence.

Vytáhnout dlouhodobé uživatele sociálních dávek ven z ubytoven a přimět je pracovat. Takový plán zveřejnili radní Bohumína, Havířova a Karviné. Do ulic chtějí poslat uklízet další stovky veřejně prospěšných pracovníků. Ty chtějí města společně s úřadem práce vybírat hlavně z dlouhodobě nezaměstnaných.

"Týká se to především těch, kteří zneužívají sociální dávky, vyhýbají se jakékoliv práci a stát jim velkoryse platí bydlení na ubytovnách. Zatímco současní veřejně prospěšní pracovníci mají tuto práci za odměnu a perou se o ni, většina ze tří stovek nezaměstnaných, které nyní oslovíme, ji bude mít vlastně za trest," vysvětlují shodně primátor Karviné Tomáš Hanzel, primátor Havířova Zdeněk Osmanczyk a starosta Bohumína Petr Vícha.

Nechceš práci? Vyřadíme tě z evidence

Pokud vybraní jedinci práci pro město odmítnou, vyřadí je úřad práce z evidence a oni tak přijdou o sociální dávky.

"Už jsme v minulosti zaznamenali, že se ze strachu ze zaměstnání někteří vydali ihned za praktickým lékařem, aby jim našel nějaký zdravotní problém. Proto jsme do ordinací vyslali apel a uděláme to zřejmě znovu, aby se nebáli člověku, kterému nic není, nevyhovět," podotkl Vícha.

Projekt už odstartoval. V Bohumíně se o úklid města bude ve finále starat až dvě stě padesát lidí, v Havířově sto devadesát a v Karviné sto padesát. Ve všech městech jde o minimálně dvojnásobný nárůst pracovníků.

Mzdy takto zaměstnaných lidí zaplatí stát prostřednictvím úřadů práce. Vybavení a zázemí už zafinancují jednotlivé městské kasy. Řádově půjde o miliony korun.

"Určitě nám to stojí za to. Chceme, aby vybraní lidé ráno oblékli reflexní vestu, dostali lopatu, večer se vrátili unavení z práce a neměli myšlenky na to, aby šli sbírat šrot," sdělil přímo bohumínský starosta Petr Vícha.

Vhodné kandidáty vybere úřad práce

Iniciativu radních tří měst vítá karvinský úřad práce. V regionu se totiž v posledních měsících vyšplhal počet nezaměstnaných už ke třiadvaceti tisícům. "Noví zaměstnanci mohou získat znovu chuť do práce a obvykle to i funguje," konstatoval Jan Rychlý, který je pověřen vedením kontaktního pracoviště Úřadu práce v Karviné.

Právě úřad práce se pustí do výběru vhodných kandidátů. Bude přitom zohledňovat požadavky, kterých se ostatní zaměstnavatelé děsí. Podmínkou pro to, aby se nezaměstnaný stal veřejně prospěšným pracovníkem, je pak minimálně rok v evidenci úřadu práce a pobírání dávek v hmotné nouzi.

V současnosti městští úředníci dolaďují nezbytné náležitosti, aby si s návalem nových zaměstnanců poradili.

"Řešíme hlavně otázku sociálního zázemí, které noví pracovníci potřebují, aby se měli kde převlékat, kde fasovat pracovní náčiní a nářadí a tak dále," dodala tisková mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová.