Jedna z Hückelových vil v Novém Jičíně před několika lety | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Kdysi přepych, nyní mizerie. Nový Jičín zvažuje koupi vil továrníků

  • 2
Památkově chráněné Hückelovy vily v Novém Jičíně možná změní majitele. Soukromý majitel nabízí dvě kdysi honosná, nyní ale značně zchátralá sídla městu za cenu, za kterou je před sedmi lety vydražil. Starosta by nabídku přijal.

Italský sen v náručí lesa. Tak vychválil David Vávra, průvodce televizním cyklem Šumná města, Hückelovy vily na jižním okraji Nového Jičína.

Jenže nyní jsou tyto kulturní památky a architektonické skvosty zlým snem. „Vily jsou z velké části v havarijním stavu a patří mezi ohrožené památky,“ konstatoval Jiří Dudek z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Dvě zcela stejné vily, jen zrcadlově postavené, patřily od roku 1882 Hückelům, majitelům novojičínské kloboučnické továrny. Po éře ozdravovny a kožního oddělení za socialismu patřily vily od roku 1990 okresnímu úřadu.

Od továrníků ke zkáze

Unikátní záběr na Hückelovy vily krátce po své dostavbě v roce 1882.

Dvě zrcadlově koncipované honosné vily na jižním okraji Nového Jičína byly postaveny v letech 1880-1982, a to podle návrhu vídeňského architekta Oto Thienemanna.

Žili v nich bratři August a Johann Hückelovi, majitelé kloboučnické továrny (dnes Tonak).

Po znárodnění byly přeměněny na dětskou ozdravovnu. Od roku 1990 však tyto kulturní památky pustnou.

V budovách sídlili různí podnikatelé, dokonce tam byl sklad pneumatik. Vily pak byly převedeny pod novojičínskou nemocnici, čímž se dostaly pod nově vzniklý krajský úřad, tehdy ještě pod vedením ODS. Ani kraj ale nenašel využití, a proto v dubnu 2008 vily a okolní pozemky vydražil za 13,5 milionu korun.

„Byly v hrozném stavu, například do nich zatékalo,“ vzpomenul současný vlastník Jaroslav Třešňák ze severočeské developerské společnosti JTH, která v Novém Jičíně rovněž vlastnila areál bývalé tabákové továrny, který chtěla přeměnit na obchodní centrum.

Po šesti letech už je obchodní centrum v provozu, ale vily chátrají dále. „Vily jednou ročně procházíme, abychom zjistili jejich stav. S majitelem komunikujeme jen na základní úrovni. Udělal nejnutnější práce, například vyměnil okapy, ale když se taková stavba nevyužívá, tak je to špatné,“ zhodnotil památkář Dudek.

Současný majitel uvedl, že do novojičínských vil dosud investoval od jednoho do dvou milionů. „Jen flikuji to nejnutnější, celková rekonstrukce by přišla nejméně na desítky milionů. Kdy vily přijdou na řadu, to nevím, nechci nic slibovat.“ Nyní prý investuje v Karlových Varech a v Chorvatsku, plánuje dětskou kliniku v Teplicích.

Třešnák proto nejprve vily marně nabízel přes inzerát. Pak učinil nabídku městu. Památky jsou k mání za třináct a půl milionu, tedy za stejnou cenu, za jakou je vydražil.

A možná uspěje. „Jednání ještě neskončila, ale jednoznačně jsem pro koupi. Je to velký dluh města z minulosti směrem k občanům,“ uvedl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák (ČSSD).

Odhaduje, že by o nabídce mohlo jednat nové zastupitelstvo někdy na jaře příštího roku.

Hückelovy vily v době největšího rozvoje a péče, tedy v době, kdy je obývali majitelé novojíčínské kloboučnické továrny.

V nedalekých dalších dvou vilách kloboučnických továrníků funguje školka a dětský domov, město v okolí renovuje lesopark.

„Prodej vil by byl jistě pozitivní zprávou. Město se o památky stará, například nově o hotel Praha. Navíc by mohlo získat dotace,“ reagoval památkář Dudek.

Ale co pak s vilami? Současný vlastník prozradil, že měl vizi například sanatoria pro neplodné páry. Starosta to zatím ponechal budoucnosti. „Případné další využití probíráme a máme několik variant. Od sociální oblasti přes školství až po kulturu,“ naznačil Dvořák.