Spisovatelka Eva Tvrdá z Hlučína vydává svou prózu Dědictví jako audioknihu. | foto: Archiv MF Dnes, MF DNES

Příběhy z Hlučínska jsou i pro nevidomé, Tvrdá navíc vydává novou knihu

  • 1
Spisovatelka Eva Tvrdá, žijící v Šilheřovicích na Hlučínsku, se stala průkopnicí audiotéky Moravskoslezské vědecké knihovny. Její knihu Dědictví si tak nyní budou moci jako audioknihu poslechnout nevidomí a slabozrací v desítkách knihoven v Česku.

„Je to pro mne opravdu čest, že si vědecká knihovna vybrala zrovna mé dílo. Je to povzbuzení pro všechny regionální autory, kteří se občas cítí nedocenění,“ uvedla spisovatelka při křtu audioknihy.

Svou roli hraje fakt, že Dědictví patří k regionálním dílům. „Líčí život žen na Hlučínsku od 30. let minulého století až do 21. století a opravdu odráží dějiny našeho kraje a jeho proměny,“ říká vedoucí oddělení speciálních fondů Monika Oravová.

Předností Dědictví je podle ní také čtenářská atraktivnost. „Kniha je velice emotivně psaná a už se dočkala tří tištěných vydání, tak jsme si byli jisti, že o ni bude zájem i v audioformě. Oslovili jsme sdružení Mluvící kniha, které má dlouholeté zkušenosti s audioknihami pro nevidomé, a to pro nás audioknihu natočilo,“ dodává Monika Oravová.

Nová edice nese název Regionální audioknihy a ambicí ostravské knihovny je vydat jednu knihu ročně. Audioknihy pak budou k dispozici v šedesáti knihovnách v České republice, které poskytují služby nevidomým a slabozrakým.

Na knihu Dědictví navazuje titul Pandořina skříňka

Eva Tvrdá v současnosti vydala pokračování Dědictví pod názvem Pandořina skříňka, jež se rovněž odehrává v regionu. Vypráví dramatické osudy Agáty, hlavní hrdinky, která míří z Prahy do Slezska a pátrá po rodinné historii svého otce. Její snaha se ale dostává do ostrého konfliktu se světem jejího manžela a jejich dětí.

Obálka titulu Pandořina skříňka spisovatelky Evy Tvrdé. Publikace je pokračováním knihy Dědictví.

Smyslem díla je pochopení vlastní identity a součástí příběhu jsou národnostní a politické konfrontace 20. století. Knihu dotváří soubor povídek, v nichž vystupují potomci postav z Dědictví. Po deseti letech od prvního vydání Dědictví má tak čtenář možnost prožít dokončení příběhu.

„Jsem strašně ráda, že se mi podařilo knihu dokončit, že jsem ten příběh konečně uzavřela. Je to velká úleva. Jako kdybych splnila nějaký těžký úkol,“ říká autorka.

Napsat pokračování úspěšného příběhu nebylo jednoduché.

„Kniha mě drtila, když jsem chtěla prosazovat svoje představy, vždy mě zlomila. Na tomhle příběhu je zajímavé to, že jsem ho začala psát už před patnácti lety, měl být hlavním příběhem Dědictví, ale nakonec z toho v Dědictví zbyla jen závěrečná povídka.“ přibližuje Tvrdá zrod Pandořiny skříňky.

V létě si ale ten starý příběh znovu přečetla. „Byla jsem překvapená, že jsem s hlavní myšlenkou vlastně vůbec nepohnula. Teď ale vyprávím jiný příběh a jiný je i způsob zpracování, a ten byl hodně náročný,“ dodává spisovatelka.