Jednání probíhají i v nošovické automobilce Hyundai. Ilustrační snímek

Jednání probíhají i v nošovické automobilce Hyundai. Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ve firmách roste napětí, vrcholí kolektivní vyjednávání o platech

  • 1
Zatímco v Třinci, Vítkovicích nebo v Agelu už zaměstnanci vědí, o kolik se jim v letošním roce platy zvýší, v jiných firmách stále ještě jednají. V Kopřivnici už museli povolat zprostředkovatele.

Zaměstnanci kopřivnické Tatry mají jasno už od poloviny prosince. V letošním roce se jejich mzdy zvýší v průměru o tisíc korun měsíčně.

Lidé pracující v dceřiných firmách Tatry ale jistotu ani zdaleka nemají. Kolektivní vyjednávání se v nich zadrhlo a na scénu může vstoupit zprostředkovatel.

„Pokud se nedohodneme do středy 17. února, přijde na řadu rozhodnutí zprostředkovatele. Do té doby ještě máme na jednání čas,“ nechtěl v pondělí komentovat detaily jednání Jaroslav Nováčik, předseda odborového svazu Metalurgie Tatra, sdružující zaměstnance dceřiných společností Tatry.

Odboráři z dceřiných společností Tatry jsou zatím jediní, kteří ke kolektivnímu vyjednávání přizvali zprostředkovatele. K tomuto kroku se zpravidla sahá v okamžiku, kdy všechny další možnosti selžou.

„Toto jednání je zatím jediné, o kterém víme, že do něj zasáhne zprostředkovatel, nemáme informace, že by tomu tak letos bylo i v nějakých jiných firmách,“ řekl Jiří Kozel, vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu Kovo pro Moravskoslezský kraj. „V minulosti jsme podobné situace samozřejmě už několikrát řešili, letos víme jen o Kopřivnici.“

Účast zprostředkovatele je pro neúspěšná kolektivní vyjednávání klíčová. Podle zákona mohou zaměstnanci stávkovat až v okamžiku, kdy se obě strany nedomluví ani po jeho zásahu. Bez toho jsou silnější protesty protizákonné.

Právě odboráři v kopřivnických dceřinných firmách možnosti výstražné stávky v říjnu roku 2014 využili. Po hodinové výstražné stávce se následně s vedením firmy dohodli.

„Do středy se můžeme dohodnout se zaměstnavatelem sami, pak přijde návrh zprostředkovatele, těch možností k dohodě je ještě hodně, ale opravdu to nyní nebudu komentovat,“ řekl Jaroslav Nováčik.

I v automobilce se jedná

Napjatá je už několik dnů také situace v nošovické automobilce Hyundai. Zdejší odboráři nejprve odhlasovali odmítnutí navrhované podoby kolektivní smlouvy, tak jak ji předložil zaměstnavatel, na konci minulého týdne ale po doplnění dalšího návrhu hlasovali znovu.

Podle informací MF DNES jde o úpravu bonusu za počet vyrobených automobilů. Zatímco podle původního návrhu by zaměstnanci dostali, v případě že by automobilka vyrobila stejný počet vozů jako loni, méně peněz než v minulém roce, v novém návrhu už byla odměna stejná.

„Na základě dodatečné a neoficiální úpravy finální nabídky návrhu KS ze strany společnosti a po těsném hlasování ve výboru ZO, bylo rozhodnuto o novém hlasování o přijetí, či odmítnutí tohoto návrhu,“ popsal na internetových stránkách události posledních dnů člen výboru Petr Košťál. Proti novému hlasování se ale část odborářů postavila s tím, že šlo o nepřipravenou akci, o které ani všichni zaměstnanci nevěděli.

Ve středu zástupci firmy sdělili, že se odbory s vedením nošovické automobilky Hyundai nedohodly na nové kolektivní smlouvě, a že odboráři požadují jednání před zprostředkovatelem.

Společnost nabídla svým zaměstnancům k podepsání dodatky k pracovním smlouvám, které jim garantují celkový nárůst mezd o více než 8 procent, a to s platnosti od 1. února 2016.

„Podepisování dodatků je dobrovolné – kdo nepodepíše, bude ovšem muset čekat až na výsledek jednání před zprostředkovatelem a podpis kolektivní smlouvy s platností zvýšení mezd od zhruba 1. května. Pokud by se po jednání se zprostředkovatelem dohodla jiná úroveň nárůstu mezd, budou pracovní smlouvy opatřeny novými dodatky podle aktuálního výsledku podepsané kolektivní smlouvy,“ uvedl mluvčí společnosti Petr Vaněk.

Nová dohoda do konce února

Do konce února chtějí být domluveni odboráři a vedení ostravské hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava.

„Platnost stávající kolektivní smlouvy je prodloužena do konce února, do té doby bychom rádi podepsali novou dohodu,“ řekla mluvčí ostravské firmy Barbora Černá Dvořáková.

„Věřím, že se domluvíme. To je pro nás priorita,“ řekl ČTK odborový předák Roman Bečica. „Pro odbory je podstatné, aby byl udržen minimálně sociální standard, který byl v minulých letech. Počítáme i s nárůstem pro zaměstnance.

O starost méně, pokud nebudou počítat fakt, že se může zhroutit celá firma, mají zaměstnanci OKD. Jejich kolektivní smlouva platí do roku 2018, platová doložka platí od loňska.

„Loni jsme se dohodli, že mzdy porostou o inflaci,“ řekl Jaromír Pytlík, šéf odborů v OKD. „Zůstanou tarify, zůstanou prémie a zbytek se případně dorovná.“