Po části ostravské dálnice se musí jezdit pomaleji, jinde je zapovězen vjezd kamionům

Po části ostravské dálnice se musí jezdit pomaleji, jinde je zapovězen vjezd kamionům | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Fraška pokračuje. Poslanci opět nezvolili šéfa komise pro vady na D47

  • 8
Parlamentní komise pro vyšetření pochybení při stavbě dálnice D47 stále nemá předsedu. Poslanci se jej marně snaží zvolit od loňského října a nepodařilo se to ani uplynulou středu. Příběh zvlněné cesty tak dostává v posledních měsících další fantaskní kapitoly. Bez předsedy totiž komise fungovat nemůže.

První krok se v říjnu ještě zdařil. „Vyšetřovací komise pro vyšetření závažných pochybení, která se stala při přípravě a realizaci stavby dálnice D47“ vznikla, zvoleno bylo i devět jejích členů.

Tím ale velké činy a občas i ještě větší slova prakticky skončily.

Od té doby se poslanci marně snaží zvolit předsedu, bez kterého komise nemůže fungovat a nic vyšetřovat. A nepovedlo se jim to ani v prvním kole třetí volby, které se v parlamentu konalo ve středu, tajným hlasováním všech přítomných poslanců.

„Jan Birke získal 68 hlasů, Stanislav Pflégr 61 hlasů. Jak jsem řekl, kvórum nutné pro zvolení bylo 82, takže bohužel ani v tomto případě jsme úspěšní nebyli a opět nikdo zvolen nebyl,“ ohlásil výsledky tajné volby poslanec Jan Kolovratník.

„Připomenu, že toto je první kolo již třetí volby, takže oba kandidáti postupují do druhého kola, budeme tedy vybírat ještě jednou. Druhé kolo budeme organizovat v prvním dubnovém týdnu, v další části této schůze,“ dodal další termín volby.

To už budou poslanci čekat na šéfa komise pět měsíců.

Poslanec: „Skrze tyto kandidáty cesta nevede“

Samotné volbě předcházelo i emotivní vystoupení poslankyně Olgy Havlové, která stihla během několika minut urazit jak kandidáta na předsedu komise za ČSSD Jana Birkeho, tak předsedu sociálních demokratů Bohuslava Sobotku.

O tom  dokonce řekla, že „bezskrupulózní a zákeřný lhář. Reagovala tak na prohlášení předsedy vlády, že v době stavby dálnice byla ČSSD v opozici. Jana Birkeho pak označila za prodlouženou ruku stavebních firem.

„Pan Birke nás na podzim přesvědčoval, že je komise zbytečná, teď chce být jejím předsedou,“ řekla při rozpravě o chystané volbě Olga Havlová.

Zatímco Jana Birkeho se zastal předseda poslaneckého klubu ČSSD, slova o předsedovi vlády sociální demokraté nijak nekomentovali a nechali je jakoby bez povšimnutí.

Předsedu vlády Olga Havlová, podobně jako členové hnutí Vraťte nám stát, spojují s právním zástupcem společnosti Eurovia Radkem Pokorným, který se ve své profesní kariéře potkal v těžební společnosti Sokolovská uhelná i s Janem Birkem.

„Premiér Sobotka, jeho přítel Radek Pokorný a poslanec Jan Birke mají například společnou historii účasti na pochybné privatizaci Sokolovské uhelné, kterou Bohuslav Sobotka zaštiťoval coby ministr financí, Radek Pokorný v rámci ní působil jako právní poradce na straně kupující, a Jan Birke působil v orgánech Sokolovské uhelné,“ popisují výhrady, které k možnému předsedovi poslanecké komise i roli ČSSD ve vyšetřování stavby dálnice členové iniciativy Vraťte nám stát, například Hana Marvanová, nebo Jiřina Dienstbierová.

Poslanec za ČSSD už podobná obvinění odmítl několikrát. „Na to nemá cenu reagovat, není to pravda,“ odmítá, že by chtěl vyšetřování ovlivňovat ve prospěch stavebních firem, Jan Birke.

S výsledkem volby nebyl spokojený ani moravskoslezský poslanec Petr Kudela. „Ve hře jsou dva kandidáti ze dvou velkých koaličních stran, které se bohužel nedomluvily,“ popisuje neúspěšnou volbu poslanec.

„Každému z nich se vyčítá něco. Já sám jsem věřil, že ta volba vyjde, ale už tomu nevěřím, spousta hlasovacích lístků nebyla vůbec vyplněna. Některým poslancům se totiž nelíbí ani jeden kandidát. Věřím, že všechny strany pochopí, že skrze tyto dva kandidáty cesta nevede a navrhnou se jiní kandidáti na předsedu komise, kteří budou průchodnější.“