Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Šalamounské rozhodnutí o čínské konkurenci oceláře příliš nenadchlo

  • 4
Dlouho očekávané rozhodnutí Evropské komise o případném udělení tržního statusu Číně moravskoslezské ani evropské oceláře zatím příliš nenadchlo. Komise totiž rozhodla šalamounsky a udělení statusu se v podstatě vyhnula.

Hutníci měli hlavně obavy, že by se při udělení tržního statusu Číně přenesla důkazní povinnost při žádostech o vyhlášení antidumpingových cel na konkrétní firmy. Doposud musely důkazy o úměrnosti cen svého zboží přinášet dovozci a výrobci.

Evropská komise nakonec o udělení tržního statusu v podstatě nerozhodla. Namísto toho chce nově posuzovat ne celé státy, ale konkrétní obory nebo obchodní případy s tím, že jednání bude zajišťovat právě komise.

„Myslím, že tady došlo k uspokojivému řešení,“ řekl ministr průmyslu a dopravy Jan Mládek.

„Výrobce upozorní na možný problém a zjišťování, zda dumping probíhá, nebo ne, bude na Evropské komisi. Nebudou vyhodnocovány země jako celek, ale jen některé sektory. Tam se bude zkoumat, zda je zde vliv státního sektoru nebo regulace.“

A stejně chce Evropská komise postupovat i u dalších států, nejen u Číny.

„Komise se rozhodla postupovat jinak. Řekla, že zruší dělení ekonomik, které jsou mimo Unii, na tržní a netržní. To znamená, že tady nebudeme stát před otázkou, zda Čína je, nebo není tržní ekonomikou, když zásadně není,“ přiblížil pozadí rozhodování ministr.

Hlavní závěr? Opatrnost

Oceláři jsou zatím opatrní. „Máme výhrady k proveditelnosti, jelikož prokázat nesoulad s kritérii tržního hospodářství musí komise a stěžovatel, nikoliv vyvážející země,“ sdělil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

Další změnu způsobu, jak bude komise případný dumping vyhodnocovat, už ale oceláři vítají. Evropa se chystá začít využívat obdobné postupy, jakými se před nevýhodnými dovozy v současnosti brání v USA.

„Snahu Komise použít smysluplné antidumpingové opatření, které je sladěno s metodou používanou v USA, vítáme,“ dodal Czudek.

„Chápeme to tak, že Komise hodlá používat podobnou metodologii výpočtu antidumpingových cel jako USA, což je jistě pozitivní. Nicméně máme jisté obavy ohledně praktické aplikace této nové nestandardní metodologie,“ přidal se Daniel Urban, manažer pro vnější vztahy společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Podobná metodologie jako v USA by pomohla

Obdobné obavy, zda se podaří záměr komise prosadit, mají i další evropští oceláři. „Podporujeme navrhované nové postupy, podobné metodě používané v USA. Máme však výhrady k proveditelnosti návrhu,“ poznamenal Axel Eggert, generální ředitel evropského sdružení hutníků Eurofer. „Ve srovnání s přístupem ve Spojených státech návrh zákona upouští od zavedených postupů u netržních ekonomik, které odůvodňovaly použití nestandardních postupů.“

Pokud se ale nový způsob prokazování nekalých praktik Evropské komisi prosadit podaří, byla by to pro oceláře pomoc. „Změna metodologie na podobnou jako v USA by určitě pomohla,“ řekl Urban. „Je jednodušší než současné prokazování. Nebude se přihlížet k čínským číslům, ale třeba k číslům z komoditních trhů a podobně,“ vysvětlil snadnější zavádění cel.

Pokud by se Evropa ochranných kroků vzdala, mohlo by to znamenat rychlý konec zdejšího ocelářství. V kraji by to znamenalo jen u hutních firem ztrátu 15 tisíc pracovních míst.