Lékař Vladimír Nosek z Jablonce sleduje na Beskydském endoskopickém workshopu...

Lékař Vladimír Nosek z Jablonce sleduje na Beskydském endoskopickém workshopu ultrazvukový snímek slinivky. | foto: Archiv Nemocnice Frýdek-Místek

Konec nádorů v tlustém střevě? Umíme jim zabránit, líčí lékaři

  • 4
Díky nebývalému zájmu o prevenci přibývá v Moravskoslezském kraji nových přístrojů i zmodernizovaných center, která se specializují na vyšetření a léčbu zažívacího traktu. Lékaři varují: třetina lidí má v tlustém střevě polypy, které se změní v nádory.

Zajímavý efekt měla v našem regionu aktivita zdravotních pojišťoven, které rok a půl zvaly klienty adresnými dopisy k preventivnímu vyšetření.

Do ordinací přišly tisíce lidí navíc. Zdravotnická zařízení díky tomu investují do rozvoje endoskopických pracovišť, která vyšetřují a léčí trávicí trakt přes tělní dutiny ohebným nástrojem – endoskopem.

„Od ledna 2014 do letošního června, kdy jsme zvali klienty na preventivní onkologická vyšetření, nám lékaři z celé země vykázali přes tři miliony prohlídek. V Moravskoslezském kraji byl největší zájem o kolorektální screening, počty vyšetřených se zvýšily o 21 procent,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Preventivní kontroly přispěly k časnému odhalení problému

Zatímco v roce 2013 si nechalo tlusté střevo přes konečník vyšetřit 30 tisíc obyvatel regionu pojištěných u VZP, loni jich absolvovalo kolonoskopii o pět tisíc víc a v letošním prvním pololetí asi 19 tisíc lidí.

Větší zájem o prevenci hlásí i jiné pojišťovny. „Zvali jsme klienty na vyšetření odhalující nádory děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a konečníku. K vyšetření kolorekta jsme pozvali 253 049 lidí, přišlo jich 45 521 a u 194 lékaři odhalili nádorové onemocnění,“ líčí Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, která má nejvíc klientů v Moravskoslezském kraji.

Nával pacientů se projevil i ve zdravotnických zařízeních. „Zvýšený zájem o vyšetření vedl zpočátku k prodloužení čekacích lhůt, ale pak i k rozvoji pracovišť. Přibyly endoskopické přístroje i ambulance,“ říká Ondřej Urban, primář Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě, které patří k největším endoskopickým pracovištím v zemi. Se čtyřiceti endoskopy dělá přes osm tisíc výkonů ročně.

Lékaři: Když odstraníme polyp, zabráníme vzniku rakoviny

„Z toho bylo loni 2 500 vyšetření konečníku a tlustého střeva. Letos budeme mít přes tři tisíce kolonoskopií. U každého třetího pacienta nacházíme v tlustém střevě polypy, které jsou předstupněm zhoubných nádorů. Hned při vyšetření je odstraňujeme. Tím předcházíme vzniku rakoviny,“ vysvětlil Urban.

„Stejné je to u nás. Loni jsme kolonoskopicky vyšetřili dva tisíce, letos to bude asi 2,5 tisíce pacientů. Třetině jsme z tlustého střeva odstranili polypy, které by se po čase změnily ve zhoubné nádory,“ potvrzuje i Petr Vítek, primář interního oddělení ve Frýdku-Místku.

Tamní Beskydské gastrocentrum sídlí od srpna v novém pavilonu. „Kromě komfortnějšího prostředí máme sedm nových endoskopů a další vybavení za třináct milionů. A šest dospávacích lůžek. Dřív jsme měli jen dvě a pacienty jsme museli rozvážet po nemocnici,“ říká Petr Vítek.

Endoskopie má budoucnost

Jeho oddělení hostilo v minulých dnech na šedesát účastníků Beskydského endoskopického workshopu. „Protože endoskopické metody zažívají velký rozvoj, lékaři musí dbát na kvalitu zákroků,“ dodal Vítek.

Lepší vybavení je nebo brzy bude i jinde. „Od září používáme moderní rentgenový přístroj, nahradil zařízení staré téměř dvacet let a zlepšil tak diagnostiku i léčbu nemocí zažívacího traktu. Zkrátil dobu vyšetření a snížil radiační zátěž pro pacienty i personál,“ říká Petr Kovala, vedoucí lékař gastroenterologického centra Městské nemocnice Ostrava. Také jeho pracoviště se rozšířilo o dospávací pokoj s pěti lůžky.

Na nové prostředí čeká i Urban. „Tento měsíc zahájíme a v prosinci ukončíme stavbu nového endoskopického centra za sedmnáct milionů korun ve Vítkovické nemocnici,“ slíbila mluvčí Agelu Radka Miloševská.