Takových napodobenin namaloval muž zhruba za tři roky přes dvě stovky.

Takových napodobenin namaloval muž zhruba za tři roky přes dvě stovky. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Konec velkého padělatelského případu. Před soud půjde malíř i znalec

  • 21
Rozplétání jednoho z největších tuzemských padělatelských případů je u konce. Muž z Chomutovska namaloval v letech 2010 až 2013 přes 200 obrazů, které pak vydával za originály většinou valašských výtvarníků. K soudu půjde i jeden znalec, jenž podle obžaloby podváděl.

Malování bylo jeho koníčkem. Pak se však devětačtyřicetiletý muž rozhodl, že svou zálibu přemění ve výhodný byznys. Jenže nezákonný, protože napodobil styl zejména valašských výtvarníků 20. století a obrazy poté prodával jako jejich nově objevené originály.

Které malíře muž napodoboval

Jde většinou o valašské malíře 20. století, ale také české tvůrce. Policie uvedla, že žádný z nich už nežije.

Zručný falzifikátor nejvíce napodoboval Karla Hofmana, Aloise Schneiderku a Františka Podešvu.

Dále se v seznamu malířských "obětí" objevují: Augustin Mervart, Alois Kalvoda, Jindřich Veselka, Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček a Karel Souček.
 

„Vyšetřování jednoho z nejsložitějších padělatelských případů skončilo na začátku září podáním obžaloby,“ konstatovala ostravská státní zástupkyně Monika Oborilová. Za podvod a napodobení výtvarného díla muži hrozí až desetileté vězení. Soud by se měl konat ještě letos.

Padělatel sice pochází z Chomutovska, ale na Valašsku nějaký čas pobýval. Na jeho nelegální počínání se však přišlo v Moravskoslezském kraji, protože právě zde si jeden z kupců nechal dílo ověřit. A záhy spěchal na policii ohlásit, že byl podveden.

O díla za desetinu ceny byl velký zájem

Okamžitě začalo rozsáhlé vyšetřování. Policie loni v prosinci vyzývala případné další lidi, kteří mají pochybnosti o pravosti zakoupeného obrazu, aby se přihlásili. Tehdy policie věděla o 172 napodobeninách. „Na zprávy v médiích lidé zareagovali a počet napodobenin se zvýšil na 208 obrazů," řekla státní zástupkyně.

Kupci zaplatili za údajné originály celkem 1,2 milionu korun. Kdyby však padělky byly skutečnými originály například Kamila Lhotáka nebo Karla Součka, stály by zhruba 14 milionů korun.

Díla, o kterých obžalovaný muž například tvrdil, že se našla v pozůstalosti, tak prodával za desetinu skutečné ceny. A o odběratele například v Praze, Ostravě nebo ve Zlíně neměl nouzi.

Životní dílo falzifikátorovo

Zatímco při prvním výslechu muž spolupracoval, při dalších dvou už vypovídat odmítl.

Muž byl velmi zručný. „Nakoupil nehodnotné staré obrazy, odstranil staré malby, temperovými barvami namaloval pomyslné další dílo například valašského autora a vše překryl akrylátovým lakem, čímž vzbudil dojem, že jde o olejomalbu,“ popsala ostravská kriminalistka Lenka Burdigová. 

Používal také staré hřebíčky nebo rámy. Vše vylepšil svým vynálezem: patinu dotvářel prachem z vysavače.

Znalec býval důvěryhodnou kapacitou

Policie současně odhalila, že šestašedesátiletý znalec v oboru výtvarných děl sice poznal, že jde o bezcenné napodobeniny, ale přesto potvrzoval jejich originalitu.

Zatím není veřejně známo, který znalec si takto nejspíše pošpinil jméno. „Na Valašsku jde poměrně o kapacitu. Lidé po jeho potvrzení neměli žádné pochybnosti, že nakupují originály,“ poznamenala státní zástupkyně Oborilová. Odborník byl obžalován z trestného činu nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až dvouleté vězení.

Ale i pokud by odešel jen s podmínkou, tak by práci znalce nemohl vykonávat. „Nepodařilo se však prokázat, že by oba obžalovaní spolupracovali,“ dodala státní zástupkyně.