Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Plánované kontroly domácích kotlů vítají zamořené obce na Ostravsku

  • 32
Za „otravování“ ovzduší sousedům by mohly od příštího roku padnout až padesátitisícové pokuty. Novela zákona o kontrolách topenišť schválená Legislativní radou vlády ale naráží na úskalí.

Zazvonit a na místě zkontrolovat, čím doma topíte. Tuto pravomoc by podle novely zákona o ochraně ovzduší měli mít od ledna 2017 úředníci měst i obcí.

„Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat. To by měla novela změnit,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Daniela Havlíka je tento zákon v regionu nutností.

„Snažili jsme se podobné kontroly prosadit už dříve,“ řekl Havlík a zdůraznil, že nepůjde o plošné monitorování. „Úředníci zkontrolují jen domácnosti, které prokazatelně otravují vzduch sousedům. Navíc nemusí nutně vejít do domů, ale třeba pouze zavést sondu do komína. Variant je více.“

Právě prokázání spalování odpadů může být ale v některých případech problematické.

„Bude těžké jasně určit, že kouř, který vychází z komína, je podezřelý, a že je tedy nutná kontrola. Každopádně lokální topeniště představují v regionu hned po průmyslu největší zdroj znečištění ovzduší, takže změny pomohou,“ zmínila ředitelka společnosti Čisté nebe Markéta Ubíková.

Pokud úředníci zjistí, že lidé novelu porušují, mohou na místě uložit až desetitisícové pokuty. „Podmínky pro stanovení pokut budou ošetřeny novelou. Vyšplhat se mohou až na padesát tisíc korun,“ podotkl ministr Brabec.

„Kdo topí správně, nemusí se kontroly bát“

Kontroly kotlů vítají zejména obvody a obce, které se trvale potýkají s překročením imisních limitů.

„Ten, kdo topí kvalitními palivy, se nemusí kontroly obávat. Naopak ti lidé, kteří trvale otravují vzduch sousedům a omezují je, se nemohou divit, že pak někdo omezí i je. Na některé jedince není takzvaně metr,“ přiblížil Aleš Boháč, místostarosta Radvanic a Bartovic, které už letos dvojnásobně přesáhly roční limit zamoření prachem.

Otázkou zůstává, zda úředníci budou kompetentními kontrolory. „Uvítal bych inspekci se silnějším mandátem, která problematice bude více rozumět. Ale po přímých kontrolách voláme už několik let,“ řekl starosta Dolní Lutyně a Věřňovic na Karvinsku Pavel Buzek.

Lidem se však nelíbí, že by měl úředník vejít do domu. „Ochrana ovzduší je jedna věc, právo na soukromí druhá. Nehodlám pustit k sobě kontrolory jen proto, že mají podezření, že topím odpady,“ řekl 61letý Petr Vitásek z Ostravy-Jihu.

Vpád do soukromí je nejdiskutovanějším bodem novely. „Nevím, jak to může fungovat v praxi. Když to srovnám s faktem, že při podezření na spáchání trestného činu potřebuje policie povolení k domovní prohlídce a soudní příkaz, přijde mi tato kontrola z právního hlediska napadnutelná. Existuje právo na nedotknutelnost obydlí. Zároveň je nutné vzít v úvahu majetkové i rodinné právo,“ vysvětlil právník Petr Kausta z Ostravy.

Podle ministra Richarda Brabce ale právo na nedotknutelnost obydlí není neomezené „V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů prokazatelně děláte, je možné prolomit nedotknutelnost obydlí s cílem zajistit zdraví lidí. Průběh kontroly pak bude opět ošetřen novelou,“ uzavřel Brabec.