Jeden z nájemníků ubytovny Předvoj v Karviné kouří u okna ve společné kuchyňce.

Jeden z nájemníků ubytovny Předvoj v Karviné kouří u okna ve společné kuchyňce. (1. října 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak se žije na ubytovně. Jeden pokoj, sedm lidí, dvě postele

  • 8
Masivní kontroly v ubytovnách pro sociálně slabé v Moravskoslezském kraji ukázaly, že tam lidé žijí v těžko uvěřitelných podmínkách. Sociální byznys přesto kvete dál. Kromě drobných pokut bez překážek.

Několik rodin na jedno sociální zařízení. Přeplněné pokoje, v nichž někteří obyvatelé spí zřejmě jen tak na zemi. Kuchyň společná pro desítky lidí. Štěnice.

Série kontrol ukázala život ve více než dvou stovkách ubytoven pro sociálně slabé v kraji v hodně syrové podobě.

Ani to však ke změně nevede. A neexistuje žádná páka, jak sociální byznys v kraji zastavit. Ani masivní kontroly ze strany úřadů na situaci nic nezměnily, v ubytovnách dál žijí desetitisíce lidí.

Hygienici k závažným závěrům nedospěli

Úřady sice upozorňují, že lidé v zařízeních bydlí pro běžného člověka v těžko představitelných podmínkách, ani kontroly hygieniků však k závažným závěrům nedospěly. Padají pokuty v řádech tisíců. K majitelům ubytoven ale dál plynou stovky milionů.

"S vyšším počtem osob v jedné místnosti se setkáváme pravidelně. Pokud je objekt zkolaudovaný, můžeme udělit pokutu, když kapacitu přesáhne. U nezkolaudovaných se to však nedá postihnout, protože kapacita vůbec není definovaná. Řešili jsme to s hygienou, hasiči, úřadem bezpečnosti práce i dalšími. Jsme na to krátcí," říká místostarosta ostravského obvodu Jih Radim Miklas.

V obvodu se nachází čtrnáct ubytoven s osmi tisíci obyvateli. Všem čtrnácti při kontrole scházela stavební dokumentace. Nakonec úřad uložil tři blokové pokuty.

"Šlo o pokuty od jednoho do pěti tisíc korun. Žádná není v takovém stavu, aby ohrožovala životy, zavřít je nelze," posteskl si Miklas.

"Ještě včera tu postelí bylo víc," tvrdili lidé z ubytovny

Ubytovávání lidí ve vyšším počtu hlásí i výsledky kontrol z Moravské Ostravy a Přívozu.

Na podobné podmínky upozorňuje i Karviná. "Například jsme zjistili pobyt sedmi lidí v jedné malé místnosti. Ale jen dvě postele. Bylo nám sděleno, že ještě včera tam bylo postelí víc a už se chystají nové," popsala mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

V některých ubytovnách kontroly odhalily i parazity, podle neoficiálních informací se právě kvůli štěnicím vyprázdnila karvinská ubytovna Průkopník.

Hygienici ubytovací zařízení navštíví jednou ročně až jednou za dva roky. "V kraji evidujeme 170 ubytoven a 50 zařízení sociálních služeb. Provádí se kontrola v rozsahu podle schválených provozních řádů, kterými provozovatel garantuje například režim úklidu, dezinfekce a podobně," informovala Silvie Droppová z krajské hygienické stanice.

Karviná žádá změnu zákona, který umožňuje sociální byznys

Hygienici nevyčleňují ubytovny pro sociálně slabé, řadí je mezi ubytovací zařízení všech typů, třeba k hotelům. Výsledky jejich kontrol ani přes zjištění úředníků radnic a obvodů o závažných pochybeních nehovoří.

Od ledna do září zkontrolovali 170 zařízení, není však zřejmé, jaký podíl mezi nimi tvoří ty pro sociálně slabé.

"Na základě provedených kontrol bylo uloženo jedenáct sankcí v celkové výši 31 tisíc korun. Ve většině případů provozovatelé věc napravili," uzavřela Droppová.

Města vedou s ubytovnami správní řízení, to ale k ukončení provozu vést nemusí.

Karviná vede správní řízení o odstranění stavby s ubytovnou Předvoj, kam se přestěhovali i lidé z Průkopníku. Chyběla jí stavební a kolaudační rozhodnutí.

"Trváme na tom, že na naší straně je vše v pořádku," uvedl Petr Handl, mluvčí společnosti RPG, která ubytovnu vlastní.

Obvod Moravská Ostrava a Přívoz vyzval dvě ubytovny k ukončení užívání objektů jako ubytovny. V jednom případě už se mu to povedlo. Obě radnice ale shodně tvrdí, že bez změny zákona sociálnímu byznysu nezabrání.

Karviná už návrh na změnu zákona adresovala kraji, který může změnu navrhnout.

Město například žádá, aby ubytovny provozovaly jen sociální organizace s akreditací od státu.

"Přípravy návrhu změny mohou trvat až rok," uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.