Milionové podvody zjistilo vedení Bohumína díky kontrolám provedeným na radnici a v městských společnostech. (Ilustrační foto)

Milionové podvody zjistilo vedení Bohumína díky kontrolám provedeným na radnici a v městských společnostech. (Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Úřednice zpronevěřila miliony. A podvodů bylo víc, zjistili v Bohumíně

  • 3
Na velké podvody přišli zástupci Bohumína, kteří před pár měsíci provedli hloubkové kontroly na radnici i v městských společnostech. Úřednice majetkového odboru zpronevěřila až čtyři miliony korun. A v městské firmě MB servis se kšeftovalo s plasty.

Starosta Bohumína nařídil kontroly poté, co letos v únoru vyšel najevo případ úřednice z Orlové, která během pěti let zpronevěřila více než pět milionů (více v rámečku). Bohumínští proto chtěli vědět, jestli podobné praktiky nehrozí i u nich.

Co se stalo na radnici v Orlové

Účetní městského úřadu si během zhruba pěti let naposílala na své účty zhruba pět milionů korun, které patřily městu. Dle dostupných informací si vybírala nahodilé platby, o nichž nikdo nevěděl, že přijdou. Chybějící peníze zakrývala fiktivními účetními operacemi. Záležitost praskla, až když žena odešla na mateřskou a nahradila ji jiná úřednice. Věc šetří policie.

A jak zjistili, obavy byly důvodné. Odhalily několik podvodů, při nichž přišlo město o miliony.

Asi největším šokem byl případ, který vyšel najevo v posledních dnech. Hlavní účetní majetkového odboru zpronevěřila během deseti let až čtyři miliony. Na možné nezákonné jednání upozornil město její manžel, který je zastupitelem a který už také rezignoval z postu předsedy majetkové komise a z funkce člena kontrolního výboru. Podle informací iDNES.cz na částku, která na účet jeho ženy přišla z účtu města, natrefil náhodně. Dřív si ničeho nevšiml.

Účetní dostala hodinovou výpověď

"Zaměstnankyně si důmyslným způsobem posílala finanční prostředky na svůj účet. Na to, že peníze zpronevěří, myslela už při tvorbě rozpočtu odboru, z něhož si během deseti let každoročně na svůj účet posílala průměrně čtyři sta tisíc. K měsíčním kontrolám účetnictví pak vytvářela účelově zkreslené sestavy, a proto vše sedělo do haléře," popsal starosta Petr Vícha.

Jakmile podvod vyšel najevo, účetní městu vrátila alespoň jeden milion. Dostala hodinovou výpověď a finanční postihy neminuly ani její nadřízené.

Město už na ženu podalo trestní oznámení. Stejně tak zástupci vedení radnice policii oznámili i zjištěné informace o podvodech v městské firmě BM servis. V ní se nezákonné praktiky děly při hospodaření s odpady. Zdejší pracovníci pravděpodobně několik let kšeftovali s vytříděnými plasty.

"Kontrola přišla na to, že ne všechny peníze za vytříděné plasty, které se vozily k dalšímu zpracování a za které měly přijít úhrady, získala firma BM servis," uvedl starosta a dodal, že tržby si zřejmě někdo ponechával ve svůj prospěch.

I ve firmě BM servis padaly výpovědi

"Naprosto selhalo vedení střediska odpadového hospodářství i konkrétní jednotlivci na tomto úseku," konstatoval Petr Vícha a dodal, že radní okamžitě při zjištění podvodů odvolali z představenstva firmy vedoucího odpadového hospodářství a dalšího zaměstnance ze stejného oddělení.

A do třetice bohumínští prostřednictvím provedených kontrol zjistili problémy na radnici v oddělení cestovních dokladů. Zdejší úřednice neodevzdávala všechny stvrzenky a hotovost z nich si nechávala pro sebe. Celkem si přišla na 490 tisíc.

Jakmile se na to přišlo, dostala výpověď. Finanční postih neminul ani její vedoucí. "Žádná škoda městu nevznikla, dotyčná vše přiznala, spolupracovala a vše uhradila. Případ jsme předali k prošetření policii," řekl starosta s tím, že policie už případ uzavřela a dotyčná úřednice peníze vrátila. "To ale neznamená, že je věc v pořádku. Nic takového by se stávat nemělo," podotkl Petr Vícha.

Policejní vyšetřování je na počátku

Jak dodal, radnice plánuje kroky k tomu, aby se podobné podvody už neopakovaly. Chystá například organizační změny jako přesun funkce účetní majetkového odboru pod odbor finanční, čímž se dosáhne oddělení účetních operací spojených se správou městských bytů.

Současně chce upozornit radnice v dalších městech, že podobné nezákonné praktiky se mohou týkat i jich.

Mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková potvrdila, že policisté přijali trestní oznámení, které se týká deliktů hospodářské kriminality. "Nicméně je to velmi čerstvé, vyšetřování je teprve na počátku. V těchto dnech prověřujeme samotný obsah trestních oznámení a probíhají výslechy zainteresovaných osob," uvedla.

Dodala, že v podobných případech zákon hovoří o možném trestu od dvou do osmi let vězení, tento údaj je ale podle Zlatuše Viačkové předčasný. V průběhu vyšetřování se může změnit.