Ne každý, kdo do pálenice přiveze ovoce, si je také nyní bude moci nechat vypálit. Musí doložit, že je vlastníkem či nájemcem stromů, z nichž jablka nebo třeba švestky pocházejí. Ilustrační snímek

Ne každý, kdo do pálenice přiveze ovoce, si je také nyní bude moci nechat vypálit. Musí doložit, že je vlastníkem či nájemcem stromů, z nichž jablka nebo třeba švestky pocházejí. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Do palírny jeďte jen s ovocem ze svých stromů. Kontroly jsou přísnější

  • 22
Jestli se těšíte na vlastní levnou pálenku a nejste majitel či nájemce ovocných stromů, nechte si zajít chuť. Po metanolové aféře zpřísnily kontroly. Pití by vám znechutila dodatečná daň a navíc pokuta.

Zatímco ve stovnavské Palírně u zelené lípy už od srpna kape třešňovice, většina pálenic otevře pěstitelům jablek, hrušek či švestek až tento týden. Úroda je dobrá, ale předpisy přísné. Pálenku s poloviční daní nezíská každý, komu se zamane. A jelikož metanolová aféra stála desítky životů, i pálení ovoce bude pod přísnějším dohledem.

"Kontroly byly vždy, ale teď jsou tvrdší," říká Jiří Gabrhelík, majitel pálenice Nela Drinks v Českém Těšíně, která zahajuje provoz dnes. Míní například kontrolu alkoholu s vysokým obsahem metanolu, který teče z trubek na začátku každé várky destilátu.

Fakta o pálení

  • Zákon umožňuje pěstitelské pálení zvýhodněné poloviční spotřební daní jen osobám starším 18 let, které jsou vlastníky či nájemci pozemku s ovocnými stromy na území ČR či získaly ovoce jako naturální plnění od zaměstnavatele.
  • Vše je nutné doložit, čestné prohlášení se uchovává 10 let.
  • K podpisu smlouvy v pálenici potřebujete občanský průkaz.

"Metanol jsme vždy vypouštěli rovnou do splašků. Není k ničemu. Nevyplatil by se ani k technickým účelům, protože kdyby protekl přes lihoměr, daně by ho předražily. Přesto teď platí nařízení, že ho musíme stáčet do zaplombovaného barelu," popisuje změnu Gabrhelík.

Pořídil si proto třísetlitrovou nádobu. "Až se naplní, zavoláme celníky a pod jejich dohledem metanol zlikvidujeme," dodal. S důkladnými kontrolami ale musí počítat také klienti palíren.

Pálit? Jen když jste vlastníci či nájemci stromů, upozorní leták

"Zákon se nezměnil, ale celníci nás upozornili, že kontroly budou přísnější. Připravujeme proto leták s upozorněním, aby klienti v čestném prohlášení uváděli pravdivé informace o tom, že jsou vlastníky či nájemci pozemků s ovocnými stromy," říká František Lehner, zaměstnanec Lihovaru a likérky ve Velké Polomi, kde začnou přijímat ovoce ve středu.

Podmínka, že pálit mohou jen vlastníci či nájemci pozemků s ovocnými stromy, platí podle něj dávno, ale mnozí lidé ji neznají nebo vědomě obcházejí.

Patří k ním i pětačtyřicetiletá paní Jarmila, která se nedávno přestěhovala z Ostravy do Beskyd. Jásala, když jí staří sousedé nabídli úrodu jablek. Ale radost vystřídalo zklamání.

"Mám slíbeno čtyři sta kilogramů jablek ze dvou zahrad. Chtěla jsem je nechat vypálit, ale zjistila jsem, že nesmím, když nevlastním zahradu. Kdyby na to přišli celníci, zaplatila bych dvojnásobnou spotřební daň a pokutu, což by se prodražilo," líčí žena. Nakonec ale řešení našla. Do palírny s ní pojedou také majitelé zahrad, kteří předloží občanské průkazy a vyplní čestná prohlášení o vlastnictví zahrady.

Domácnost smí mít jen 30 litrů stoprocentního alkoholu v sezoně

"Lidé, kteří si myslí, že získají pálenku z ovoce darovaného nebo nasbíraného někde u cesty, mají smůlu. Když nám volají, odmítáme je. Nechceme přidělávat problémy sobě ani jim," říká Gabrhelík z Těšína.

I Lehner upozorňuje, že podvod se nevyplatí: "Každý měsíc musíme odevzdat soupis klientů s jejich rodnými čísly, adresami parcel a množstvím pálenky za zvýhodněnou daň. Každá domácnost vlastnící zahradu má nárok jen na třicet litrů stoprocentního alkoholu v sezoně. Celníci mají centrální evidenci, z níž podle rodného čísla lehce zjistí, kdo překročil povolené množství třeba tím, že objel víc palíren nebo nevlastní parcelu. Každému hříšníkovi doměří daň a napaří pokutu."

Zákon zakázal dovoz ovoce k pálení z ciziny

To potvrzuje také mluvčí ostravského celního úřadu Pavla Zdobnická. "Kolegové z daňového oddělení chodí do pálenic a vše kontrolují. Po metanolové aféře ještě přísněji," prozrazuje.

Lehner, který v likérce pracuje pětačtyřicet let, lituje, že už nemohou vyhovět Slovákům.

"Vozili jablka v nákladních autech," vzpomíná. Podnikatele v polském pohraničí zase zlobí, že k nim nesmí Poláci. "Pořád volají a my je musíme odmítat. Přicházíme o peníze a stát taky," říká Gabrhelík, který má palírnu takřka na hranici.

Vadí to i starostovi Stonavy Ondřeji Feberovi, který také vlastní palírnu. "Dřív jsme přijímali cizince, i když jsme se kvůli tomu přeli s celníky. Správní soud nám dal zapravdu. V roce 2010 se ale změnil zákon, a na rozdíl třeba od Bulharska už naše palírny nesmí sloužit cizincům," vysvětluje. Změna by palírnám v pohraničí mohla zvýšit obrat minimálně o třetinu. "Zvlášť Poláci, u nichž malopěstitelské palírny neexistují, mají o tuto službu zájem a ochotně zaplatí českému státu spotřební daň i DPH," tvrdí Feber.

Bývalý poslanec za Karvinsko Alfréd Michalík (ČSSD) ve Sněmovně předložil návrh na změnu zákona o lihu, který by otevřel cizincům cestu do místních palíren, ale zatím neuspěl. Zákon už prošel třetím čtením. Teď míří do Senátu.