Hyundai MObis vyrábí už v Nošovicích, další výrobní linky chce i v Mošnově.

Hyundai MObis vyrábí už v Nošovicích, další výrobní linky chce i v Mošnově. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Korejci vůči Ostravě přitvrdili. Žádají pozemky hned a za korunu, jinak odejdou

  • 253
Plánovaný příchod jihokorejské společnosti Hyundai Mobis do mošnovské průmyslové zóny není tak hladký, jak se plánovalo. Firma chce po Ostravě ústupky, jinak prý odejde jinam.

I slova o vyhrožování padla na čtvrtečním mimořádném jednání ostravského zastupitelstva věnovaném podpisu smlouvy s jihokorejskou společností Mobis, která chce v mošnovské průmyslové zóně postavit továrnu na výrobu světlometů. Práci by v ní mohlo časem získat až devět stovek lidí.

„Investor zmiňuje, možná bych použil i slovo vyhrožuje, že pokud město na jeho podmínky nepřistoupí, je připraven realizovat svůj záměr i mimo Českou republiku,“ informoval na jednání zastupitele vedoucí odboru strategického rozvoje Václav Palička.

Tak vypadala zóna v Mošnově nedaleko letiště v létě 2014.

Společnost Hyundai Mobis se s Ostravou, které mošnovská průmyslová zóna patří, dohodla v červnu loňského roku, že odkoupí za korunu za metr čtvereční pozemky v mošnovské zóně, aby tam následně postavila svůj nový závod.

Ostrava se sníženou cenou pozemků, které mají hodnotu přes šedesát milionů korun, souhlasila s podmínkou, že obchod posvětí Evropská komise, rozhodující, zda nejde o nedovolenou podporu.

Jenomže Evropská komise se doposud nevyjádřila, a korejská firma začala stupňovat své požadavky.

Mobis: Podpis musí být do poloviny října

„Na rozdíl od původní smlouvy chtějí, abychom prodali pozemky za korunu bez ohledu na stanovisko Evropské komise, dále požadují možnost odstoupit od smlouvy i v průběhu stavby, a také aby město tato rozhodnutí podepsalo bez toho, že se zeptalo na názor poskytovatelů dotace, tedy ministerstva průmyslu,“ vypočítal změny v požadavcích korejské firmy v posledních dnech ostravský primátor Tomáš Macura. „Dnes jsme požádali zastupitelstvo, aby se k těmto podmínkám vyjádřilo, aby rada měla jasný mandát, jak postupovat dál.“

A zastupitelé návrh rady, aby Ostrava v těchto nových podmínkách společnosti Mobis neustupovala, schválili. Ještě před několika týdny přitom byla situace zcela odlišná. Zástupci korejské strany dokonce připouštěli, že by pozemky od Ostravy odkoupili za plnou odhadní cenu.

Do hry ale vstoupilo nejvyšší vedení firmy. „Příkaz na změnu podmínek přišel z korejské centrály,“ vysvětluje manažer společnosti Mobis Ivan Leixner.

„Ta nesouhlasí s možností, že bychom platili za pozemky plnou cenu, odvolává se na podepsanou investiční smlouvu, odsouhlasenou ostravským zastupitelstvem, kde je jasně napsáno, že cena je jedna koruna za metr čtvereční.“

Korejská strana tlačí na podpis smlouvy hlavně proto, že potřebuje co nejdříve začít stavět. A to bez pozemků nemůže.

„Stavba továrny je naplánována tak, aby zahájila provoz s nájezdem výroby nového modelu automobilky Hyundai v roce 2017, k tomuto vše směřuje. Proto musíme začít stavět ještě letos, v zimě by nám povětrnostní podmínky nemusely dovolit provést některé stavební práce. A začínat na jaře, to by projekt hodně zdrželo, proto bychom museli hledat jiné alternativy. A pokud by se našla jiná lokalita, bylo by to řešení,“ dodal Ivan Leixner.

O tom, jak jednání nakonec dopadne, by mělo být jasno do další schůze zastupitelstva, která je 14. října.