Tento pohled rybáře v Poodří přivádí k šílenství. Kormoráni se blíží. (ilustrační foto)

Tento pohled rybáře v Poodří přivádí k šílenství. Kormoráni se blíží. (ilustrační foto) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kormoráni plení rybníky v Poodří, rybáři je však nemohou střílet

  • 2
Kormoráni mají první rok nižší stupeň ochrany. Rybáři je i přesto mohou střílet méně často než dřív, v cestě jim stojí byrokracie. Ptáci jim zatím zejména na násadových rybnících způsobují statisícové škody.

Hned prvního dubna, v den, kdy začala platit vyhláška o omezení ochrany kormorána velkého, si rybářství v Jistebníku požádalo o povolení k jeho odstřelu. Když totiž ministr životního prostředí vynětí ptáka ze seznamu zvláště chráněných druhů oznámil, avizoval také, že s častějším odstřelem počítá. Rybáři ale dodnes povolení nemají.

Kormorán velký

Kormorán na Labi v Pardubicích

Měří asi osmdesát centimetrů, váží tři kilogramy a je velký zhruba jako husa. Sežere až sedmdesát dekagramů ryb denně. V Česku hnízdí asi 300 párů.

Při jarním a podzimním tahu se tady pohybují další tisíce párů z jiných zemí, asi deset tisíc jich u nás zimuje. To má vliv na stavy ryb i na stromy, jež ničí trusem.

"Je to paradox. Když měl kormorán vyšší stupeň ochrany, měli jsme povolení k omezenému odstřelu. Teď nemůžeme nic," líčí Antonín Madzia z Chovu ryb Jistebník.

Na povolení rybářství čeká už sedm měsíců. Kormoráni zatím jen na rybniční soustavě v Jistebníku a Polance nad Odrou způsobili statisícové škody.

Právě v zimním období se sem slétají několikasethlavá hejna. "Máme přitom mnohaletou zkušenost, že odstřel je jediným možným způsobem plašení," říká Madzia.

Odvolali se ornitologové

Od dubna ale rybáři kvůli odstřelům musí nově projít správním řízením. K věci se vyjadřují všechny zúčastněné strany. A odvolávají se.

"To naše momentálně vázne na odvolání ornitologů. Žádost má k posouzení ministerstvo životního prostředí jako odvolací orgán," popisuje byrokratický kolotoč Madzia. Každé odvolání rozhodnutí odsouvá na dlouhé týdny. Není tak jasné, kdy a zda vůbec ještě letos rybáři rozhodnutí dostanou.

Povolení v tomto případě uděluje Správa Chráněné krajinné oblasti Poodří. Její vedoucí Petr Birklen přiznává, že změna legislativy situaci zkomplikovala.

"Skončily výjimky, na základě kterých měli rybáři povolený omezený odstřel. Teď si musí žádat o takzvaný odchylný postup a projít správním řízením. Získat povolení ale není nemožné," říká Birklen. Dodává, že pokaždé, když se postup změní, přijdou potíže.

Cílem podle něj není ochranu zpřísnit. Vést správní řízení ale musí. "S ohledem na chov ryb může být počet kormoránů v Poodří problém. Hejna čítají i stovky kusů. Snažíme se vyhovět v rámci našich možností," vysvětluje.

Rybáři prý nezdraží, ačkoliv prodělávají

Rybáři zároveň přišli o náhrady za škody. Prodělávají. A na kormorány nemůžou. "Kvůli konkurenci ale nezdražíme, musíme do ztráty," avizuje Madzia.

Kormorán se bez povolení nesmí zabíjet, odchytávat ani rušit. Podle krajského úřadu je každé posuzování žádostí složité.

"Střelba v okolí rybníků má velmi negativní vliv na vzácné druhy ptáků, které požívají přísnější ochrany," uvádí mluvčí úřadu Petra Špornová.

Potvrdila však také, že důvodem vynětí kormorána ze zvláště chráněných druhů byla jeho populační exploze. "Počty kormoránů mají fatální vliv na stav ryb, ale také na stromy, které jsou trusem ničeny," uvedl při změně legislativy i tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.