Kormoráni v současnosti hodují na řekách, přilétají až z Polska. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Od zamrzlých rybníků odtáhli kormoráni k řekám. Jatka, naříkají rybáři

  • 136
Rybníkáři jsou v klidu, naopak rybáři jen stěží skrývají rozhořčení. Kormoráni totiž od zamrzlých rybníků přeletěli k tekoucím vodám, kde led jejich potravu tolik nechrání. A začali plundrovat řeky.

„Také v Polsku zamrzla jezera, tak kormoráni letěli dále. K nám. Je to zlé, hodně zlé, určitě nejhorší za poslední roky,“ povzdychl si krajský předseda Českého rybářského svazu Miloš Martínek.

Jen pro představu. Na řeku Ostravici v Ostravě se tento týden několikrát sneslo asi dvousethlavé hejno opeřených lovců. Každý z ptáků přitom denně spořádá až tři čtvrtě kilogramu rybího masa.

Právě v povodí Ostravice si rybáři hýčkají například parmu říční nebo ostroretku stěhovavou. Teď se bojí, že z populace těchto menších ryb nic nezůstane. „Jsou to opravdu jatka,“ přidal se jednatel krajského svazu rybářů Přemysl Jaroň.

„Zatím jich přilétá jen pár. Ale může se to rychle změnit“

Mnoho ryb kormoráni navíc zraní zobákem, a to tak, že i ty nakonec většinou uhynou.

Kormorán na Labi v Pardubicích

Podobné starosti mají i v Bohumíně. Počet hladových kormoránů tam sice není tak vysoký jako v Ostravě, ale i tak to stačí, aby rybářům přidělali hodně vrásek.

„Jsou všude, na Odře i na Olši,“ poukázal Kamil Drobek, předseda bohumínské pobočky svazu rybářů.

Zároveň upozornil, že nižší počet kormoránů může mít jen krátké trvání. „Jakmile někde nebudou mít největší hejna co žrát, mohou se za pár dnů objevit u nás.“

V uplynulých letech žehrali na kormorány rybníkáři. Opeření lovci s chutí dávali přednost místům, kde mají potravu pohromadě. Řeky berou útokem pouze v mrazivých letech. Jako zrovna letos.

Plašení nepomáhá, kormorán si rychle zvykne

„Minulé roky to bylo strašné, teď máme docela klid,“ usmívá se Jan Stehlík z Chovu ryb Jistebník. Tamní rybniční soustavu minulý týden pokryla ledová krusta, což je podle Stehlíka nejúčinnější obrana proti kormoránům.

Rybníkáři mají od úřadů povolen preventivní odstřel, další možností boje s nenasytnými ptáky zůstává plašení.

„Ale to se příliš neosvědčilo. Kormorán je chytrý, brzy plašení ignoruje,“ zmínil Stehlík.„Navíc se při plašení stává, že stresovaný kormorán potravu vyvrhne a pak musí za další,“ doplnil Martínek.

Rybáři proto doufají, že se brzy oteplí a hejna odtáhnou. „Kolegy chápu. Já bych ale byl naopak rád za delší mrazy,“ reagoval rybníkář Stehlík.

Kormorán byl dlouhá léta zvláště chráněný, to však od roku 2013 neplatí.

Kormoráni potrápili rybáře například v Plzni v lednu roku 2011:

6. ledna 2011