(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Koroner z Ostravy nestíhá, lidé čekají i přes šest hodin. Má dostat posily

  • 6
Kraj platí Městské nemocnici Ostrava miliony korun za služby koronerů. Podle smlouvy mají ohledat zemřelé do dvou hodin od zavolání. Lidé na ně ale čekají i více než šest hodin. „Zřídíme druhé výjezdové stanoviště,“ slibuje náměstek hejtmana Jiří Martinek.

Když místo praktických nebo pohotovostních lékařů začal v polovině roku 2014 jezdit po regionu koroner placený krajským úřadem, spokojení byli lékaři, kterým tato služba nebyla po chuti, i pozůstalí a policisté. Uvítali hlavně to, že se zkrátilo čekání na potvrzení úmrtí a vypsání listu o prohlídce zemřelého.

V poslední době ale nadšení vyprchalo. Lidé totiž na koronera mnohdy opět čekají hodně dlouho – třeba přes šest hodin.

Služby koronera zajišťuje pro celý Moravskoslezský kraj Městská nemocnice Ostrava, která si na to najímá externí lékaře. „Ve smlouvě s krajským úřadem je uvedeno, že koroner má přijet k zemřelému do dvou hodin od zavolání,“ říká mluvčí nemocnice David Račák. „Ve většině případů lékař lhůty dodrží. Ale stává se, že je na výjezdu například v Karviné, k dalšímu případu má jet někam na Bruntálsko a pak třeba na Novojičínsko. Za těchto okolností se lhůta dodržet nedá,“ vysvětluje.

Na problémy s koronerem upozornila Česká televize. „Čekali jsme šest hodin dvacet minut. Bylo to nepříjemné,“ řekla na kameru vnučka zemřelého muže z Opavska.

Výjezdů k zemřelým přibývá

Podle mluvčího nemocnice souvisí prodloužení dojezdových časů také s tím, že přibývá výjezdů k zemřelým. Zatímco v roce 2014 ohledal koroner průměrně 271 zemřelých za měsíc, loni už 290 a letos se počty ještě zvedly. „Za leden evidujeme 320 ohledaných, za únor 308, za březen 343,“ uvádí Račák.

Podle zaměstnanců nemocnice má ale problém ještě jiný důvod. Zatímco dnes vykonává službu koronera pouze jeden lékař na směně, donedávna byli dva. Zemřelé v Ostravě a okolí totiž ohledával lékař pohotovostní služby Městské nemocnice Ostrava. Tak to zavedl bývalý ředitel nemocnice a šéf týmu koronerů Tomáš Nykel. Ten už ale v nemocnici nepracuje.

Od 1. května se navíc změnily podmínky fungování tamní pohotovosti. I když lékařskou pohotovostní službu dál zajišťuje nemocnice, její financování převzal od města kraj a ten zrušil nepřetržitou pohotovost pro dospělé ve všedních dnech. Proto už nemocnice nemůže dál využívat druhého koronera.

Druhé stanoviště může vzniknout do měsíce, říká náměstek

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek řekl, že detaily zajištění služby sice nezná, ale ví, že výjezdů přibývá a ostravský koroner nestíhá objíždět celý kraj v požadované lhůtě, a proto hledá jiné řešení.

„O služby koronera je velký zájem. Zatímco v roce 2014 jsme za jeho služby ve druhém pololetí zaplatili dva miliony korun, loni za celý rok už 5,5 milionu a letos počítáme s částkou přes 6 milionů korun,“ říká Martinek.

„Vzhledem k současné situaci zvažuji zřízení druhého výjezdového stanoviště. Mohlo by vzniknout do měsíce, a to v krnovské, případně i opavské nemocnici. Tamní lékaři budou mít smlouvy s Městskou nemocnicí Ostrava a zajistí služby koronera na Bruntálsku a Opavsku.“

Ředitel nemocnic v obou městech Ladislav Václavec připomněl, že před vznikem funkce krajského koronera byl v Krnově tým lékařů, který tyto služby zajišťoval. „Někteří lékaři mají zájem pokračovat, jedná s nimi můj náměstek pro léčebnou péči Ivan Pavlák. I on je ochotný znovu jezdit. Pro nemocnici není problém zajistit pro potřeby koronera třeba auto,“ říká Václavec.

Zájem by byl. Záleží ale na podmínkách

Krnovský lékař Ivan Pavlák, který slouží i u záchranky, potvrdil, že ještě před dvěma lety jezdil také jako koroner. A nevadí mu vzít si opět pár služeb v měsíci. „S žádnými dalšími lékaři ale zatím nejednám,“ uvedl.

„Řekl jsem náměstkovi hejtmana, že seženu lékaře z Krnova a Opavy, kteří se budou ve službách střídat. Ale začnu je obvolávat, až budu znát finanční podmínky. Nejde jen o peníze za výjezd, ale hlavně za domácí vězení v době pohotovosti. Nikdo nebude sedět doma za nějakých čtyřicet korun na hodinu. A protože zatím žádná konkrétní nabídka není, pochybuji, že druhé výjezdové stanoviště koronera bude do měsíce,“ dodal Pavlák.

Náměstek Martinek ale ujistil, že krajský úřad už připravuje podklady a finanční nabídky pošle do Krnova v nejbližších dnech.