Ostravský hutní gigant hlásí další omezení vypouštění škodlivin do ovzduší.

Ostravský hutní gigant hlásí další omezení vypouštění škodlivin do ovzduší. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kotle ostravské hutě ArcelorMittal budou vypouštět méně škodlivin

  • 3
Ostravské hutě ArcelorMittal chystají opatření, které až o čtvrtinu sníží množství vypouštěných oxidů dusíku. Na obří modernizaci kotlů se bude ze čtyřiceti procent podílet Evropská unie.

Vstřikování čpavkové vody do topenišť kotlů vyrábějících páru má zajistit, že firma od jara roku 2015 vypustí do ovzduší o 600 tun oxidů dusíku méně než v současnosti.

"Na oxidy dusíku se vážou prachové částice, které jsou v současnosti největším problémem v Moravskoslezském kraji," vysvětlil nutnost investice ředitel pro životní prostředí společnosti ArcelorMittal Ostrava Petr Baranek.

"V jednotlivých kotlích vybudujeme místa pro injektáž vody, která se tudy bude vstřikovat. Při teplotách 870 až 1050 stupňů Celsia dojde k chemické reakci, která oxidy dusíku rozloží," dodal Petr Baranek.

"Výsledkem reakce oxidů dusíku a čpavkové vody je dusík a vodní pára, což jsou přirozené složky atmosféry," vysvětlila pro lidi méně kované v chemii mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Evropská unie zpřísnila limity oxidů dusíku

Při modernizaci chce hutní společnost do roku 2015 postupně opravit a upravit tři kotle ve své dceřinné firmě ArcelorMittal Energy Ostrava.

"Tyto kotle budou v letním období odstaveny, vždy jeden po druhém tak, aby byla zajištěna dodávka energií do našich hutních provozů," vysvětluje Petr Baranek s tím, že při opravě nebudou ohroženy ani dodávky tepla a teplé vody pro sídliště v obvodu Ostrava-Jih.

Primárním účelem kotlů je výroba tlakové páry a dalších energií, jako je například stlačený vzduch, potřebných pro provoz hutě. Prostřednictvím generátoru se zde vyrábí také elektrická energie. Na rekonstrukci kotlů za více než miliardu korun se finančně podílí také Evropská unie.

"Ta přispěje zhruba čtyřiceti procenty z celkové ceny rekonstrukce," vysvětlila mluvčí firmy.

Hlavním důvodem, proč se Mittal pro rekonstrukci rozhodl, je změna legislativy Evropské unie. Podle limitů pro vypouštění škodlivých látek se právě u oxidů dusíku sníží od roku 2016 maximum vypouštěných škodlivin ze současných 500 mikrogramů na metr krychlový na 200 mikrogramů.

Staré kotle nahradí nové - fluidní

"Tato rekonstrukce vyřeší polovinu kapacity našich kotlů, u těch zbývajících nebudeme rekonstruovat, ale nahradíme je fluidními kotly, které jsou pro životní prostředí ještě lepší," přiblížil další plány firmy Petr Baranek s tím, že do výstavby fluidních kotlů chce firma do roku 2016 investovat okolo šedesáti milionů eur.

Už v minulosti firma investovala do odsíření a denitrifikace (snížení emisí oxidů dusíku, pozn. red.) svých provozů přes 880 milionů korun.