Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

O kotlíkové dotace je v Moravskoslezském kraji opět velký zájem

  • 3
Je jen několik dnů po vyhlášení nové výzvy na kotlíkové dotace v Moravskoslezském kraji a zájem už projevily stovky lidí. Předpřipravují si údaje v internetové aplikaci určené pro podávání žádostí a navštěvují informační místa. Zajímá je především datum a hodina, od níž mohou žádosti podávat.

„Žadatelé jsou aktivní od prvního dne,“ potvrdila Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu s tím, že za prvních pět dnů od zpřístupnění webové aplikace pro zájemce o peníze na nový kotel je rozpracováno 240 žádostí. Každý den přibývají další.

Lidé také hned od minulého čtvrtka, kdy kraj výzvu vyhlásil, kontaktují úředníky s žádostí o informace. „Nejčastěji se ptají na rozdíl mezi krokem spočívajícím v uložení a v odeslání žádosti, a ujišťují se o tom, kdy je tedy termín odeslání. Je to 5. září od 10 hodin,“ doplnila Chlebounová.

Kraj žadatelům poskytuje informace na webu lokalni-topeniste.msk.cz a speciální telefonní lince 595 622 355 i osobní konzultace v budově krajského úřadu v kanceláři A 106. Lidé tam mohou přijít v každý pracovní den v úředních hodinách.

Na velký zájem se připravily i jednotlivé obce a města a nechaly proškolit své úředníky. Ti zájemcům pomůžou i při sestavování žádosti.

„O proškolení mělo zájem zhruba padesát obcí, aby pak mohly lidem pomoci. Doporučuji se na své obci přeptat,“ sdělila Petra Brodová z oddělení strukturálních fondů krajského úřadu.

Kam za informacemi

Od července je například otevřené informační místo v budově ostravské Nové radnice na Sokolské třídě. Úředníci tam lidem radí dvakrát týdně, v pondělí od 13 do 17 hodin a ve středu od 9 do 15 hodin. Zájemci o dotaci tam zamířili hned první den provozu.

„Dorazili první zájemci a ptali se především na možnost zápůjček,“ informovala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Ostrava totiž lidem, kteří nemají peníze na pořízení kotle, nabízí bezúročné půjčky, které jim mají pomoci překlenout dobu mezi schválením dotace a jejím vyplacením. Pomoc lidé najdou třeba i na karvinské, klimkovické či bohumínské radnici.

„Máme na to dva pracovníky, kteří lidem odpovídají na dotazy. Při minulé výzvě to dělala jedna úřednice a zájem byl obrovský, s dotazy chodily desítky lidí. Proto jsme poskytování poradenství posílili a proškolení jsou dva naši lidé,“ uvedla mluvčí bohumínské radnice Lucie Kolková.

V Janovicích na Frýdecko-Místecku bude kromě tamních úředníků s dotacemi radit i letní brigádnice.

„Nabídli jsme lidem v červenci čtyři termíny, kdy jim budeme k dispozici na obecním úřadě a mohou chodit na konzultace ohledně celého dotačního programu. Budeme ale pomáhat i individuálně. Starší lidé třeba nemají přístup k internetu nebo neumí s počítačem, tady jsme připraveni pomoci i při sestavování žádosti,“ upřesnila místostarostka Janovic Gabriela Milotová.

Obec s necelými devatenácti sty obyvatel výměnu kotlů dlouhodobě podporuje, ke každé dotaci dá žadateli dalších 15 tisíc na nový kotel. Spolu s Klimkovicemi tak přidává vůbec nejvíce. „Máme s tím dobrou zkušenost, v minulé výzvě si tady vyměnilo kotel dvacet domácností,“ dodala Milotová.

Po celém kraji se také postupně až do konce prázdnin konají informativní semináře pro veřejnost. Nejbližší je v pondělí 10. července v Ostravě – Nové Bělé, ve středu pak v Ostravě-Muglinově, 17. července v Třinci, o den později v Českém Těšíně a 19. července v Krnově. Další se chystají v Novém Jičíně, Kopřivnici, Opavě, Karviné, Bruntále či Jablunkově.