Spousta lidí se v předešlých týdnech vyrážela zchladit na koupaliště. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Koupaliště hlásí rekordní tržby, peníze na větší investice však nenesou

  • 1
Rekordní horka vyhnala v červenci k vodě spoustu lidí. Správci koupališť v Moravskoslezském kraji si pochvalují příjmy ze vstupného, pro města jsou ale jen částí peněz, které do provozu koupališť investují.

O třicet tisíc lidí více než v loňském roce, ale rekord přesto, byť jen těsně, nepadl. Čtyři koupaliště provozovaná v Ostravě městskou společností Sareza navštívilo v červenci 151 690 lidí. Ani to ale nestačilo na rekord z roku 2013, kdy se k vodě v červenci vyrazilo ochladit ještě o 492 lidí více. Srpnová čísla však naznačují, že rekord nakonec padne.

Jaké výše dosáhly tržby za červenec, společnost Sareza nezveřejňuje, každopádně je ale částka vybraná na vstupném vítanou pomocí pro rozpočet.

„Letos očekáváme zlepšení hospodaření, ale zisk naše společnost nevytváří. Nemáme ‚jen‘ koupaliště, ale i bazény, zimní stadion a další jiná sportoviště, kde je provozování vysoce ztrátové. Zvýšenými tržbami z koupališť tedy budeme kompenzovat ztrátovost z ostatních zařízení,“ vysvětlila mluvčí společnosti Sareza Hana Ryšánková.

V Třinci chtějí koupaliště oživit dalšími vodními atrakcemi

Podstatně více lidí než v loňském roce přišlo i na třinecké koupaliště. „Oproti loňsku jsme v červenci prodali o pět tisíc vstupenek více, z dvanácti tisíc jsme se vyhoupli na sedmnáct tisíc návštěvníků,“ srovnává letošní a loňské léto ředitel třineckého STaRSu Radek Procházka s tím, že jen během července utržili na vstupném přes 693 tisíc korun.

„Provozování koupaliště není levnou záležitostí a i při takovém příjmu budeme rádi, když nám to pokryje většinu nákladů a my uděláme nezbytné opravy technologií.“

Z částek vybraných ze vstupného tak po zaplacení nezbytných nákladů příliš nezbývá.

„Rádi bychom koupaliště oživili nějakými dalšími vodními atrakcemi, to je ale o obrovských investicích,“ dodává Procházka. S tím souhlasí i českotěšínská tisková mluvčí Dorota Havlíková.

„Vysoká návštěvnost se samozřejmě promítne do tržeb, ale nemusí znatelně ovlivnit ekonomický výsledek, protože současně s sebou nese větší náklady na výměnu a úpravu vody a zajištění personálu,“ vysvětluje.

„Jen v červenci přišlo více než třicet tisíc lidí, přičemž za celý rok 2014 to bylo jen 24 tisíc lidí. Rekordní byl 20. červenec, kdy přišlo celkem 4 659 návštěvníků.“

Výborně si vede také koupaliště v Karviné

Vysoké tržby si pochvalují také v Havířově. „Červencové tržby na koupališti v Havířově dosáhly 1,745 milionu korun,“ pochlubila se mluvčí tamního magistrátu Eva Wojnarová.

Pro zdejší koupaliště ale červenec rekordním měsícem nebyl. „V červenci roku 2013 přišlo na havířovské koupaliště 32 904 lidí a tržby ze vstupného přesáhly 1,858 milionu korun. Případný zisk ale zatím nelze vyčíslit. Bude-li, určitě půjde zpět do údržby celého areálu i na vylepšení technického stavu,“ dodala mluvčí.

Výbornou sezonu mají i na koupališti v Karviné. „Jen do 10. srpna navštívilo koupaliště 40 tisíc platících návštěvníků, v loňském roce jich bylo celkově za sezonu 28 tisíc. Rekord padl v roce 2006, kdy přišlo 72 tisíc návštěvníků,“ řekla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.