(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pozor na kouř! Upozornění dostaly už desítky moravskoslezských domkařů

  • 4
Lidé v Moravskoslezském kraji využívají možnost upozornit na špatně topícího souseda. Úředníci každou stížnost prověřují, přičemž v některých částech regionu kontrolují kouř z komínů také z vlastní iniciativy. Počet domkařů, kteří ve schránce našli písemné upozornění na nevhodný způsob topení, tak roste do desítek. Pokuta však ještě nepadla.

V Ostravě magistrát výstrahu kvůli podezření z porušení zákona o ochraně ovzduší rozeslal už devatenácti majitelům nemovitostí, u kterých všechno nasvědčuje tomu, že netopí nejlépe. Ve dvou případech pak úředníci dokonce na základě stížnosti kontrolovali lidem kotel. „Vstup nám umožnili dobrovolně,“ doplnila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Deset upozornění pak zamířilo k domkařům z frýdecko-místeckého magistrátu a dvacet dopisů souvisejících s kouřem poslali opavští úředníci. Oba magistráty písemně oslovují každého, na koho přijde stížnost. „Písemné upozornění a poučení o povinnostech provozovatele stacionárního zdroje bylo zasláno všem dotčeným vlastníkům nemovitostí. Přímá kontrola v domácnosti zatím nebyla,“ vysvětlila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Matějíková.

V Opavě si každého hned poprvé lehce prověří. Magistrát totiž všechny domkaře rovnou žádá, aby doložili, že jejich kotel zkontroloval odborník. „Požadujeme protokol o kontrole kotle provedený odborně způsobilou osobou,“ přibližuje Albert Červeň z odboru životního prostředí opavského magistrátu.

Úředníci sledují komíny i bez udání

Ve třech případech jsou pak opavští úředníci připravení příště rovnou zazvonit u dveří a žádat přístup k topeništi. „Bylo zjištěno důvodné podezření z možného porušení zákona. V případě dalšího důvodného podezření již může správní orgán provést kontrolu bez upozornění,“ doplnil Červeň.

V Opavě i Frýdku-Místku se způsob topení domkařů kontroluje jen na základě stížností. V Karviné či Ostravě však úředníci vyrážejí ven i preventivně, a to na základě vlastního kontrolního plánu. „Máme vytipované lokality. Ulice, kde se vyskytují lokální topeniště. Jedná se o vizuální kontroly, případně se měří tmavost kouře,“ informovala ostravská mluvčí Andrea Vojkovská s tím, že podobných akcí za sebou v letošním roce už úředníci mají na čtyři desítky.

V Karviné jsou výsledkem těchto kontrol čtyři upozornění na možné porušení zákona. „Zatím jsme nešli na žádnou kontrolu do domácnosti ani neudělili pokutu,“ sdělila mluvčí města Šárka Swiderová. Doplnila, že prevence a úředníci v ulicích se zřejmě vyplatili, protože za celou zimu magistrátu přišla jediná adresná stížnost na čmoudícího souseda. „Měli jsme na začátku roku signály o více oznámeních, ale nakonec opravdu konkrétní došlo jen jedno,“ dodala mluvčí.

Kontroly nejsou možné kdykoliv

Podoba jednotlivých stížností je různá, rozhodně však ne taková, jak ukládá zákon. Lidé na úřad neposílají půlhodinové videozáznamy ani sérii fotografií, aby tak vyloučili, že soused jen nezatápěl. Volí spíše formu dotazu, případně přidají jednu fotografii. „Videosekvence jsme dostali pouze dvě. Netrvají třicet minut, ale podstatně méně,“ popsala za Ostravu Andrea Vojkovská.

„Jeden podnět jsme evidovali na webu města, druhý přišel jako dotaz, co dělat, když sousedův komín kouří,“ uvedla zkušenosti úřadu i mluvčí Havířova Jana Dybová. Také Havířov automaticky dotyčné domkaře obesílá, aby dodržovali zákon.

V Krnově si lidé stěžují mailem nebo telefonicky a na místo pak vyrazí strážníci. Kontroly v terénu však nejsou pro úředníky či strážníky možné za každého počasí a v každé denní době. „Dokumentovat barvu kouře a posoudit ji podle stupnice ztěžují světelné podmínky,“ připomněla Dorota Havlíková, mluvčí Českého Těšína, kde mimo jiné řešili i stížnost na souseda, který má na dvoře složený nařezaný nábytek k topení.