O vzduchu v Karlově Studánce se říká, že je nejčistší ve střední Evropě.

O vzduchu v Karlově Studánce se říká, že je nejčistší ve střední Evropě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Horské lázně nevědí, jak zakázat cigarety. Léčí přitom i odnaučené kuřáky

  • 66
Roky visely v malebných lázních Karlova Studánka v Jeseníkách cedule zakazující kouření a nikdo se nad tím nepozastavoval. Předloni je lázeňská inspekce nařídila odstranit s tím, že jsou v rozporu s ústavou zaručenými lidskými právy. Radnice se nyní ptá ombudsmanky, jak kuřáky vytlačit legálně.

Cedule v obci instalovali ještě před rokem 2008, kdy do vedení Horských lázní Karlova Studánka, kterým patří pozemky, nastoupil nový ředitel Lubomír Schellong.

Zhruba před dvěma lety se však lázněmi prošel právník Českého inspektorátu lázní a zřídel (orgánu, který schvaluje lázně a přírodní zdroje) a kvůli rozporu s Listinou základních práv a svobod nařídil přeškrtnuté cigarety odstranit.

Piktogramem vyznačený zákaz kouření musel z cedulí v Karlově Studánce zmizet.

„Důvod zněl, že na veřejných prostranstvích není možné zakazovat kouřit. Od té doby hledáme cestu, jak zákaz zavést v souladu se zákonem. Spoléhali jsme na nový protikuřácký zákon, ale moc to nevypadá, takže zvažujeme jinou variantu,“ řekl iDNES.cz Radomír Maráček, který lázním šéfuje od září 2012.

Návrh protikuřáckého zákona se soustředil na zákaz kouření v restauracích, předkladatelé ale zřejmě v mnoha bodech ustoupí kritice (psali jsme zde).

Své tažení proti kuřákům lázně koordinují s tamní radnicí. „Trápí nás to, vznesli jsme písemný dotaz k ombudsmance a nyní čekáme na doporučení, jak můžeme postupovat, abychom neporušili legislativu,“ podotkla starostka Radka Chudová s tím, že odstraněné cedule od počátku měly mít především motivační efekt.

Kuřáci do vytyčené zóny

V místě, které server The New York Times před dvěma lety zařadil mezi nejzajímavější turistické cíle (psali jsme o tom zde) a kam se do výjimečně čistého ovzduší jezdí léčit i pacienti s nemocemi dýchacího ústrojí, by kuřáky rádi vytlačili bokem do vymezené zóny. V parcích a ulicích by pak cigarety úplně zatrhli prostřednictvím obecně závazné vyhlášky.

„Řada pacientů jsou přeci jen bývalí kuřáci, někteří i po rakovině plic a vadí jim to. A nejenom, že je kouř obtěžuje, ale samozřejmě je to i neestetické, všude se válí nedopalky. Jako jediné schůdné řešení se zatím nabízí přeměna veřejných prostranství na soukromá, kde už kouření zakázat lze,“ doplnil Maráček.

Zásadní však je, že v obci zatím vytoužený zákaz ani nemá kdo vymáhat.

„Represivní složka je nezbytností, takže současně řešíme, zda by obec finančně utáhla zřízení městské policie. Strážníci by hlídali i parkování, s nímž také máme dlouhodobě problémy. S kouřením jde především o hřešící návštěvníky, pokud nachytáme pacienta, že kouří, můžeme mu rovnou ukončit pobyt, kuřák by se k nám na léčení dýchacího ústrojí vůbec neměl dostat,“ objasnil Maráček.

O vzduchu v Karlově Studánce se říká, že je nejčistší ve střední Evropě. „Opravdu to tak je, za svého působení jsem to nechával měřit krajskou hygienickou stanicí,“ připomíná exředitel lázní Lubomír Schellong.

„Zdravotní ústav tady loni opakovaně měřil a kouření samozřejmě není hlavní znečišťovatel, největší problém jsou auta a topení. Proto bychom do budoucna také rádi snížili emisní zátěž vytvořením zelené zóny,“ nastínil plány ředitel lázní Maráček.

Lázně Karlova Studánka byly ještě začátkem roku navrhovány k privatizaci. Na jednom ze svých březnových zasedání vláda přípravy zastavila. „V rukou soukromého vlastníka se lze obávat změn nabízené péče s důrazem na komerční využití a tím ztráty možností léčby pro některé současné pacienty,“ uvedl tehdy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.