Zloději v nemocnicích využívají nepozornosti pacientů. Často ale i vypáčí zamčené skříňky nebo dveře. Ilustrační snímek

Zloději v nemocnicích využívají nepozornosti pacientů. Často ale i vypáčí zamčené skříňky nebo dveře. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Pacienti v nemocnicích jsou snadnou obětí zlodějů, kradou jim i boty

  • 3
Zloději se nezastaví ani před okrádáním pacientů v nemocnicích. Naopak. Ačkoliv přesné statistiky krádeží ve zdravotnických zařízeních neexistují, jen v Moravskoslezském kraji jsou jich každý rok stovky a zloději jsou stále drzejší. Nenechaví lapkové berou vše - peněženky, berle i zmražený špenát.

"Asi před rokem z pokoje zmizel televizor. Na podzim někdo vylomil zamčenou skříňku a pacientovi vzal doklady i peníze. Asi před měsícem zloději drze vnikli do šatny zaměstnanců. Sestry je ale vyrušily. Byly v šoku. Zloději taky a utekli," líčí  dvaadvacetiletý zdravotnický asistent Pavel Bartoš, který pracuje třetí rok ve vaskulárním centru a na interně Vítkovické nemocnice. Sám před časem jednoho z lapků naháněl.

"Přišel jsem odpoledne na otevřené oddělení, kam je volný přístup z chodby, a sestry volaly, že dolů po schodech běží zloděj. Využil toho, že pacientka byla u televize, takže její pokoj byl v tu chvíli prázdný a na nočním stolku ležela kabelka," vzpomíná Bartoš, který se okamžitě pustil do stíhání zloděje a vyběhl až před budovu.

"Muž se venku stále otáčel za sebe. Když viděl, že se blížím, kabelku zahodil a prchal dál. Do tváře jsem mu neviděl, tipuji jen věk kolem 25 až 30 let. Důležité ale je, že pacientka dostala kabelku zpátky. Byla rozepnutá, ale nechybělo nic," líčí mladík, podle kterého by pomohlo, kdyby oddělení byla uzavřená a dalo se do nich vstoupit jen jedněmi dveřmi po zazvonění.

Jen od ledna bylo 14 krádeží

Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, které Vítkovická nemocnice patří, potvrdila, že tam stále zaznamenávají pokusy o krádež a mnohé jsou úspěšné proto, že pacienti zlodějům nahrávají.

Jak ochránit své věci

Nenechte své věci bez dohledu.

Při hospitalizaci u sebe nemějte cennosti ani větší sumy peněz.

Zlato, peníze, doklady, notebooky a další cennosti vždy zamykejte do skříňky či stolku. A když to nejde, uložte je do nemocničního trezoru.

Ani v zaparkovaném autě nikdy nenechávejte viditelně odložené peněženky, doklady, tašky či cenné věci, které by mohly lákat zloděje.

"Od ledna už jsme řešili 14 krádeží v ambulancích i na lůžkových odděleních. Každý má přitom možnost si cenné věci schovat v trezoru či v zamykatelném nočním stolku. Zdravotníci všechny důrazně upozorňují, aby své věci nenechávali bez dozoru. Řada lidí ale nechává věci na posteli či na stolku. Navíc mnozí u sebe mají zbytečně vysoké finanční obnosy a cennosti od zlata až po notebooky, na které nedávají pozor," líčí Szotkowská.

Upozornila, že nemocnice není vězení, proto zdravotníci nemohou uhlídat, kdo přichází za ošetřením, kdo na návštěvu a kdo s úmyslem krást. A dodala, že převážná část oddělení Vítkovické nemocnice je sice uzavřená, ale některá oddělení z technických důvodů uzavřít nelze.

Nemocnice však už kvůli zvyšujícímu se počtu pokusů o krádeže řeší, jak i je lépe uchránit před nájezdy zlodějů. "Na všech otevřených odděleních jsme zvýšili hlídkovou činnost naší ostrahy a všechna oddělení už brzy vybavíme kamerovými systémy," slibuje mluvčí Agelu.

Zloději ukradli i televizi z dětského oddělení

Zkušenosti z poslední doby ale ukazují, že ani uzavřené vstupy nejsou stoprocentní ochranou. Zloději využívají každé příležitosti. Nejen, že v Krnově kradou okapy, žárovky z výtahů či hliníkové obložení rohů, ale z uzavřeného dětského oddělení tam zmizel o vánočních svátcích i velký LCD televizor.

"Pacienti leželi jen na jedné stanici a toho pachatel využil," míní mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Na oddělení jsou kamery, ale jen pro bezpečí pacientů. Záznam neuchovávají. "Nedovolí to Úřad na ochranu osobních údajů," říká ředitel nemocnice Ladislav Václavec. "Uvažujeme o tom, že dražší vybavení nám ochrání alarm," líčí.

Mluvčí policie na Bruntálsku Pavla Tušková řekla, že jen od prosince do konce dubna řešili v okrese 11 krádeží ve zdravotnických zařízeních. Ne vše ale lidé ohlásí. "Pachatelé brali vše: od rozvodu kyslíku přes televizor, peněženky, doklady až po veku, chleba či mražený špenát z jídelny, do které se vloupali. Bohužel žádného se nepodařilo odhalit," uvedla policistka. V Podhorské nemocnici loni přišli pacienti dokonce i o boty či chodítko.

Nejčastěji se zloději zaměřují na tři ostravské nemocnice. "Oficiální statistiky nemáme, ale z evidence trestního řízení vyplývá, že za první čtyři měsíce letošního roku jsme řešili už 70 krádeží ve zdravotnických zařízeních," říká mluvčí ostravských policistů Petr Svoboda s tím, že loni jich řešili 171.