Denis Vinček v jednací síni Krajského soudu v Ostravě se svou advokátkou. (23....

Denis Vinček v jednací síni Krajského soudu v Ostravě se svou advokátkou. (23. listopadu 2016) | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Na domácí práci naletělo 20 tisíc lidí. Nemuseli platit, říká obžalovaný

  • 79
Co do počtu podvedených lidí patří tento případ k největším za poslední roky. Krajský soud v Ostravě začal řešit obžalobu Denise Vinčeka z toho, že smyšlenou nabídkou domácí práce obalamutil téměř dvacet tisíc lidí. Na poplatcích vydělal přes šest milionů korun. Brání se, že si to každý mohl rozmyslet.

Osmatřicetiletý Vinček podle obžaloby od roku 2009 po dobu šesti let inzeroval nabídku vkládání listin do obálek, za což sliboval lukrativní odměny.

„Platíme až třicet korun za obálku, neexistuje žádný limit. Pokud naplníte například tisíc obálek, dostanete až třicet tisíc,“ vábil Vinček přes různé internetové servery i tiskoviny do systému nazvaného Program pro odesilatele domovních zásilek. Kromě toho také nabízel jednoduchou výrobu korálkových šperků.

Nabídka domácí práce, kterou údajný podvodník napálil téměř dvacet tisíc lidí.

Zájemců se v době vypuklé ekonomické krize našly tisíce a z celé republiky. Vinčekův systém byl velmi propracovaný. Zaplatil dokonce takzvaná prémiová čísla, například 900 09 30, na které lidé posílali textové zprávy zpoplatněné částkami 30 a 90 korun.

Když jejich zájem přetrvával, měli za zaslání podrobnějších informací zaplatit na bankovní účty 660 až 680 korun.

Smělost údajného zprostředkovatele práce dosahovala takové míry, že později začal lidem nabízet, že pokud získají do programu další členy, dostanou odměnu. Na to se nachytalo více než padesát důvěřivců. Kýžené práce se ale nikdo nedočkal.

Nepovažují se za podvodníka, prohlásil obžalovaný

„V případě prokázání viny hrozí obžalovanému trest odnětí svobody na pět až deset let,“ uvedla státní zástupkyně s tím, že policie se zajímá i o čtyři z Vinčekových spolupracovníků.

Obžalovaný s novináři hovořit nechtěl. „Nic neřeknu, jsem ale nevinný. Je mi to nepříjemné,“ poznamenal Vinček na chodbě soudu a odešel. Sdílnější nebyl ani před soudem, kde odmítl vypovídat, a soudce proto četl jeho výslech na policii.

Tam sice připustil, že domácí práci nabízel, ale obžalobu odmítal. Poukazoval na to, že dělal jen prostředníka pro slovenského podnikatele, se kterým se však nikdy neviděl a ani ho příliš nezajímalo, zda nemystifikuje.

„Nepovažuji se za podvodníka a svou činnost nepovažuji za trestnou. Každý z lidí měl možnost si rozmyslet, zda zaplatí, nebo ne,“ obhajoval se před vyšetřovateli.

Důvěřivci muži „vydělali“ na pět bytů

V době svého „podnikání“ nikde nepracoval. Ani to neměl zapotřebí. Z částek zaslaných důvěřivci si docela dobře žil, například v Ostravě nakoupil pět bytů, které dále pronajímal. Vinček při výslechu připustil, že jeho činnost byla výdělečná, o přesné částce se však odmítal bavit.

Policistům při objasňování případu pomohlo, že lidé při registraci do programu museli jako kód uvádět vlastní telefonní číslo.

„Od června do září 2015 pak tisícům lidí volalo deset policistů ve dvou směnách,“ přiblížil krajský policejní šéf Tomáš Kužel provoz unikátního policejního call centra.

Rozsudek by mohl padnout příští týden, vypovídat budou ještě například lidé, kteří s obžalovaným spolupracovali. Důležité budou také znalecké posudky.

Policisté také informovali slovenské kolegy o podezřelé činnosti údajného podnikatele nabízejícího domácí práci.