Vlastimil Hýža u Krajského soudu v Ostravě (17. července 2017).

Vlastimil Hýža u Krajského soudu v Ostravě (17. července 2017). | foto: Jaroslav Ožana, ČTK

S léky kšeftoval teď už mrtvý kolega, hájil se doktor. Dostal jedenáct let

  • 1
Krajský soud v Ostravě podruhé uzavřel případ prodeje léků na předpis, do kterého byli podle obžaloby zapleteni bývalý lékař ostravské věznice Antonín Strapina coby dodavatel léků a Vlastimil Hýža jako překupník. Strapina dostal jedenáct let, Hýža o rok méně. Lékaři nepomohlo ani to, že za vším podle něj byl jeho už mrtvý zaměstnanec.

Strapina se vyhlášení rozsudku na vlastní žádost nezúčastnil, Hýžu, který už několik let sedí va vazbě, přivedla justiční stráž.

První verdikt padl v listopadu 2014, jenže odvolací Vrchní soud v Olomouci případ vrátil s požadavkem dalšího dokazování.

Soudkyně Lenka Čechová zalitovala, že se Strapina omluvil. Právě on totiž v poslední době nechal do vyšetřovacího spisu založit několik listin údajně dokazujících, že s léky, například Hypnogenem nebo Diazepamem, kšeftoval nikoliv on, ale spolupracovník Pavel Šimeček.

Soudkyně: To už hraničí s pohrdáním

„Jenže to vše provedeno až poté, co ona osoba byla po smrti, přičemž podle vyšetřování se otrávila plynem při hlídání objektu,“ uvedla soudkyně s tím, že Šimeček byl na hranici nouze a dělal jen pomocné práce.

Upozornila, že soud vycházel z jednoznačných důkazů, když například Strapinovo počínání popisovali hlavně zaměstnanci lékárny, kde na základě hromadných žádanek nakupoval velké množství medikamentů. „Lékař uváděl, že léky nakupoval do zásoby pro chystanou ordinaci pro zahraniční klientelu. Jenže vůbec se nezohledňovala doba použitelnosti léků, přičemž údajné otevření ordinace bylo vzhledem ke stavu objektu ještě hodně vzdáleno. To nemá logiku,“ řekla soudkyně.

Když zmiňovala to, že podle lékaře jezdil za Hýžou pouze na žádost spolupracovníka Šimečka, tak se neubránila poznámce: „To už hraničí téměř s pohdráním elementární inteligencí orgánů činných v trestním řízení.“

Údajný překupník se okamžitě odvolal

Vedle pobytu ve vězení ještě soud oběma zabavil řadu věcí a v případě Hýži i několik milionů na různých účtech. Strapina nemůže být sedm let lékařem a musí zaplatit dva miliony korun. Pokud tak neučiní, dostane rok vězení navíc. „Soud ve výši trestu přihlédl i k tomu, že pan Strapina je lékařem,“ vysvětlila soudkyně.

Hýža se odvolal přímo v jednací síni, státní zástuplyně si ponechala lhůtu. Případ tak opět posoudí olomoucký Vrchní soud.

Léky kupovali i závislí lidé

Obžaloba viní oba muže, že od roku 2007 až do března 2011 kšeftovali s léky na předpis. Hýže se údajně spojil se Strapinou a dalšími, neodhalenými lidmi, přičemž prodal celkem přes pět tisíc balení osmnácti různých léků, za které vyinkasoval přes pět milionů korun. Obchod většinou fungoval tak, že Strapina vyzvedl požadované léky v lékárně a přeprodal Hýžovi.

Zájem byl obrovský v celé republice. Hýža léky posílal buď poštou nebo předával osobně v Havířove, v Ostravě a v dalších městech. Odběrateli byli i lidé závislí na psychofarmacích, kteří později skončili v psychiatrické nemocnici. Léky však kupovaly například i ženy kvůli hubnutí.