Jaromír Pánek u Krajského soudu v Ostravě (19. 12. 2014).

Jaromír Pánek u Krajského soudu v Ostravě (19. 12. 2014). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Trest za tři oběti jedovaté kořalky. Dodavatel dostal 10 let, míchač osm

  • 15
Krajský soud v Ostravě potrestal dva výrobce jedovatého alkoholu z Karvinska. Jaromír Pánek (38 let), který závadný líh zajišťoval, dostal 10 let vězení, Šimon Kramarčík (49 let) o dva roky méně za míchání a prodej nebezpečné kořalky. Tři lidé předloni po jejím vypití zemřeli, další skončili v nemocnici.

Pánek se proti rozsudku krajského soudu odvolal, Kramarčík si nechal lhůtu pro odvolání. Lhůtu si vzala i státní zástupkyně.

Smrtící dávka metanolu se stala na podzim 2012 osudnou šestačtyřicetileté ženě, která zemřela v třinecké nemocnici, ve vinohradské nemocnici v Praze podlehl osmatřicetiletý muž a sedmašedesátiletého muže našli mrtvého v bytě. Další lidé se otrávili a jen rychlý zásah lékařů je zachránil.

Šimon Kramarčík u Krajského soudu v Ostravě (19. 12. 2014).

Jaromír Pánek podle obžaloby zajišťoval nelegální líh. Svědek, už odsouzený distributor metanolového alkoholu Jiří Vacula, řekl, že právě Pánkovi dovezl tři dodávky lihu ze Zlína do Českého Těšína. Potvrzeno tak bylo spojení mezi hlavní zlínskou metanolovou větví a těšínskými otravami.

Závadný líh pak míchal Šimon Kramarčík. Láhve s alkoholovou směsí prodával například ve své prodejně na Hlavní třídě v Českém Těšíně.

Soudní projednávání, které začalo v srpnu, mělo skončit už minulý týden. Jenže soud se rozhodl pro překvalifikování Kramarčíkova trestného činu. Zpočátku byl souzen za ohrožení zdraví závadnou potravinou se sazbou pět až dvanáct let, nově mu hrozilo odsouzení za obecné ohrožení, tedy osm až patnáct let.

Soudce uvedl, že Kramarčík dostal nižší trest, protože vypovídal, přiznal se, čímž výrazně pomohl objasnění případu. Naopak Pánek využil svého práva a nevypovídal. „Ale oba jsou odsouzeni z obecného ohrožení. Kramarčík totiž prodával závadný alkohol i v době, kdy byla média plná zpráv o otravách nelegálním alkoholem právě na Karvinsku. A Pánek se mu v tom nesnažil zabránit.,“ řekl soudce, proč zvolil přísnější právní kvalifikaci.

Když podrobil kritice viníky, tak neopomenul pokárat i lidi, kteří si v době metanolové aféry nekolkovaný alkohol koupili. „Jejich počínání považuji také za hazard a musí to být zohledněno, řekl a až na polovinu pokrátil nároky na odškodnění.

Odsouzení nechtěli po jednání hovořit, hroznem novinářů prošli co nejrychleji a na žádné otázky nereagovali. Případ se na začátku příštího roku přestěhuje k Vrchnímu soudu v Olomouci.

,