Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: www.topqualitypythons.webs.com

Zmizelá krajta se plazila po vaně sousedů, majitelce hrozí pokuta

  • 8
Stovky psů i jiných zvířat včetně exotických utečou každý rok svým majitelům v Moravskoslezském kraji. Nedávno strážníci odchytávali hada v Českém Těšíně. Výjimkou ale nejsou papoušci, hadi a dobytek. Chovatelům za útěk zvířete sice hrozí pokuta až 50 tisíc korun, obvykle ale vše končí domluvou, nebo nízkou částkou.

Evženie, krajta královská, žije v rodině devětadvacetileté Petry Lattenbergové z Českého Těšína už tři roky a je mazlíčkem všech tří dětí. Když začátkem listopadu zmizela, všichni si mysleli, že jako obvykle zalezla za nábytek. Jenže ji nemohli najít. Co se stalo, zjistili až od městských strážníků.

„Do práce za mnou přiběhly děti s tím, že u nás doma byla městská policie,“ říká mladá žena, jejíž had vylezl k sousedům a vyděsil dvaačtyřicetiletého muže, když se ráno chystal do práce.

Plazil se po hraně vany. Otec dvou malých dětí se lekl, že had může být jedovatý, a zavolal strážníky. Hlídka předala krajtu dlouhou asi 60 centimetrů Středisku volného času Juventus v Karviné.

Tam je Evženie dodnes. „Majitelka má dva měsíce na to, aby si ji vyzvedla, jinak u nás zůstane tak jako většina zvířat, která nám lidé donesou,“ řekl terarista Lukáš Barchanski.

Petra Lattenbergová se jako jedna z mála chovatelů k uprchlému zvířeti sama přihlásila, ale dodnes si pro hada nezajela ani nezašla na radnici kvůli přestupkovému řízení.

„Je to první had, ale řešíme ho stejně jako jiná uprchlá zvířata. Podle zákona na ochranu zvířat je povinností každého chovatele zabránit útěku,“ říká referent odboru životního prostředí v Českém Těšíně Jan Petrušek. Zda a jakou pokutu majitelka dostane, ještě neví.

V centru města chytali slepici

„Jsem pořád v práci a mám tři děti. Neměla jsem čas zajet si pro Evženii a zajít na radnici, kam mě pozvali. Ale určitě chci v nejbližší době obojí vyřešit, ať už je klid,“ říká chovatelka. „Nenapadlo mě, že kolem toho bude tolik rozruchu. Jednou už Evža utekla, ale mladý soused nám ji sám vrátil. Bohužel tu bydlíme krátce a všechny neznám. Chtěla jsem se omluvit lidem, které had vyděsil, ale dodnes nevím, kdo to byl,“ dodala.

S útěky zvířat mají pestré zkušenosti úředníci, politici, strážníci i hasiči ve všech městech regionu. Ačkoli pokuta může činit až 50 tisíc korun, Hlučín i většina dalších radnic zůstává v dolní hranici sazby a leckde to řeší jen domluvou.

„Historicky jsme odchytávali koně, poníka, hady, osmáky, papoušky a specialitou byl odchyt slepice v centru města. Ale vždy jsme to řešili domluvou,“ potvrzuje mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Problém občas dělají krávy i kozy

V Krnově strážníci běžně pokutují chovatele zatoulaných psů, ale většinou částkou do 200 korun. „Občas nám dělají problémy krávy z jedné zemědělské farmy, které se objevují na kolejích či na silnici, majitel kvůli tomu musel k přestupkové komisi. V minulé sezoně jsme tu měli svérázné kozy kamerunské, které se často vydávaly zkoumat okolí. V jejich případě jsme to vždy vyřešili domluvou,“ říká mluvčí Krnova Dita Círová.

V Opavě předávají strážníci většinu odchycených psů a koček útulku, který si další postup řeší sám. „Když dohledáme majitele, strážníci po vysvětlení okolností útěku zvířete zhodnotí, zda pokutu uloží, či nikoli. Exotická zvířata předáváme místní stanici mladých přírodovědců nebo Záchranné stanici v Bartošovicích. V těchto případech pokutu neukládáme,“ uvedla mluvčí Městské policie Opava Petra Stonišová.

Podotkla, že jen od 11. do 19. září opavští strážníci odchytli čtyři zajímavá zvířata: dva papoušky, velkou agamu fousatou, která se usadila na stromě, a netopýra, který vletěl do místnosti.

Strážníci v Karviné řešili letos už 117 případů útěků zvířat, z toho 69 bylo psů, kteří museli alespoň na čas do útulku. „Po silnici běhal před časem kůň, letos koza. Kromě ní chytali strážníci netopýra, andulku, labutě a jednou i hada, ale byla to užovka,“ líčí mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že zatím uložili 18 pokut, z toho dvě vyšší za opakovaný přestupek nebo ohrožení silničního provozu.

Psí známky při hledání majitele nepomohou

V Klimkovicích řeší hlavně psí uprchlíky a mají s tím i tak dost problémů. „Většina majitelů má totiž psí známku doma. Pokud jim zvíře uteče, neví se, čí je a spustí se kolečko zvané ‚Ztracený pes‘. Pokud pes známku náhodou má, tak je to nálezci stejně k ničemu, protože úředníci trvají na tom, že adresa majitele je osobní údaj a není možné databázi psích známek vyvěsit na internet. Takže je opět spuštěno kolečko ‚Ztracený pes‘,“ říká místostarosta Jakub Unucka s tím, že většina zatoulaných psů by se dokázala sama vrátit domů.

„Bohužel je pes většinou odchycen ochotným občanem, který si ho odveze domů, a pak se opět spustí kolečko ‚Ztracený pes‘,“ líčí Unucka.

Co znamená kolečko „Ztracený pes“

V lázeňském městečku Klimkovice podle místostarosty Jakuba Unucky prchají ve větší míře především psi. Nicméně i ti dávají zabrat docela velkému počtu lidí. „Kvůli nalezencům se totiž většinou spouští kolečko, které nazýváme Ztracený pes,“ říká Unucka. A přidává svůj pohled na to, jak takové kolečko obvykle vypadá. ̈

  1. V pátek nebo v sobotu večer máme já nebo starosta několik nepřijatých hovorů z neidentifikovatelného čísla. Klimkovice jsou totiž společenské město, účastníme se řady akcí.
  2. Ono číslo je služebna Městské policie Ostrava-Svinov, kam se po asi osmi přepojeních dovolal nálezce psa, pokud je z Klimkovic a volal přes 112 nebo jiné krizové číslo.
  3. Městská policie z Ostravy volá proto, že pouze starosta a místostarosta jsou kompetentní k povolení odchytu.
  4. Pokud odchyt povolíme, přijede hlídka a psa odchytí. Ve většině případů to není nutné, protože pes je rád, že u nálezce dostal nažrat, a spokojeně odpočívá v předsíni nebo garáži, někdy i na gauči v obýváku.
  5. Strážníci nebo nálezce pak čekají, dokud si psa neodvede zástupce města. To proto, že Klimkovice jsou jiný katastr a hlídka nesmí vzít psa do útulku v Ostravě-Třebovicích.
  6. Z důvodů uvedených v bodě 1 je pes většinou u svého nálezce až do rána následujícího dne, kdy se kompetentním osobám podaří spojit s pracovníky technické správy.
  7. Pracovník technické správy města odvede psa do kotce v technickém dvoře v Klimkovicích.
  8. Pracovník městského úřadu vytrvale hlásí do rozhlasu, jaký pes se našel a aby si ho majitel vyzvedl. To proto, že psí známka není na jeho krku, ale většinou doma v kredenci.
  9. Do 24 hodin si přijde majitel, radostně se přivítá se psem, s úsměvem ho seřve, že utekl, odevzdá láhev pracovníkům technické správy a záležitost je tím vyřešena. Těchto případů je 10 až 20 ročně.
  10. Pokud psa přeci jen odchytí strážníci, jde to do správního řízení, v němž majitel dostane 1 000 korun pokuty za porušení povinnosti hlídat si svého psa doma. Tak končí 1 až 2 případy za rok.
  11. Pokud se ale majitel nenajde do 48 hodin, přijede pracovník útulku ze Slezských Pavlovic a odveze psa tam. Pokud se majitel přihlásí až poté, zaplatí náklady v řádech tisíců korun. Pokud ne, pes je nabídnut k adopci, což jsou 1 až 2 případy do roka.