Studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TU Ostrava vyrobili...

Studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TU Ostrava vyrobili tisíc malých paleolitických sošek, které si budou moct lidé koupit jako přívěšek na klíče. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Krevel nahradili pryskyřicí, studenti vyrobili tisíc venuší

  • 0
Ačkoli je Petřkovická venuše nejvýznamnější pravěkou památkou Ostravska, hlídá ji Archeologický ústav v Brně. Ostravané mohou spatřit vzácné torzo ženy jen výjimečně. Teď ale mají možnost pořídit si levné kopie paleolitické sošky v podobě přívěsku na klíče.

Pro město vymysleli i vyrobili rovnou tisícovku těchto suvenýrů studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB – Technické univerzity Ostrava. „Nabízíme je jako upomínku oslav 750 let od první písemné zmínky o městě,“ říká mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská.

„V prosinci nám půjčili kopii venuše z krevele v hodnotě několika tisíc, kterou město dává vzácným hostům. Zadání znělo vyrobit levné kopie shodné tvarem i barvou,“ vzpomíná student Václav Merta.

Je slévač, proto ho nejdříve napadlo odlévat sošky z kovu. Ale problém by byl s povrchovou úpravou. „Těžko bychom dosáhli shodné barvy. I na omak by venuše působila jinak než soška z krevele. Proto nás pak napadla umělá pryskyřice. Používáme ji na výrobu modelů a je možné ji dobře probarvit,“ vysvětluje student, který se úkolu ujal.

Zval i spolužáky, ale přidaly se jen dvě dívky: Kristýna Konečná a Kristina Adamusová. „Šly jsme do toho hned. Na Vaškovi jsme nechaly vývoj a odlévání, na nás bylo finální opracování,“ popsaly studentky.

„Pracovaly jsme ve školní laboratoři, ale v lednu jsme se scházely se spolužačkou i u mě doma. U televize jsme sošky společně obrušovaly. Vyzkoušel si to i můj manžel,“ dodala Kristina Adamusová.

Vedoucí laboratoře katedry metalurgie a slévárenství Petr Lichý, který výrobu venuší svěřil čtvrťákům, řekl, že počtem výrobků šlo o největší zakázku v historii fakulty.

„Pro studenty jsou takové příležitosti velmi cenné,“ míní Lichý. „Mohou využít znalosti získané teoretickou přípravou pro něco hmatatelného a užitečného. Navíc se při tom naučí spoustu věcí včetně týmové práce.“