Foto původních strojů v areálu podniku před ničivým požárem.

Foto původních strojů v areálu podniku před ničivým požárem. | foto: Archiv

Do krnovské textilky se vracejí špulky, město v ní chce mít muzeum

  • 1
Krnovská Karnola bývala před lety známou textilkou. Město do ní chce vrátit život a v továrně by rádo vybudovalo muzeum textilu a varhan. Do zachovalé vzorkovny se zatím pomalu vrací mobiliář.

Každou sezonu nové vzory látek. Krnovská Karnola svého času určovala trendy. Teď se do zdejší vzorkovny, kde se – stejně jako v celém podniku – výroba už zastavila, vrací drobný mobiliář.

Do regálů v prostorech, které jsou národní kulturní památkou, středoškoláci nanosili zpět rozpracované vzory, cívky nití, vzorníky látek, z nichž nejstarší jsou ze sedmdesátých let devatenáctého století, i další materiál.

Věci se před pěti lety, v době, kdy odborná firma sanovala ve vzorkovně podlahové trámy napadené dřevomorkou, ocitly v krabicích v sousední zpustlé budově. Hrozilo, že zvlhnou. Aby se tak nestalo, přenesli je teď studenti do původních prostor.

Fotografie vzorkovny ještě před přemístěním jednotlivých vzorků.

Budovy krnovské Karnoly. Do objektu vlevo se vrátily vzácné vzorníky látek, některé pocházejí už z devatenáctého století.

Vizualizace zvažované podoby areálu bývalé Karnoly.

Unikátní vzorkovna, která se zachovala v takovém stavu, v jakém ji při ukončení provozu Karnoly opustili zaměstnanci, se má totiž v budoucnu stát srdcem originální textilní expozice nadregionálního muzea textilu a varhan, jež chtějí právě v bývalé krnovské továrně vybudovat zástupci města.

"V současnosti vzniká projektová dokumentace pro stavební povolení, která řeší inženýrské sítě, vstup, výtah a sociální zařízení s cílem zprovoznit budovu se vzorkovnou pro veřejnost," vysvětlila mluvčí Krnova Dita Círová a dodala, že město ale zatím nemá na zbudování zmíněných staveb peníze.

Rychlejšímu tempu by pomohly peníze

Ostatně peníze jsou jedním z hlavních důvodů, proč se proměna bývalé textilky v muzeum vleče. Žádá si totiž stovky milionů, a ty město nemá. Práce tudíž dělá Krnov postupně a co nejvíc se podle mluvčí snaží využívat evropské dotace.

Plány města oceňují památkáři. Proměnu někdejší textilky v muzeum označují za projev uvědomění si významu místní soukenické tradice, se kterou je úzce spojen rozkvět města.

"Postupný zánik textilního průmyslu v České republice po roce 1989, kterému dokázalo vzdorovat pouze malé množství výrobců, byl bohužel spojen i s likvidací vybavení textilních továren," připomněla Michaela Ryšková z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Mobiliář vzorkovny bývalé Karnoly v Krnově zahrnující krom drobného vybavení i různé typy tkalcovských stavů a dalších strojů je podle ní republikově unikátním souborem vybavení dílny, ve které vznikaly vzory pro jednotlivé sezony vyráběné pak firmou ve velkých sériích.

"Nabízí se tak možnost vybudovat 'živé' muzeum, které může svým návštěvníkům ukázat v praxi, jak tkanina vzniká a jak takový proces probíhá," uzavřela Michaela Ryšková.