Mezi účastníky pietního setkání byli příznivci židovské kultury z Krnova, ale

Mezi účastníky pietního setkání byli příznivci židovské kultury z Krnova, ale třeba i členové Židovské obce Ostrava. | foto: MAFRA

První lidé zamířili do opravené krnovské synagogy. Zatím neoficiálně

  • 5
Donedávna chátrala, teď září novotou stejně jako v roce 1871, kdy byla postavena. Opravená krnovská synagoga oficiálně první návštěvníky uvítá na jaře, už v pondělí ale hostila jednu z prvních akcí pro veřejnost. Lidé tam zamířili uctít památku obětí holocaustu.

Tichá slova, modlitby, rozsvěcení svící na sedmiramenném svícnu zvaném menora. V krnovské synagoze lidé v tichosti vzpomínali na oběti válečného běsnění nacistů.

Připomeňte si proměnu templu

"Odhadujeme, že krnovských židů, kteří zemřeli v koncentračních táborech, bylo asi dvě stě. Teď si ale nepřipomínáme jen je, ale úplně všechny oběti holocaustu z regionu včetně příbuzných nynějších členů židovských obcí," vysvětlil předseda sdružení Krnovská synagoga Petr Aharon Tesař a upřesnil, že pietní akci připomínající oběti holocaustu jeho sdružení pořádá od roku 2008 spolu s ostravskou židovskou obcí.

Na otázku, které židovské osobnosti z Krnova, jež holocaust nepřežily, se mu vybavují nejčastěji, odpověděl, že zcela prostí lidé.

"Třeba studentka Ruth, která zemřela se svými rodiči v době, kdy ještě nebyla ani vdaná, nebo pan rabín Rudolfer. Ten zahynul i se svým vnukem, kterého mu svěřili rodiče, jimž se podařilo emigrovat. Když jim sliboval, že se o hocha postará, netušil, jaké hrůzy nastanou," vyprávěl Petr Aharon Tesař.

Den památky obětí holocaustu

Připadá na 27. ledna. V tento den roku 1945 Rudá armáda osvobodila koncentrační tábor Osvětim-Březinka.

Jak také podotkl, ačkoli se pro nacistickou genocidu, jejímiž oběťmi nebyli jen židé, ale i další menšiny, vžil pojem holocaust, vhodnějším označením je židovský pojem šoa.

"Holocaust doslova znamená oběť strávená ohněm, což zní divně, protože lidská oběť není povolená a navíc zde nešlo o dobrovolné oběti. Šoa překládáme jako zničení. To je přesnější. Za druhé světové války byly totiž zničeny dvě třetiny židovské kultury."

Pondělní vzpomínka ale nebyla jediná, již Krnované věnují obětem šoa. Zavražděné Židy připomínají od loňského léta i bronzové destičky v ulicích města, takzvané Stolpersteiny.