Ostravská Stodolní ulice je unikát. Na jednom místě jsou desítky barů, restaurací či kaváren.

Ostravská Stodolní ulice je unikát. Na jednom místě jsou desítky barů, restaurací či kaváren. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kultura ze slavné Stodolní mizí, z ulice je jen prázdná skořápka

  • 34
Díky reklamě do Stodolní míří lidé z celé země. Místo kulturního bulváru ale nalézají ulici, jíž vévodí bitky a nepořádek. Obvod - ač sám tvrdí opak - dle majitelů barů tyto problémy neřeší a podnikatele omezuje.

"Sedět venku nesmíme, pít nesmíme, už ani nevím, co vlastně můžeme," povzdychl si nedávno, když ještě platila přísná verze prohibice, majitel Sherlock's Pubu ve Stodolní Aleš Ďurka.

Zlobí se. Stejně jako vlastníci dalších zdejších barů s dobrou pověstí má pocit, že jeho podnikání ve Stodolní omezuje obvod, do jehož správy ulice patří.

Co vadí majitelům barů ze Stodolní

Nelíbí se jim, že musí na noc sklízet předzahrádky. Když je sklidí, tak na jejich místě, jehož pronájem platí, prý parkují taxíky. Policie údajně neřeší nepořádek v ulici, ale hlavně zda jsou, či nejsou uklizeny zahrádky. Majitelé solidních barů tvrdí, že je obvod hází do jednoho pytle s vlastníky problémových klubů.

Podnikatelé se bojí o budoucnost ulice. Od letošního jara musejí nově na noc uklízet předzahrádky, což by se podle nich ve většině turisty oblíbených měst Evropy nemohlo stát. "A příští rok nám obvod třeba rovnou omezí otvírací dobu," hněvají se majitelé barů.

Zákaz nočního provozu předzahrádek obvod podle nich zdůvodnil snahou o ztišení ulice. Nezohlednil přitom, že ve Stodolní nejsou jen podniky, kde hudba "vyřvává" z oken do noci, ale i slušné kluby, které po desáté večer dle slov vlastníků dbají na noční klid, a to i na předzahrádce.

Od 22 do 9 hodin do rána musejí mít podniky ve Stodolní - ale i v dalších částech obvodu - předzahrádku uklizenou. To je poslední verze nařízení, které obvod letos několikrát zpřísnil.

"Když sklidíme předzahrádky, v ulici začne randál"

"Nechápu to. Předzahrádky jsou zklidňující prvek. Pokud v nich sedí hosté, nedovolí si vandalové dělat v ulici virvál. Naopak když je uklidíme, tak tu lidé začínají řvát, perou se, rozbíjejí lahve. Policie to ale vůbec neřeší. Zaměřuje se jen na to, jestli máme sklizenou předzahrádku," říká Vladimír Prstecký, spolumajitel Bernie's Irish Pubu ve Stodolní.

Souhlasí s ním i majitel restaurace Potrefená Husa Lumír Jaroš, vlastník Harley's Retro baru David Dutka či třeba spolumajitel Bernie's Irish Pubu Jason Fitzgerald.

Někteří z nich netají, že v druhé půlce léta už předzahrádky nechávali venku i pod rizikem pokuty.

Iniciovali i petici proti omezení předzahrádek. Za jeden víkend ji podepsalo na třináct set hostů Stodolní. Předali ji primátorovi města a starostovi centrálního obvodu. Za nočním zákazem provozu předzahrádek vidí jednak přístup obvodu, jenž podle nich nechce pořádek v ulici řešit komplexně, jednak zájmy obvodního radního a podnikatele Lukáše Semeráka, jemuž v lokalitě patří několik domů s byty a chce prý nájemníkům zajistit klid.

Semerák to odmítá. "Na noční hluk si nestěžují jen obyvatelé mých domů, ale i další," tvrdí. "Mohl bych z domů udělat hodinové hotely nebo bary a bude mi to vynášet mnohem víc než teď. Ale to není můj styl," říká Semerák.

Ač i média už dřív prezentovala zákaz nočního provozu předzahrádek jako snahu obvodu o zajištění pořádku ve Stodolní, podle Semeráka je důvod omezení jiný.

Majitelé barů podle něj účelově míchají jablka s hruškami, když tvrdí, že zákaz souvisí s klidem.

Gentlemanskou dohodu prý podnikatelé nedodržovali

"Vůbec to nesouvisí s nepořádkem v ulici," tvrdí radní. Pravým důvodem pro omezení podle něj byl fakt, že majitelé klubů předzahrádky roztahovali do ulice a nenechávali v ní volný pás pro chodce včetně maminek s kočárky.

"V květnu jsme za majiteli klubů přišli a řekli: 'Chlapi, udělejme gentlemanskou dohodu a nechejme provoz zahrádek do půlnoci s tím, že necháte volný pás chodníku a uklidíte binec.' To ale nikdo nedodržoval," míní radní.

Trochu překvapivě říká, že nic vlastně nebrání tomu, aby předzahrádky ve Stodolní mohly být otevřeny déle do noci. Ale majitelé klubů by podle Semeráka za to museli obvodu platit víc peněz.

Centrální obvod podle radního už nechce Stodolní coby "ulici, která nikdy nespí", jak ji díky reklamě znají lidé z celého Česka, ale jako ulici, která žije ve dne.

"Chceme třeba i s městem vypsat speciální grantové řízení a umožnit do Stodolní vrátit kulturu, která vymizela před lety. Ve chvíli, kdy se zavřel klub Černý pavouk, Stodolní zmizela a to, co zůstalo, je jen prázdná skořápka," říká radní. Stejně jako primátor Petr Kajnar chce, aby v ulici i okolí mohly v budoucnu být třeba venkovní performance či festivaly.

Ve Stodolní je v noci binec, přesvědčil se primátor

"Rád bych se setkal s lidmi z oblasti kultury, se Zlatou Holušovou (ředitelkou festivalu Colours of Ostrava - pozn. red.) i majiteli klubů s dobrou pověstí a pobavil se s nimi o tom, co by se se Stodolní dalo udělat, aby se do ní vrátila kultura," plánuje primátor.

Nedávno se na podnět nespokojených majitelů barů byl ve Stodolní v noci podívat a přesvědčil se, že v ulici je skutečně binec. Omezení provozní doby předzahrádek ale podle něj větší klid nezajistí. A námitka, že posezení byla zakázána i proto, aby ulicí mohly projíždět třeba matky s kočárky, u něj neuspěje. V noci moc takových žen po ulici nechodí...

"Nedávno jsem navštívil Bilbao. Nadchlo mě. Všiml jsem si mimo jiné, že tam mají jednotný typ předzahrádek, který se do ulice vejde a neomezuje chodce. Kdyby k záležitosti předzahrádek ve Stodolní obvod přistoupil rozumně, má nástroje udělat to tak, aby všichni byli spokojeni," myslí si primátor.

Počet strážníků, který ve Stodolní navíc hlídané kamerami bývá hlavně v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli posílen až na šest (a stále tu působí i dva okrskáři), je podle Kajnara asi dostatečný.

Majitelé barů chtějí dál jednat s vedením města o tom, aby ve Stodolní nebyli omezováni. Chtějí, aby bylo v územním plánu změněno funkční využití prostoru Stodolní na zábavní zónu či ať její správu vezme město.